طرح خود اتكایی در مدارس شبانه روزی اجرا می شود

تهران - ایرنا - مدیر كل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش گفت: دستورالعمل اجرای طرح خود اتكایی در مدارس شبانه روزی به استان ها ابلاغ شده است اما به دلیل كمبود اعتبارات با مشكلاتی برای اجرا مواجه هستیم.

عظیم محبی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: بر اساس این طرح مدارس شبانه روزی موظف هستند با توجه به شرایط استان و آداب و رسوم هر منطقه، مهارتی را به دانش آموزان آموزش دهند.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح در نظر داریم در مدارس شبانه روزی متوسطه اول و دوم دانش آموزان را به سمت كارهای تولیدی هدایت كنیم تا آنان نیز همانند هنرجویان هنرستان ها به تولید بپردازند.

مدیر كل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: این كار اكنون در برخی از مدارس شبانه روزی آغاز شده و نحوه اجرا و برنامه ریزی در ارتباط با اجرای هر چه بهتر طرح خوداتكایی به استان ها واگذار شده است.

محبی یادآورشد: در قالب این طرح دانش آموزانی كه در مدارس شبانه روزی تحصیل می‌كنند بخشی از زمان خود را به یادگیری دروس مهارتی كه منجر به تولید خواهد شد ،می‌گذرانند. همچنین دانش آموزان با اجرای این طرح می توانند علاوه بر آموزش یك مهارت، نوعی درآمد زایی نیز برای مدرسه خود داشته باشند.

وی با بیان اینكه اكنون هزار و 125 مدرسه شبانه روزی با 108 هزار و 440 دانش آموز در دوره متوسطه اول در سراسر كشور فعال هستند، خاطرنشان كرد:‌ از این تعداد 839 مدرسه شبانه روزی عادی و 286 مدرسه نمونه دولتی هستند.

محبی به تعداد دانش آموزان مدارس شبانه روزی عادی و نمونه دولتی اشاره كرد و افزود: از مجموع 108 هزار و 440 دانش آموز مشغول به تحصیل در این مدارس، 65 هزار و 477 نفر در مدارس عادی شبانه روزی و 42 هزار و 963 نفر نیز در مدارس نمونه دولتی شبانه روزی درس می خوانند.

مدیر كل دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش به آمار دانش آموزان متوسطه اول اشاره كرد و گفت: در مجموع دو میلیون و 67 هزار دانش آموز در دوره متوسطه اول مشغول به تحصیل هستند كه با اضافه شدن پایه نهم به دوره متوسطه اول، سال آینده تعداد دانش آموزان این دوره به حدود سه میلیون نفر می رسد.

محبی یادآورشد: اكنون دانش آموزان دوره متوسطه اول در 22 هزار و 609 مدرسه و در قالب 86 هزار و 814 كلاس درس تحصیل می كنند.

فراهنگ **‌1883 **1581

سرخط اخبار فرهنگ