۲۵ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۳۷
کد خبر: 81465928
T T
۰ نفر
هدیه 'دست دوم' آمریكا به پاكستان

اسلام آباد - ایرنا - با پایان یافتن ماموریت رزمی نیروهای بیگانه موسوم به 'نیروهای بین المللی كمك به امنیت افغانستان' (آیساف) تحت رهبری آمریكا، بخشی از سلاح ها و تجیهزات كهنه و دست دوم این نیروها، از سوی آمریكا به پاكستان هدیه شد.

روزنامه 'اكسپرس تریبیون' پاكستان روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از برخی منابع وزارت دفاع پاكستان بدون ذكر نام آنها اعلام كرد: آمریكا بخشی از سلاح ها و تجهیزات نظامی دست دوم و قابل تعمیر باقی مانده از ماموریت آیساف در افغانستان را به پاكستان داده و بخشی از این سلاح ها و تجهیزات را كه هنوز قابل استفاده است و ارزش نگهداری را دارد، به اردن ارسال كرده است.

این منابع وزارت دفاع پاكستان كه خواسته اند نامشان فاش نشود، گفته اند: بخشی از سلاح ها و تجهیزات یاد شده اخیرا از افغانستان به پاكستان منتقل شده است كه بخشی از آن نیاز به تعمیرات اساسی دارد اما سلاح های پیشرفته تر و در حد نو كه در اختیار نیروهای آیساف در افغانستان بود، به اردن منتقل شده است.

ظاهرا قرار نیست پاكستان مبلغی را در ازای دریافت این هدیه دست دوم از سوی آمریكا، پرداخت كند هرچند واشنگتن چندان هم بی حساب و كتاب، چنین هدیه را به پاكستان نمی دهد.

از زمان حضور نیروهای آمریكایی و چندملیتی در افغانستان، پاكستان با تامین مسیر عبور كامیون های حامل سوخت و تداراكات برای این نیروها، خدمت بزرگی به آنان كرد و دور از انتظار نیست تجهیزات و تسلیحات دست دومی كه آمریكا در اختیار پاكستان قرار داده است، برای جبران بخشی از این اقدام مهم پاكستان برای نیروهای بیگانه در افغانستان باشد.

كارشناسان معتقدند از آنجا كه هزینه های حمل سلاح های كهنه و دست دوم برای آمریكا، مقرون به صرفه نیست، بنابراین از بازگرداندن این تسلیحات به آمریكا صرف نظر كرده و بخشی از آن را برای جلب رضایت پاكستان، به این كشور هدیه كرده است و بخشی دیگر را 'با اهدافی خاص'، به اردن انتقال می دهد.** علت انتقال سلاح به اردن، شاهدی بر حضور نظامی واشنگتن در این كشور

انتقال سلاح های پیشرفته آیساف به اردن از سوی آمریكا، می تواند شاهدی برای وجود پایگاه های نظامی آمریكا در این كشور خاورمیانه ای باشد.

امان و واشنگتن، در گذشته بارها وجود پایگاه های نظامی آمریكا در اردن را تكذیب كرده اند اما شواهد زیادی از جمله انتقال سلاح های پیشرفته نیروهای آیساف در افغانستان به اردن، وجود دارد كه حكایت حضور گسترده نظامیان آمریكا در این كشور است.

تسلط آمریكا بر تحولات خاورمیانه از جمله تحولات سوریه و نیز تعهداتی كه واشنگتن در قبال رژیم صهیونیستی برای حمایت تمام عیار از آن دارد، از جمله دیگر دلایل حضور نظامی آمریكا در اردن محسوب می شود.

آساق*1**272**1723

سرخط اخبار جهان