نخست وزیر ژاپن: هیچ رابطه ای بین اسلام و تندروی وجود ندارد

بیروت - ایرنا - « شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن با بیان اینكه « گروه های تندرو و تروریستی مانند داعش كه در سوریه و عراق پراكنده شده اند،خطری بزرگ برای جامعه جهانی هستند»، تاكید كرد كه « هیچ رابطه ای بین اسلام و تندروی وجود ندارد».

به گزارش ایرنا، نخست وزیر ژاپن كه به مناسبت سفر منطقه ای خود و از جمله مصر با «محمد عبدالهادی علام» سردبیر روزنامه مصری الاهرام گفت وگو كرده، گفت كه نگران اوضاع كنونی خاورمیانه است.

وی افزود: خاورمیانه امروز با مشكلاتی بی سابقه مواجه است و آن ظهور عناصری تندرو و تروریست بویژه داعش است كه نظام جهانی را تهدید می كنند.

شینزو آبه خاطرنشان كرد: داعش و دیگر عناصر تندرو و تروریست در كشورهایی مانند سوریه و عراق پراكنده و به تهدیدی بزرگ برای جامعه جهانی تبدیل شده اند.

نخست وزیر ژاپن درعین حال تصریح كرد كه انتظار دارد كشورهای بزرگ منطقه از جمله مصر تلاش های زیادی را برای تحقق ثبات در منطقه و حل مشكلات آن انجام دهند.

وی در ادامه تاكید كرد كه ژاپن از این تلاش ها البته درعرصه های غیرنظامی با قدرت حمایت می كند.

شینزو آبه كه به سئوالی در باره اوضاع خاورمیانه و تحولات شتابان در آن پاسخ داد، اظهارداشت: خاورمیانه از مهمترین منابع انرژی در جهان و یك منطقه راهبردی مهم برای خدمات حمل و نقل است.

نخست وزیر ژاپن افزود: خاورمیانه در زمینه تلاش های برای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از انتشار سلاح های كشتار جمعی بسیار مهم است و شكی نیست كه ثبات جهان و از جمله ژاپن ارتباطی مستقیم با صلح و آرامش در این منطقه دارد.

وی اضافه كرد: ما خاورمیانه را منطقه ای دور از ژاپن نمی دانیم و این پنجمین سفر من به خاورمیانه در خلال 2 سال است.

شینزو آبه گفت: درصدد ایجاد روابطی وسیع و همكاری هایی همه جانبه بین ژاپن و خاورمیانه در زمینه های انرژی، منابع طبیعی ، سیاسی ، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی هستیم و این اندیشه در این دو سال تغییر نكرده است.** تقویت روابط فرهنگی با مصر

نخست وزیر ژاپن در ادامه این گفت وگو كه روزنامه مصری الاهرام آن را منتشر كرد، از قاهره به عنوان « كلید تحقق ثبات در منطقه خاورمیانه » یاد و خاطرنشان كرد: اكنون بعداز 7 سال و 8 ماه باردیگر به مصر سفر می كنم.

وی تصریح كرد: ژاپن درصدد است از مصر بویژه در زمینه اقتصادی حمایت كند و همكاری اقتصادی توكیو و قاهره با حضور شركت های ژاپنی دارای قدرت های بسیار بالای فناوری در طرح های ملی مانند برنامه توسعه كانل سوئز، می تواند عمیق تر شود.

شینزو آبه با اشاره به اینكه در این سفرمنطقه ای هیاتی بزرگ از بازرگانان ژاپنی او را همراهی می كنند،تاكید كرد كه دولت ژاپن درصدد ترغیب شركت های ژاپنی به حضوری فعال در بازار منطقه خاورمیانه است.

نخست وزیر ژاپن گفت: ژاپن تمایل دارد در طرح های توسعه مصر از جمله همایش حمایت از اقتصاد مصر كه ماه مارس آینده برگزار خواهد شد، شركت كند.

وی درعین حال افزود: نباید روابط ژاپن با مصر به اقتصادی منحصر شود و برای ما روابط فرهنگی و توسعه منابع انسانی مصر اهمیت دارد.

شینزو آبه اضافه كرد: آموزش زبان ژاپنی از بیش از 40 سال قبل تاكنون در دانشگاه قاهره ادامه دارد و در سال 2009 دانشگاه مصری ژاپنی ویژه علوم و فناوری تاسیس شده و تاكنون 69 فارغ التحصیل داشته است.

نخست وزیر ژاپن در جریان سفر به مصر با « عبدالفتاح السیسی» رییس جمهور این كشور دیدار و دو طرف بر توسعه روابط وهمكاری های دو كشور تاكید كردند.

خاورم** 1324

سرخط اخبار جهان