۲۴ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۴۷
کد خبر: 81464116
۰ نفر
تصویب بزرگترین بودجه دفاعی ژاپن

تهران-ایرنا- ژاپن روز چهارشنبه بزرگترین بودجه دفاعی درتاریخ این كشور را درحالی تصویب كرد كه گفته می شود این اقدام با هدف حفاظت بیشتر از آبهای مورد مناقشه با چین صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از توكیو، كابینه 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن بودجه دفاعی حدودا پنج تریلیون ینی معادل 42 میلیارد دلار را كه دربرگیرنده طرحهایی برای خرید هواپیماهای شناسایی، هواپیماهای بدون سرنشین و جت های جنگنده 'اف - 35‌'تصویب كرد.

این بودجه دفاعی، بخشی از بودجه 96.3 تریلیون ینی (814 میلیارد دلاری) این كشور برای سال جاری میلادی است.

بر پایه گزارشها، قرار است با این بودجه 20 فروند هواپیمای گشت دریایی «پی-1»، به قیمت كل 350 میلیارد ین (2.94 میلیارد دلار امریكا) خریداری شود.

همچنین قرار است با این بودجه پنج بالگرد دو ملخه «وی-22 آسپری» و شش جت رادارگریز پیشرفته «اف-35 ای» خریداری شود.

وزارت دفاع ژاپن در نظر دارد بخشی از این بودجه را در یك دوره پنج ساله برای خرید چندین فروند هواپیمای بدون سرنشین «گلوبال هاوك» هزینه كند.

این سومین سال متوالی افزایش 2 درصدی در هزینه های دفاعی ژاپن در دوره نخست وزیری 'آبه '‌است كه در دسامبر (آذر) سال 2012 میلادی به این سمت انتخاب شد و به 11 سال متوالی كاهش بودجه دفاعی این كشور پایان داد.

گفته می شود هدف نخست وزیر ژاپن از این اقدام بالابردن توانایی های كشورش برای دفاع از جزایر غیرمسكونی در دریای چین شرقی است كه تحت كنترل ژاپن بوده اما چین نیز ادعای مالكیت برآن را دارد.

نخست وزیر ژاپن اقدامها برای اصلاح قانون صلح طلبانه كشورش را كه عملیات تدافعی ارتش را محدود می كند از همان ابتدا آغاز و اعلام كرده است این قانون تا سال ۲۰۲۰ میلادی مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

'آبه ' معتقد است با توجه به گذشت 68 سال از زمان وضع قانون صلح طلبانه ژاپن كه پس از شكست كشورش در جنگ جهانی دوم از سوی آمریكا مقرر شد ، لازم است در راستای تغییر و تحولاتی كه اكنون پدید آمده است، اصلاحاتی نیز دراین قانون صورت گیرد.

وی معتقد است كه جایگاه ژاپن به طور كامل متحول شده و این كشور اكنون سهم گسترده ای در صلح و ثبات منطقه و جهان دارد و این امر به ایجاد توازن و ثبات در منطقه آسیا كمك خواهد كرد.

'آبه' كه از زمان انتخابش به سمت نخست وزیری ژاپن تاكنون با تنشهای فزاینده با چین و مناقشه بر سر مالكیت جزایر تحت كنترل توكیو روبه رو بوده، مدتهاست، تلاش می كند قانون صلح طلبانه این كشور را كه عملیات دفاعی ارتش را محدود كرده است و مانع از توسل به زور برای حل و فصل مناقشه های بین المللی می شود، اصلاح كند.

جزایر بدون سكنه اما راهبردی 'دیائویا' در دریای چین شرقی كه ژاپن آنها را 'سنكاكو' می نامد، سالهاست محل مناقشه دو كشور همسایه شده است. این جزایر سرشار از منابع سوخت فسیلی و ماهیگیری است.

ژاپن از سال 1895 میلادی كه این جزایر را تصرف كرده، مدعی مالكیت آنهاست و چین نیز از سال 1783 میلادی این جزایر را جزو قلمرو خود می‌داند.

آساق 1450**1577