مجموعه كتابخانه هاي عمومي پر مخاطب ترين نهاد كشور محسوب مي شود

زاهدان- ايرنا- معاون امور استان ها، مجلس و انجمن هاي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور گفت: اين مجموعه با بيش از سه هزار و 177 كتابخانه پر مخاطب ترين و پر عضو ترين نهاد كشور محسوب مي شود.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام سيد 'محمدرضا واحدي' روز يكشنبه در مراسم توديع و معارفه مدير كل كتابخانه هاي عمومي سيستان و بلوچستان افزود: كتابخانه هاي عمومي يكي از نهادهاي تاثيرگذار در دنيا محسوب مي شود و نقش مهمي در تعالي فرهنگي عمومي در جامعه ايفا مي كند.

وي اظهار داشت: كتابخانه هاي عمومي به عنوان مكاني براي مراجعه مردم، زمينه به روزآوري انديشه ها و فكرها را در راستاي ساختن زندگي، اقتصاد و اجتماع برتر فراهم مي كند و بر اين اساس مورد توجه بسياري از سازمان بين المللي از جمله يونسكو قرار گرفته است.

وي فرهنگ مداري را شاخصه اصلي انقلاب اسلامي ايران عنوان كرد و افزود: اين فرهنگ مداري سبك زندگي برتر را به انسان ها آموزش مي دهد.

معاون امور استان ها، مجلس و انجمن هاي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور ادامه داد: با توجه به فرمايشات امام راحل(ره) استقلال در همه جنبه ها آن منوط به استقلال فرهنگي است و اين فرهنگ توسط انقلاب اسلامي ايران به دنيا عرضه شده و به همين دليل امروزه استكبار از اسلام مي ترسد.

واحدي گفت: جمهوري اسلامي براي اينكه كتابخواني يكي از شئون اجتماعي مردم شود بسيار عقب است و در اين زمينه نيازمند تلاش بيشتر هستيم.

وي تصريح كرد: با توجه به آمار امانت گرفتن دو ميليون نسخه كتاب و ساخت 112 باب كتابخانه در سالجاري در كشور، باز هم نيازمند اقدامات بيشتر در اين عرصه هستيم به طوري كه فرهنگ كتابخواني بايد جزو زندگي روزمره مردم شود.

وي خاطرنشان كرد: سيستان و بلوچستان فرهنگي كهن دارد كه متاسفانه به دليل عوامل مختلف به دست فراموشي سپرده شده است كه اميدواريم با كمك همه مسوولان اين استان جايگاه واقعي خود را به دست آورد.

واحدي با تاكيد بر اينكه نهاد كتابخانه ‌هاي عمومي كشور تنها متولي گسترش فرهنگ مطالعه و كتاب‌ خواني نيست گفت: تمام دستگاههاي فرهنگي كشور بايد با عزم ملي در اين زمينه كوشا و فعال باشند.

معاون امور استان ‌ها، مجلس و مشاركت‌ هاي نهاد كتابخانه ‌هاي عمومي كشور گفت: تكريم كتابداران نقش مهمي در ارتقاي روحيه خودباوري و تلاش بيشتر آنان براي جذب اقشار مختلف مردم به كتابخانه ها و افزايش سرانه مطالعه دارد.

وي ادامه داد: يكي از مهمترين سياست هاي اين نهاد تكريم كتابداران و حمايت از مديران است بر اين اساس تلاش داريم از اين پس فقط افراد تحصيل كرده در رشته كتابداري را استخدام كنيم.

وي گفت: مطالعه بيش از 14 هزار و 500 ايميل كتابداران از سوي دبيركل نهاد كتابخانه‌ هاي عمومي كشور نشان از توجه ويژه مسوولان اين نهاد به كتابداران است.

معاون نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور گفت: براي افزايش فرهنگ كتابخواني مي توان از ظرفيت امامان جمعه استفاده كرد كه متاسفانه تا كنون اين مساله مورد غفلت قرار گرفته است.

مراسم توديع و معارفه مدير كل كتابخانه ‌هاي عمومي سيستان و بلوچستان امروز با حضور حجت الاسلام واحدي معاون امور استان ‌ها، مجلس و مشاركت ‌هاي نهاد كتابخانه‌ هاي عمومي كشور، معاون سياسي اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان و جمعي از مسوولان استاني در زاهدان برگزار شد.

'اسفنديار زيد آبادي' در اين مراسم به عنوان مدير كل جديد كتابخانه‌ هاي عمومي سيستان و بلوچستان معرفي و از زحمات 'عقيل ناصري‌ پور' سرپرست سابق اين نهاد قدرداني شد.

7316/7307/653