دولت و مجلس برای رونق اقتصادی نشر، بودجه لازم تخصیص دهند

تهران -ایرنا- رییس اتحادیه ناشران و كتابفروشان با اشاره به اینكه برای رونق بخشی به اقتصاد نشر باید به رفع تناقض ها پرداخت، از دولت و مجلس شورای اسلامی خواست هنگام تخصیص بودجه به نقش مهم و حیاتی فرهنگ به ویژه حوزه نشر توجه كنند.

' محمود آموزگار' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه حوزه كتاب و ادبیات ایرنا افزود: در كشور ما صنعت نشر نیز جدا از بقیه موارد نیست، توسعه نامتوازن نیز این صنعت را در بر گرفته است .

وی اظهار داشت: تعداد چند برابری ناشران نسبت به كتاب فروشان، تولید حدود 70 هزار عنوان در قبال شمارگان یكهزار نسخه ای، وضعیت نامناسب ترجمه بر تالیف، تمركز 75 درصدی فعالیت های نشر در تهران و سهم 25 درصدی سایر مناطق كشور از مهمترین مشكلات صنعت نشر است .

آموزگار، تمركز گرایی فشرده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نقش كمرنگ ادارات كل این وزارتخانه در سایر مناطق، بی توجهی به نقش نهاد های صنفی و استفاده از ظرفیت های آنها با توجه به طبیعت غیرانتفاعی فعالیتشان كه براساس كار داوطلبانه انجام می شود و می توانند مطالبات را تنظیم و مدیریت كنند، از دیگر مشكلات برشمرد كه باید در جهت برآورده شدن آنها كوشش و چاره جویی شود.

وی با بیان اینكه در حال حاضر به جز دو سه شهرستان، شاهد حضور و فعالیت اتحادیه های ناشران در سایر مناطق كشور نیستیم، ادامه داد: كم توجهی به حقوق مالكیت فكری و به ویژه حقوق پدید آورندگان،سرقت ادبی،كتاب سازی، چاپ زیرزمینی و غیر قانونی از جمله مشكلات مطرح در این حوزه هستند.

رییس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران تصریح كرد كم توجهی مجلس شورای اسلامی و دولت به حوزه فرهنگ و پنداشتن این حوزه به عنوان محدوده ای غیر لازم و لوكس را می توان از نحوه برخورد این دو نهاد در تخصیص بودجه مشاهده كرد.

به گفته آموزگار، سهم حوزه فرهنگ همواره كمترین بوده است كه نیازمند توجه اساسی از سوی مسوولان است .

وی افزود: همچنین ضروریست به برنامه ریزی های حوزه نشر توجه بیشتری شود و كتاب فروشی ها در همه مناطق كشور توسعه یابند.

آموزگار اظهار داشت : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید اختیارات بیشتری به ادارات كل استانها تفویض كند و با تامین بودجه كافی زمینه اجرای برنامه ها را فراهم آورد.

وی افزود: باید علاوه بر چند شهری كه اتحادیه های صنفی نشر در آنها فعال هستند، در سایر مناطق فعالان نشر اعم از ناشر و كتاب فروش را به تاسیس نهاد صنفی و فعالیت در آن ترغیب كرد. باید نهاد های صنفی را به مشاركت در برنامه ریزی و اجرا دعوت كرد و بستر اتحاد آن ها را برای تشكیلات سراسری حوزه نشر فراهم آورد.

فراهنگ **9022**1601**