۲۲ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۵۸
کد خبر: 81461366
۰ نفر
پيش بيني توليد 100 تن ماهي قزل آلا در قفس

گرگان - ايرنا - معاون آبزي پروري شيلات گلستان گفت: پيش بيني مي شود در سال جاري 100 تن ماهي قزل آلا در قفس، پشت سد گلستان توليد شود كه آغاز صيد اين ماهيان اسفند ماه است.

محمود سقلي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار كرد: امسال 70 هزار قطعه بچه ماهي با وزن متوسط 150 گرم در 200 قطعه قفس رهاسازي شده است.

وي اضافه كرد: رهاسازي بچه ماهيان قزل آلا از آبان ماه آغاز و در طول يك دوره پنج ماهه به رشد مطلوب براي صيد مي رسند.

سقلي افزود: پرورش ماهي در قفس و پشت سد گلستان در سال گذشته به صورت پايلوت در استان انجام و 50 تن قزل آلا با اين روش توليد شد.

به گفته وي، استفاده بهينه از امكانات بالقوه موجود و آب پشت سد در فصل زمستان، تامين بخشي از پروتيين مورد نياز جامعه و ايجاد زمينه اشتغال و كسب درآمد دانش آموختگان بخش كشاورزي از اهداف اجراي اين طرح است.

سقلي با يادآوري ظرفيت خوب استان براي توسعه اين روش، اظهار اميدواري كرد با تعامل مناسب با آب منطقه اي و محيط زيست بتوان ميزان توليد آبزيان را افزايش داد.

معاون آبزي پروري شيلات گلستان افزود: براساس مطالعات انجام شده توسط سازمان شيلات ايران مي توان پرورش ماهي در قفس را براي ماهيان بومي درياي خزر نيز در سواحل اين دريا اجرايي كرد.

وي از سرمايه گذاران و علاقمندان خواستار حضور در اين بخش شد و گفت: استفاده از تكنولوژي ساده و ارزان قيمت نسبت به ديگر سيستم هاي پرورش، كاهش نسبي در سرمايه گذاري اوليه، سهولت در پرورش و صيد ماهي و افزايش توليد در واحد سطح از مزاياي اجراي طرح پرورش ماهي در قفس است.

591/601