۲۲ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۳۷
کد خبر: 81461082
۰ نفر
قلعه مروست، بنايي ماندگار از  دوره اسلامي

يزد- ايرنا-قلعه تاريخي مروست خاتم،بنائي زيبا و ماندگار از معماري تاريخي ايران پس از اسلام است كه همواره مورد توجه دوستداران آثار ارزشمند تاريخي بوده و هست.

به گزارش خبرنگار ايرنا اين بناي ارزشمند كه بر روي تپه اي به ارتفاع بيش از 4 متر ساخته شده جلوه گر زيبائي خاصي از سبك معماري آثار تاريخي در ايران پس از اسلام است.

اين بنا كه قدمت آن به ايران پس از اسلام ميرسد و برخي بناي آن را حتي به پيش از اسلام هم تخمين مي زنند به نظر مي رسد كه قبلاً دو طبقه بوده كه بر اثر مرور زمان طبقه زيرين آن تخريب شده باشد.

قلعه تاريخي مروست كه از لحاظ موقعيت مكاني در وسط شهر مروست قرار گرفته در تاريخ ديماه 78 به شماره 2545 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

اين قلعه با ساختاري از مصالح خشت و گل و به كارگيري آجر در سر در آن بر بالاي بلندي و مشرف به شهر مروست قرار دارد .

اين قلعه داراي سه برج مدور در سه گوشه آن است در قسمت ضلع جنوب شرقي قلعه بجاي برج، سر در ورودي قلعه قرار گرفته است .

سر در قلعه در دو طبقه بنا شده است كه سقف طبقه اول كلا فرو ريخته است و فقط پايه‌هاي آن بجا مانده است .

قرار گرفتن بر بلندي و اشراف آن به شهر و جاذبه و نماي آن از دوردست و به هنگام ورود به مروست از خصوصيات بارز اين بنا محسوب مي‌شود .

رئيس اداره ميراث فرهنگي،صنابع دستي و گردشگري خاتم در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: قلعه مروست قلعه‌اي بر فراز شهر تاريخي مروست است كه بر روي تپه‌اي مصنوعي ايجاد شده و نماد گذر ساليان طولاني از مردمان ديار مروست است.

حميد مشتاقيان ادامه داد: قدمت اين قلعه، بنا بر آنچه كارشناسان مي‌گويند مربوط به صدر اسلام بوده است و آثار موجود هم حكايت از حيات اين بناي تاريخي در دوران‌هاي مختلف دارد.

وي افزود: اين قلعه از بلندترين قلعه‌هاي تاريخي كشور است كه از نظر ارتفاع و نماد و يادآور خاطرات قلعه فلك‌الافلاك لرستان و ارگ عظيم بم است.

اين مسوول تصريح كرد: از آثار كشف شده در اين قلعه تاريخي مي توان به وجود خشت هاي 40 در 50 داراي علامت، آجرهاي نقش دار، پي سوز و غيره اشاره كرد كه آثار بجا مانده از دوران‌هاي اشكاني، ايلخاني و صفويه است.

وي همچنين گفت: بخش‌هاي موجود قلعه شامل رامپ يا پلكان ورودي، هشتي ورودي، شاه نشين، سه برج ديده باني، حصار و تيركش هاي موجود است.

فرماندار خاتم هم درگفت وگو با ايرنا خاطرنشان كرد: قلعه مروست يكي از بناهاي باشكوه وارزشمند اين شهرستان به شمارمي رود .

محمد زاده رحماني افزود: اين شهرستان از بناها و آثار تاريخي فراواني برخوردار است كه هريك به نوبه خود از فرهنگ و تمدني ديرپاي اين شهرستان در دوره هاي مختلف حكايت دارند.

وي با بيان اينكه توجه به مرمت و صيانت از آثار باستاني وتاريخي يكي از برنامه هاي مهم اين شهرستان مي باشد خاطر نشان كرد:بايستي با احيا آثار قديمي و شناساندن آن ها زمينه معرفي بيشتر شهرستان را فراهم نمود.

مسجد شاه حسين مروست، مسجد حاجي قاسم، گنبدي، قلعه تاريخي مروست، مسجد جامع، بقعه شيخ عبدالله، بقعه شيخ بهاالدين و كاروانسراي شعبه از ديگر آثار تاريخي مروست مي باشند .

مروست در 190 كيلومتري شهر يزد واقع شده است .

اين منطقه بيش از 17هزار نفر جمعيت دارد. ك4

7538/ 650