پایان 100 دقیقه مذاكره ظریف و كری؛ نشست بعدی نیم ساعت دیگر

تهران - ایرنا - دور اول مذاكرات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان كری وزیر امور خارجه آمریكا پس از 100 دقیقه در هتل «ماندارین» ژنو پایان یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طرفین پس از صرف ناهار، در ساعت 14 به وقت محلی مذاكرات خود را از سر می گیرند.

ظریف و كری در این گفت و گوها كه نخستین دور مذاكرات در این سطح پس از مذاكرات نوامبر ٢٠١٤ وین و نیز نخستین مذاكرات در سال جدید میلادی است، با یكدیگر برای بررسی سرعت بخشیدن به روند مذاكرات ایران و 1+5 بحث و گفت وگو خواهند كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ظریف پس از ورود به ژنو به خبرنگاران گفت: ما در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم كه ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق به سمت جلو به پیش برویم.

وزیر امور خارجه گفت : باید پیشنهادات تازه و جامعی مطرح شود و آمادگی داریم كه همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم كه طرف مقابل چقدر آمادگی دارد.

وزیر امور خارجه با تاكید بر اینكه ایران اعلام كرده كه همواره آمادگی دارد، از طرف مقابل خواست تصمیم گیری جدی كند و خط قرمز های بی مورد مخصوصا از سوی كشورهای غربی مطرح نشود.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره چالش دولت آمریكا با كنگره این كشور و تماس های اوباما با نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ما در مذاكرات هسته ای با دولت آمریكا به صورت یك مجموعه برخورد می كنیم؛ بنابراین همراه كردن قسمتهای مختلف دولت آمریكا و یكپارچه شدن سیاست های آن برعهده قوه مجریه آمریكاست.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: این نگرانی آنها باید باشد البته ما احساس می كنیم كه نیاز به یك تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است؛ تصمیم گیری برای حل معضلی كه می تواند بسیاری از معادلات منطقه را به سمت بهبودی تغییر دهد.

«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز (چهارشنبه) در نشست خبری اظهار داشت: وزارت امور خارجه نسبت به هر دوره از مذاكرات و روند آن ارزیابی هایی خواهد داشت و هر وقت احساس كنیم كه متناسب با خواست ما نیست و مسیر، مسیری نیست كه به توافق جامع، عادلانه و عاقلانه و متناسب با خواست ما دست یابد، تصمیمات جدیدی را اتخاذ می كنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این كه استفاده از ابزار فرسوده كنگره برای تحریم ها اشتباه است، افزود: ناكارآمدی این گونه اقدامات برای جهان اثبات شده و ملت ایران می تواند با توجه به برنامه های خود چشم اندازش را تعیین كند.

یك عضو تیم مذاكره كننده هسته ای پیش از عزیمت به ژنو به خبرنگار ایرنا گفت: طرفین درباره همه موضوع ها با یكدیگر بحث و گفت وگو خواهند كرد.

حجم غنی سازی ایران و جدول زمانی لغو تحریمها و مدت زمان توافق جامع، از مهمترین محورهای اختلافی میان طرفین است.

ظریف را در این دور از مذاكرات، مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونان وی، امیرحسین زمانی نیا معاون بین الملل وزیر نفت، حمید بعیدی نژاد، داود محمدنیا، محمد امیری و پژمان رحیمیان همراهی می كنند.

ویلیام جوزف برنز معروف به بیل برنز، وندی شرمن و جیك سولیوان نیز كری را در سفر ژنو همراهی می كنند.

سیام 1572**1553