۲۲ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 81461520
۰ نفر
'دارالمرحمت' لقب سمنان در دوران قاجار

سمنان - ايرنا - يك پژوهشگر تاريخ استان سمنان گفت: لقب سمنان در دوران قاجار 'دارالمرحمت' (سراي لطف و مهرباني) بوده است.

'حسن پاكزاديان' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بر اساس بررسي سكه‌هاي ضرب شده در دوره‌هاي مختلف تاريخي، اطلاعات جالبي به دست مي آيد كه يكي از اين اطلاعات اسامي شهرهاي ايران در دوره‌هاي مختلف تاريخي است.

اين سكه شناس با بيان اينكه در دوره قاجار هر شهر لقب خاصي داشته است، گفت: بر روي سكه‌هاي ضرب شده در دوران قاجار در اين استان، دريك طرف عنوان 'ضرب دارالمرحمت' سمنان و در طرف ديگر عنوان حاكم وقت مشاهده مي‌شود.

وي در خصوص لقب ساير شهرهاي ايران نيز گفت: به عنوان مثال يزد به عنوان 'دارالعباده'، شيراز 'دارالعلم'، اردبيل 'دارالارشاد' و .... شناخته مي‌شدند.

مدير موزه مهر و سكه كومش سمنان با بيان اينكه استان سمنان يكي از قديمي‌ترين مناطق ضرب سكه در ايران است، افزود: قديمي‌ترين ضرابخانه استان سمنان 'هكاتم پيلوس' يا صددروازه (در نزديكي دامغان امروزي) است.

پاكزاديان گفت: 'آپاميا' (شهري بين خوار و كومسينه در زمان حكومت اشكانيان) و 'كومش' از ديگر ضرابخانه‌هاي قديمي استان هستند كه سكه‌هاي يافت شده از اين مناطق، نام شاهان اشكاني و ساساني را بر خود دارد.

مدير موزه عشايري ايل سنگسر افزود: سكه‌هاي اسلامي در استان سمنان در دوره هاي مختلف تاريخي از آلبويه و ايلخانيان گرفته تا دوره قاجار، در ضرابخانه‌هاي متعدد نظير قومس، دامغان، بسطام، بيار، شهمار، فريم، فيروزكوه و .... ضرب مي‌شده است.

وي گفت: علاقمندان به تاريخ استان و به ويژه سكه‌هاي تاريخي، مي‌توانند با مراجعه به موزه مهر و سكه كومش واقع در تيمچه تكيه پهنه، از نزديك سكه‌هاي ضرب شده در دوره هاي مختلف تاريخي در اين استان را مشاهده كنند.

مدير موزه مهر و سكه سمنان تاكيد كرد: سكه هاي متعدد ضرب شده با عنوان دارالمرحمت نيز در موزه مهر و سكه سمنان موجود است.ك/3

7342/599