مدیركل آموزش محیط زیست: 95 درصد اندوخته جانوری ایران نابود شده است

كاشان- ایرنا- مدیركل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان محیط زیست گفت: 95 درصد اندوخته جانوری ایران نابود شده است.

به گزارش ایرنا «محمد درویش» شامگاه پنجشنبه در همایش «بهینه سازی الگوی مصرف آب در كشاورزی» در كاشان اظهار كرد: امروز تعداد جمعیت جانورانی همچون آهو، جبیر،گوزن و غیره به 110 هزار راس در كشور كاهش یافته كه این سقوط جانكاه، كم كاری انسان ها در حمایت از محیط زیست را می رساند.

وی نقشه راه و چیدمان انتخابی مسوولان و مدیریت حاكم بر كشور را نقشه نادرستی دانست و افزود: حذف حیوانات به مراتب موجب ورود خسارت بیشتری نسبت به حذف انسان ها به اكوسیستم می شود.

وی با بیان این كه اگر می خواهیم ریشه ترویج مظاهر خشونت را در جامعه حذف كنیم، تغییر رفتار و حرمت گذاشتن به حیوانات را باید شروع كنیم، تصریح كرد: مقدار زیادی از بودجه كشور برای تامین امنیت صرف می شود، درحالی كه سرمایه بزرگ اجتماعی كشور با بحران روبروست.

درویش، موج فزاینده سرطان ها،ام اس ها و افسردگی را نشات گرفته از سرزمینی خراب دانست و افزود: سال گذشته 102 هزار میلیارد ریال در كشور برای درمان سرطان هزینه شد.

وی به رواج واژه «بیودموكراسی» اشاره و تاكید كرد: امروزه در تفكر جهانی جامعه ای پیشرفته است كه برای همه زیست مندان حرمت حیات قائل باشد و این مساله در جامعه ایران و زندگی و حرف های بزرگان این سرزمین بوده كه باید در كتاب های درسی وارد شود.

درویش، ایران را سردمدار بیودموكراسی دنیا عنوان و خاطرنشان كرد: جای سخنان و اشعار قدیمی پذیرای زیست مندان در كتاب های درسی خالی است، یاد نداده ایم كه نباید بی محابا به هموطنانشان كه زیست مندان هستند، شلیك كنند كه نابودی حیوانات خلاف آموزه های دینی و فرهنگ غنی ماست.

وی با بیان این كه تغییر رفتار در مدیریت جامعه نسبت به محیط زیست باید از میز و نیمكت های كلاس های درسی شروع شود، افزود: سازمان محیط زیست در نظر دارد مدارس «جامع محیط زیستی» ایجاد كند.

درویش، همچنین ایجاد و توسعه انجمن های مردم نهاد را راهكار دیگر حمایت از محیط زیست دانست و تاكید كرد: كشوری كه می خواهد در افق 1404 به توسعه یافتگی برسد باید دارای نرخ مشاركت بالا باشد.

وی به وجود 700 انجمن مردم نهاد زیست محیطی در كشور اشاره و تصریح كرد: شاید ما آخرین نسلی باشیم كه می توانیم جلوی بحران های زیست محیطی را با تشكیل انجمن های مردم نهاد بگیریم پس باید اجازه دهیم مردم دوباره این سرزمین را از آن خود بدانند.

همایش «بهینه سازی الگوی مصرف آب در كشاورزی» با همكاری جمعیت «كویر سبز» و آموزش و پرورش كاشان و با حضور فعالان زیست محیطی در كانون «الزهرا (س)» این شهر برگزار شد.

7429/545 **1917

سرخط اخبار جامعه