خبرگزاری فرانسه: دو ناوهواپیمابر آمریکا یک گروه رزمی این کشور را به هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی کردند ....................................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 02/03/86 خارجی.سیاسی.ناو.خلیج فارس.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از منامه، "استینس" و "نیمیتز" دو ناو هواپیمابر ناوگان پنجم آمریکا، گروههای رزمی- آبی خاکی این کشور را صبح روز چهارشنبه به هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی کردند.
این دو ناوهواپیمابر و یگانهای رزمی قرار است مانور نظامی و عملیات مشترکی را انجام دهند.
بر اساس بیانیه ناوگان پنجم آمریکا مستقر در منامه، این اولین بار است که این دو ناو هواپیمابر به همراه رزمناو "یواس اس بونهوم ریچارد"، ماموریت مشترکی را در چارچوب ناوگان پنجم انجام می دهند.
بر اساس این بیانیه، این دو ناوهواپیما علاوه بر تمرین های رزمی "ماموریت های مستقیمی را برای حمایت از عملیات +آزادی عراق + انجام خواهند داد." در این بیانیه تاکید شده است: "این تمرین ها هیچ ارتباطی با تحولات منطقه ندارد و علیه هیچ کشوری نیز نیست." ناوگان پنجم آمریکا در هشتم ماه مه اعلام کرد که ناوهواپیمابر "نیمیتز" اخیرا به یگانهای رزمی دریایی آن پیوسته و جایگزین ناوهواپیمابر "دوایت آیزنهاور" که چند روز پیش آبهای خلیج (فارس ) را ترک کرده، شده است.
نیمیتز اخیرا به ناوهواپیمابر "استینس" که در فوریه وارد این ناوگان شده، پیوسته است.
مقر ناوگان پنجم آمریکا در منامه و حوزه فعالیت آن خلیج (فارس )، خلیج عدن، دریایی سرخ، خلیج عمان، دریای عرب و بخش هایی از اقیانوس هند است.
این درحالیست که "سرگئی لاورف" وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به اقدمات مشابه آمریکا در خلیج فارس، واشنگتن را به احتیاط بیشتر برای جلوگیری از دامن زدن به تنش ها در منطقه فراخواند.
لاورف گفت: خلیج فارس اکنون منطقه ای بسیار حساس است و هرگونه اقدام به ویژه استفاده از ناوگان جنگی و دیگر نیروهای نظامی باید با احتیاط بیشتری بکار گرفته شوند تا به گسترش تنش ها در منطقه منجر نشوند.
آمریکا در 27 مارس، مانوری نظامی را با شرکت دو ناو هواپیمابر و 15 ناو جنگی در خلیج فارس انجام داد.
کشورهای منطقه نیز همواره نسبت به مانورهای نظامی آمریکا در خلیج فارس ابراز نگرانی می کنند.
مترجمام. 1369/ 1442 شماره 057 ساعت 48:11 تمام انتهای پیام I02.33-48-11

سرخط اخبار جهان