۲۱ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۶:۳۰
کد خبر: 81460412
۰ نفر
بازگشت ناموفق موشك فالكون 9

تهران - ایرنا -موشك فالكون 9 پس از انجام موفقیت آمیز ماموریت خود در انتقال تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی، هنگام بازگشت به زمین فرود ناموفقی داشت.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، موشك فالكون 9 كه حدود 15 ساعت قبل از پایگاه هوایی «كیپ كاناورال» ایالت فلوریدای آمریكا پرتاب شد قرار بود، هنگام بازگشت بر سكویی واقع در اقیانوس فرود آید كه با موفقیت همراه نبود.

موشك فالكون 9 كه محصول شركت اسپیس ایكس ( SpaceX) است، توانست محموله خود را به فضاپیمای بدون سرنشین دریافت كننده تجهیزات برساند؛ اما در هنگام بازگشت به زمین، روغن هیدرولیكی كه باله های كنترل كننده آن را حركت می داد، از دست داد و در نتیجه این اتفاق نتوانست در محل موردنظر به درستی فرود آید.

به گفته مقامات این شركت، در راكت بعدی كه ماه آینده به فضا ارسال خواهد شد، میزان روغن هیدرولیك 50 درصد افزایش خواهد یافت تا شركت دیگر شاهد وقوع چنین حادثه ای نباشد.

شركت SpaceX با استفاده از فناوری های فضایی موجود، به دنبال تولید راكتی است كه استفاده از آن برای حمل و نقل تجهیزات، به دفعات امكان پذیر باشد تا هزینه های این كار كاهش یابد.

پیش از این ناسا راكت های دوقلوی شاتل های فضایی را كه توسط چتر در اقیانوس فرود می آمدند، برای پروازهای فضایی بعدی مورد استفاده قرار می داد، اما شناسایی محل فرود و بازسازی راكت ها زمانبر و پرهزینه بود.

این شركت قصد دارد با استفاده از راهكارهای جدید، راكت های خود را بدون آسیب دیدگی در سایت پرواز فرود آورد.

آزمایش دیروز ( شنبه) اولین مرتبه ای بود كه تلاش شد تا یك راكت Falcon 9 روی سكویی واقع در اقیانوس فرود آید. این راكت علاوه بر چهار پایه اختصاصی برای فرود، به چهار باله كنترل كننده نیز مجهز است.

هدف اصلی پرتاب راكت Falcon 9، ارسال محموله ای شامل 2300 كیلوگرم مواد غذایی و تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی بود.

این ماموریت پنجمین مورد از مجموعه 12 ماموریتی است كه باید به منظور تامین تجهیزات موردنیاز ایستگاه فضایی بین المللی، توسط شركت SpaceX به انجام برسد. این شركت در سال 2011 قراردادی به ارزش 1.6 میلیارد دلار با ناسا منعقد كرد.

علمی(6) ** 9259**1440