شمخانی: به سمت ارتقا توان اقتصادی و از میان بردن اثرگذاری نفت بر رفتارهای سیاسی حركت می كنیم

تهران - ایرنا - علی شمخانی گفت: بر اساس راهبرد اقتصاد مقاومتی علاوه بر مصون سازی كشور در مقابل تحریم های ظالمانه، به سمت ارتقا توان اقتصادی مبتنی بر همكاری با كشورهای همسایه و از میان بردن اثر گذاری نفت در رفتارهای سیاسی حركت خواهیم كرد.

به گزارش ایرنا، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام كرد: صبح امروز عادل عبدالمهدی وزیر نفت عراق با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو كرد.

شمخانی با اشاره به وجود ظرفیت بالای همكاری‌ های دوجانبه و چندجانبه حوزه های اقتصادی و تاثیر آن بر بهبود وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه بر اتخاذ رویكردهای ابتكاری و مبتنی بر توان داخلی كشورها در این بخش تاكید كرد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی، كاهش قیمت نفت را موجب تمركز بیشتر كشورهای تولید كننده به اصطلاح ساز و كارهای اقتصادی و كاهش وابستگی به فروش نفت دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس راهبرد اقتصاد مقاومتی علاوه بر مصون سازی كشور در مقابل تحریم های ظالمانه، به سمت ارتقاء توان اقتصادی مبتنی بر همكاری با كشورهای همسایه و از میان بردن اثر گذاری نفت در رفتارهای سیاسی حركت خواهد كرد.

وی افزود: تخریب زیرساخت های اقتصادی كشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه توسط سوریه تروریست ها و حملات بی اثر جنگنده های ائتلاف اقدامی هم سو در مسیر ممانعت از رشد اقتصادی كشورهای اسلامی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به همكاری دو كشور در زمینه برداشت از منابع مشترك نفت و گاز افزود: مدل همكاری میان ایران و عراق در بهره‌برداری از منابع مشترك می‌تواند به عنوان الگو برای سایر كشورها مورد استفاده قرار بگیرد.

شمخانی ابراز امیدواری كرد با توجه به توافقات بسیار خوبی كه میان مقامات ارشد و دستگاههای اقتصادی دو كشور انجام شده است شاهد شكوفایی سریع همكاریها در موضوعاتی چون لایروبی اروند رود، اتصال خطوط ریلی دو كشور به یكدیگر، توسعه ترانزیت كالا و سرمایه گذاری مشترك در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و همچنین همكاریهای بندری باشیم.

عادل عبدالمهدی وزیر نفت عراق در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از شرایط داخلی عراق و پیروزی های اخیر نیروهای مردمی و ارتش علیه داعش گفت: مردم و بازرگانان عراق به گسترش روابط با كشورهای همسایه به ویژه ایران علاقه مند هستند و تسهیل فرایندهای كاری در این زمینه جزو سیاست های دولت مركزی عراق است.

وزیر نفت عراق ضمن اعلام آمادگی برای توسعه همكاری های عمیق با جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امیدواریم با توجه به به همكاری های گسترده میان ایران و عراق نقش دو كشور برای تامین نفت مورد نیاز كشورهای هدف و رسیدن به قیمت واقعی بیش از گذشته شود.

وی در پایان خاطر نشان ساخت طی این دیدارها سعی داریم از تجربیات ارزشمند ایران برای بازسازی كشور عراق بویژه در صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی استفاده كنیم.

سیام 1572