۲۸ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۵۰
کد خبر: 81468886
۰ نفر
هشدار به معامله گران وكالتی اوراق بهادار

تهران - ایرنا - مدیر امور حقوقی و بازرسی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) به معامله گران وكالتی اوراق بهادار هشدار داد با آگاهی از مشكلات و عواقب فراوان آن، این گونه معاملات پر ریسك را انجام دهند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از روابط عمومی سمات، محمد صادق دبیری با بیان اینكه در بند (ب) ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه به صراحت اعلام شده كه تمام معاملات اوراق بهادار باید از طریق بورس و فرابورس انجام شود، گفت: مكانیزم معاملات اوراق بهادار در بازار سرمایه مشخص است اما برخی افراد به صورت آگاهانه و یا ناآگاهانه، معاملات خود را خارج از قیمت های مرسوم در این بازار انجام می دهند.

دبیری خاطرنشان كرد: برخی افراد نیز به طور ناآگاهانه، سهام با ارزش خود را به افراد سودجو واگذار می كنند. در این روش، افراد بدون اطلاع از ارزش واقعی سهام خود، به صورت وكالتی سهامشان را با قیمت بسیار نازل به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: اكثر افرادی كه در دام اینگونه افراد سودجو می افتند، كارمندان زحمتكش شركت هایی هستند كه سهام آنها وارد بازار سرمایه شده اما این افراد به دلیل نداشتن آگاهی لازم، سهامشان را با قیمت های پایین می فروشند و در نهایت متضرر می شوند.

مدیر امور حقوقی و بازرسی سمات خاطرنشان كرد: برخی افراد نیز در قالب عقد صلح در دفاتر ثبت و اسناد، سهام خود را واگذار می كنند كه این موضوع مغایر با بند (ب) ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه است.

وی اضافه كرد: مشكلات در این گونه معاملات، زمانی بیشتر نمایان می شود كه مصالح (شخص صلح كننده)فوت می كند. صلح نامه با وجود اینكه مطابق با اصول حقوقی بوده اما از نظر قوانین بازار سرمایه مغایر با بند (ب) ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه است.

وی گفت: وكالت نامه ها برای حفظ غبطه، صرف و صلاح موكل باید براساس دستورالعمل معاملات وكالتی تنظیم شود تا حق وكیل در اخذ ثمن حاصل از فروش، درصد دریافت سهام و افزایش سرمایه و ... به صورت شفاف مشخص شود.

دبیری تاكید كرد معاملات وكالتی باید در مواردی خاص (مانند برای افراد از كارافتاده، تعدد وراث و یا ایرانیان مقیم خارج از كشور) جهت تسریع در انجام امور و با هدف توكیل صورت گیرد و سایر معاملات اوراق بهادار ثبت شده نزد سازمان بورس از مكانیزم شفاف بورس یا فرابورس انجام شود تا مشكلی برای معامله گران به وجود نیاید.

اقتصام(1)9141**1558

سرخط اخبار اقتصاد