۲۳ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۱۲
کد خبر: 81462907
۰ نفر
مهاجرت درنا به لیگ جهانی والیبال

تهران - ایرنا - براساس هماهنگی های انجام شده بین سازمان حفاظت محیط زیست و فدراسیون والیبال، درنا به عنوان دومین نماد محیط زیستی با ورزشكاران ایرانی در سطح ملی و جهانی مطرح می شود.

به گزارش ایرنا در دیدار معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و محمد رضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال كشور مقرر شد درنا به عنوان نماد والیبال ایران راهی لیگ جهانی والیبال شود.

ابتكار در این دیدار ضمن ابراز رضایت و قدردانی از تلاش های فدراسیون والیبال گفت: این اقدامات به معنی استفاده از فرصت ها برای شاخص كردن موضوعات محیط زیستی و انتقال فرهنگ زیست محیطی در سطح ملی و بین المللی است كه امیدواریم بتوانیم از تمام ظرفیت های آموزشی در این راه نهایت استفاده را داشته باشم.

همچنین محمد رضا داورزنی با ابراز تمایل فدراسیون والیبال برای استفاده از نماد درنا بر روی پیراهن تیم ملی والیبال در مسابقات لیگ جهانی كه بیش از 40 میلیون مخاطب در داخل كشور و صدها میلیون بیننده در سطح جهان دارد گفت: با توجه به اهمیت و مطرح بودن این مسابقات در سطح جهان فرصت بسیار مغتنمی است برای اینكه تیم ملی والیبال كشور حامل پیام های زیست محیطی باشد.

در ادامه محمد درویش مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشكیل كارگروه مشترك سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت ورزش و جوانان تصریح كرد: وظیفه اصلی در این كار گروه تنظیم تفاهم نامه ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ورزش است تا بتوانیم برای اولین بار سفرای ورزشی را از بین نام آوران و قهرمانان انتخاب كنیم تا علاوه بر والیبال و فوتبال این علاقه و تمایل در بین تمامی رشته های ورزشی ایجاد شود.

درویش افزود: قرار است در روز زمین پاك در اردیبهشت ماه اولین همایش ملی، ورزش و محیط زیست با همكاری وزارت ورزش برگزار شود و در این همایش گزارشی از شرایط محیط زیست كشور به ورزشكاران و رییس فدراسیون رشته های مختلف ورزشی داد شود تا بتوانیم همكاری های لازم را با آن ها داشته باشیم.

در ادامه با هم فكری و تایید رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصویر نهایی درنا برای پیراهن تیم ملی والیبال تایید و به فدراسیون بین المللی ارسال شد.

همچنین با توجه به اینكه ایران یكی از قربانیان تغییر اقلیم و خشكسالی است مقرر شد در تمام استادیوم ها از شعارهایی در این خصوص به زبان های فارسی، انگلیسی، روسی و لهستانی در تابلوها و اطراف ورزشگاه ها استفاده شود.

درنا پرنده‌ای است از خانواده درنایان (Gruidae).

درناها پرندگانی هستند بزرگ، با پاها و گردن دراز، دم نسبتا كوتاه، بال های دراز و منقاری بلند و كلفت، ظاهری شبیه لك‌ لك دارند، در پرواز گردن و پاهای خود را كشیده نگه می‌ دارند. گله ‌های آنها هنگام مهاجرت دریك خط به شكل هفت پرواز می ‌كنند. نر وماده آنها همشكل هستند. روی زمین آشیانه می ‌سازند. بزرگترین درنا در آمریكای شمالی بسر می ‌برد، این پرنده حدود 1.5 طول دارد و بلندی قامتش از 1.5 تا 1.2 است.

بال های گسترده ‌اش از 1.8 تا ۲ متر و سفید با خط سیاه است، درناها، زمستان ها را در جاهای گرم و تابستان ها را در نواحی سرد می ‌گذرانند.

درنا پرنده ای مهاجر است كه زمستان ها در بعضی از نقاط ایران از جمله تالاب های امن فراوان دیده می شود و در فصول سرد و گرم سال به طورمرتب در مهاجرت هستند.

هر سال یك درنای سیبری برای زمستان گذرانی وارد تالاب فریدونكنار در شمال كشور می شود.

علمی **9014**1599

سرخط اخبار ورزش