گام هاي بلندي براي بومي سازي ليزر برداشته شده است

تهران - ايرنا - رييس مركز ملي علوم و فنون ليزر ايران گفت: راهبرد اصلي اين مركز، ايجاد زيرساخت هاي لازم براي توسعه فناوري ليزر است تا در بلند مدت اين فناوري بومي سازي شود، شاهد گام هاي بلندي در اين عرصه هستيم.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، 'سيد حسن نبوي' روز پنج شنبه در مراسم گشايش دومين نمايشگاه دستاوردهاي مركز ملي علوم و فنون ليزر ايران گفت: اين نمايشگاه آخرين يافته هاي علمي خود را در حوزه ليزر در معرض ديد عموم قرار داده است.

وي افزود: مسوولان مي توانند ميوه نهال اعتماد خود به جوانان را در عرصه هاي علمي كه موجب پيشرفت اين حوزه شده است برداشت كنند و مردم نيز حلاوت آن را خواهند چشيد.

نبوي به برگزاري اولين نمايشگاه دستاوردهاي ليزر در پنج سال قبل اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه از لحاظ توان عملياتي، كيفيت و دامنه كاربردي ليزر با نمايشگاه نخست قابل مقايسه نبوده و اين موضوع نشان دهنده رشد سريع اين صنعت در كشور است.

وي توسعه كاربرد ليزر، حمايت از شركت هاي دانش بنيان، فناوران و كارآفرينان را از مهم ترين سياست هاي مركز ملي علوم و فنون ليزر برشمرد و گفت: انتقال دانش فني به شركت هاي فعال و توانمند نيز از ديگر رويكردهاي اين مجموعه است.

نبوي با بيان اينكه مركز ملي علوم و فنون ليزر در تلاش است در حوزه فناوري ليزر و علوم كاربردي، حلقه مفقوده صنعت و دانشگاه را احيا كند، راه اندازي دفتر ارتباط با صنعت و دانشگاه را يكي از اقدامات صورت گرفته در همين راستا عنوان كرد.

وي ايجاد فن بازار و بورس فناوري ليزر را از ديگر فعاليت هاي مهم اين مجموعه برشمرد و از سرمايه گذاران، صاحبان ايده و صنعت خواست مركز ملي ليزر را براي تحقق اين هدف كليدي كمك و ياري رسانند.

رييس مركز ملي علوم و فنون ليزر ايران پيشرفت هاي ليزر در حوزه علوم پزشكي را يادآور شد و گفت: ليزر پزشكي در بخش تشخيص و درمان كه براي كشور بسيار مهم است پيشرفت هاي بسيار خوبي داشته و در تعامل با حوزه سلامت مي توان خدمات مناسب تري به مردم ارائه كرد.

دومين نمايشگاه دستاوردهاي مركز ملي علوم و فنون ليزر ايران امروز (پنجشنبه) با حضور 'علي اكبر صالحي' معاون رييس جمهوري و رييس سازمان انرژي اتمي و حجت الاسلام 'محمدحسن ابوترابي فرد' نائب رييس مجلس شوراي اسلامي در سالن خليج فارس نمايشگاه هاي بين المللي تهران آغاز به كار كرد.

در اين نمايشگاه، چهار روزه آخرين يافته هاي ليزرهاي راهبردي ديسك، فيبر، نيمه هادي به همراه مجموعه فناوري هاي زيرساختي براي اين ليزرها در بخش هاي رشد بلور، اپتيك، لايه نشاني، مكانيك، برق و الكترونيك، متالوژي و خنك سازي و ساخت اتاق تميز به نمايش عمومي گذاشته شده است.

در بخشي از نمايشگاه كاربردهاي ليزر در فناوري نانو، بيوفوتونيك، اسپكتروسكوپي و فرآوري مواد در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.

همچنين مجموعه ليزرهاي پزشكي، صنعتي و منابع ليزري تحقيقاتي به عنوان دستاوردهاي جانبي حاصل از تحقيقات راهبردي اين مركز ارائه شده است.

از ديگر بخش هاي نمايشگاه مي توان از نشريات و مجلات، نرم افزارهاي تخصصي، اسناد و فناوري اطلاعات، مديريت پروژه و سيستم هاي يكپارچه و منابع علمي، جذب و آموزش و دفتر ارتباط با صنعت، دانشگاه و بازرگاني نام برد.

دومين نمايشگاه دستاوردهاي ليزر تا 28 دي ماه از ساعت 9 صبح تا 16 پذيراي حضور علاقمندان خواهد بود.

علمي (3)**1201**1055**1601**