نشست رسمی معاونان وزرای خارجه ایران و 1+5 در ژنو

تهران - ایرنا - نشست رسمی ایران و گروه 1+5 امروز (یكشنبه) در مقر اتحادیه اروپا در شهر ژنو در سطح معاونان وزرای خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این نشست پس از چهار روز مذاكره و رایزنی میان ایران واعضای گروه 1+5 از ساعت 11 به وقت محلی برگزار شده است.

هیات های مذاكره كننده هسته ای ایران و آمریكا طی چهار روز اخیر در سطوح مختلف وزیران، معاونان و كارشناسان ساعت ها با یكدیگر دیدار و گفت و گو كرده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز چهارشنبه گذشته سه دور در شهر ژنو سوئیس با جان كری همتای آمریكایی خود دیدار و گفت و گو كرد.

دو طرف روز جمعه نیز در پاریس برای چهارمین بار با یكدیگر دیدار و گفت و گو كردند. این دیدارها به منظور سرعت بخشیدن به روند مذاكرات ایران و گروه 1+5 انجام شده است.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران چهارشنبه گذشته پس از رایزنی با كری عازم برلین شد و با فرانك والتر اشتاین مایر همتای آلمانی خود دیدار و گفت و گو كرد.

ظریف همچنین در بروكسل با فدریكا موگرینی مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو كرد. او پس از بلژیك، عازم پاریس شد و علاوه بر دیدار با كری، با لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و گفت و گو كرد.

وزیر امور خارجه ایران پس از فرانسه دوباره به ژنو بازگشت تا از روند مذاكرات معاونان و كارشناسان خود با هیات آمریكا مطلع شود و در ساعات حضور در سوئیس، با فیلیپ هاموند همتای انگلیسی خود بصورت تلفنی درباره آخرین روند تحولات هسته ای گفت و گو كرد و سپس به تهران بازگشت.

روز گذشته سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزرای خارجه ایران علاوه بر چهار روز گفت و گوهای مستمر با هیات آمریكایی، با هلگا اشمید معاون فدریكا موگرینی مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نیز سرگئی ریابكوف معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفت و گو كردند.

مذاكرات پنج روزه ژنو دومین دور مذاكرات در دوره تمدید هفت ماه و نخستین دور مذاكرات هسته ای در سال جدید میلادی است.

مذاكرات ایران و 1+5 تا اول جولای 2015 میلادی تمدید شده است تا طرفین در چهار ماه اول به توافق كلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی جزئیات توافق را مكتوب كنند.

سیام 1572

سرخط اخبار جهان