۲۱ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 81460176
۰ نفر
معرفي اعضاي هيات علمي جشنواره شعر فجر

تهران - ايرنا- اعضاي هيات علمي نهمين دوره جشنواره شعر فجر با حكم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي شدند.

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا، در اين هيات علمي كه سرشناس ترين شاعران ايران حضور دارند، اسماعيل اميني به عنوان دبير هيات علمي عهده‌دار اجرا و نظارت بر مراحل مختلف تدوين آئين نامه و فعاليت‌هاي علمي اين دوره جشنواره شده است.

اميني كه طنز كسب و كار وي بوده، از جمله شاعراني است كه هر كه سرِ زلفي به شعر امروز گره زده باشد، او را مي‌شناسد؛ او در شعر متعهد امروز وزنه‌اي است.

اميني اكنون در كسوت استادي ادبيات در دانشگاه مشغول تدريس است، هر چند مدت‌ها خود در پاي كلاس شاعري مانند قيصر امين‌پور زانوي تلمذ زمين زده. او كه دستي در طنز هم دارد مدت‌هاست كه رياست دفتر شعر طنز حوزه هنري را برعهده دارد و تجربه چندين داوري و دبيري جشنواره شعر و طنز در كارنامه حرفه‌اي او ديده مي‌شود.

بر اساس گزارش روابط عمومي معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اميني كه به علاقه او به طنز بر فردي پوشيده نيست، كتاب‌هاي زيادي با محوريت طنز دارد كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به لبخند غيرمجاز نثر طنز، لبخند سعدي (پژوهشي درباره طنز در غزل‌هاي سعدي)، گزيده شعر طنز (از روزگار رودكي تا روزگار خودمان)، طنز در مثنوي معنوي (خندمين تر افسانه) و جلسه شعر (مباحث آموزشي) و غيره اشاره كرد.

او در نهمين دوره جشنواره شعر فجر سكان‌دار دبيري هيات علمي است.

محمدعلي بهمني نيماي غزل متولد 27 فروردين 1321 در انديمشك؛ با اصالتي تهراني اما. در غزل، طرحي نو در انداخته و زبان نوي نيمايي را در قالب اساطيري غزل در هم آميخته است.

بهمني اولين شعر خود را زماني كه تنها 9 سال داشت، در مجله روشنفكر منتشر كرد و از آن به بعد، تا امروز آثارش در نشريات بسياري منتشر شده است.

اين استادِ كهنه‌كارِ غزل‌سرا بي‌ترديد امروز برجسته‌ترين غزل‌سراي كشور است. در كارنامه‌ يك عمر فعاليت فرهنگي، همكاري با راديو، مسووليت چاپخانه دنياي چاپ بندرعباس و مديريت انتشارات چي‌چي‌كا هم به چشم مي‌خورد.

او دبيري و داوري بسياري از جشنواره‌هاي شعر در كشور را به عهده داشته است و شاعران بسياري از رهگذار حضور در كارگاه‌هاي او به بلوغ ادبي رسيده‌اند.

بهمني توانسته است تنديس خورشيد مهر را به عنوان برترين غزل‌سراي ايران در سال 1378 دريافت كند.

مراسم تجليل از او، همزمان با ششمين كنگره سراسري شعر و داستان جوان در بندرعباس، در سال 1383 برگزار شد.

از محمدعلي بهمني تاكنون كتاب‌هاي بسياري روي پيشخوان كتابفروشي‌ها قرار گرفته است كه جمله آن‌ها مي‌توان به باغ لال، در بيوزني، عاميانه‌ها، گيسو، كلاه، كفتر، گاهي دلم براي خودم تنگ مي‌شود، غزل، شاعر شنيدني است، عشق است، نيستان، كاسه آب ديوژن، امانم بده، اين خانه واژه‌هاي نسوزي دارد و من زنده‌ام هنوز و غزل فكر مي كنم اشاره كرد. جواد محقق، پيرزال عرصه فرهنگ همه‌فن‌ حريف عرصه فرهنگ. با تجربياتي در نويسندگي، شاعري و روزنامه‌نگاري. جواد محقق براي بسياري از اهل فرهنگ نامي آشناست. متولد همدان؛ معلم ادبيات در آموزش و پرورش. محقق، گرچه تاليفات بسياري دارد و براي اهل خرد يك نويسنده محسوب مي‌شود، اما او خود را هميشه يك معلم مي‌داند.

او سال 1366 براي تدريس در مدارس ايراني خارج از كشور،‌ ابتدا به پاكستان و سپس به تركيه اعزام شد و بعد از بازگشت به كشور، سردبيري مجلات رشد را به عهده گرفت و در مجلات مختلف اين گروه، به مديريت پرداخت.

از ديگر فعاليت‌هاي فرهنگي محقق، مي‌توان به تاسيس انجمن ادبي ميلاد (نخستين انجمن ادبي استاني بعد از انقلاب)، داوري جشنواره‌هاي گوناگون كتاب و مطبوعات، ويراستاري ده‌ها عنوان كتاب و مجله، مسووليت صفحات شعر مجله كيهان بچه‌ها، عضويت در شوراي شعر كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، دبير علمي بيش از 10 جشنواره ملي در حوزه شعر، داستان، كتاب و مطبوعات، عضو هيئت علمي جايزه كتاب فصل، عضويت در هيئت مديره و نايب رئيس انجمن نويسندگان كودك و نوجوان، انجمن قلم ايران و انجمن معلمان انشاء اشاره كرد. ناصر فيض، قند پهلو بيشتر او را به عنوان يك طنزپرداز مي‌شناسند.

هرچند بسيار چهره جدي‌ دارد ولي روحيه طنز منحصربه فردي دارد كه احتمالا اين مورد را در برنامه قند پهلو ديده‌ايد. اولين تجربه‌هاي شعري خود را در سال 65 و با چاژ چندين رباعي در مجله اطلاعات هفتگي آغاز كرد.

بعدها در سال 1380 اولين كتاب خود را كه ترجمه اشعار 40 شاعر ترك بود بوسيله انتشارات مركز روانه بازار كرد.

اين شاعر طنزپرداز مدتي عضو شوراي عالي شعر و موسيقي صدا و سيما و دفتر شعر حوزه هنري بوده و چندين سال هم تجربه فعاليت‌هاي مطبوعاتي را در كارنامه خود دارد.

غلامعلي فلاح قهرودي، مردي از دانشگاه استاد دانشگاه است و كارش آموزش و پژوهش. از سال 1363 به عنوان هيات علمي وارد دانشگاه خوارزمي شد و در سال 1372 كه دكتراي زبان و ادبيات فارسي را از دانشگاه تهران دريافت كرد و چندين دوره هم رئيس دانشكده ادبيات دانشگاه خوارزمي بوده است.

اين استاد ادبيات مقالات زيادي نوشته است و تحقيقات بسياري انجام داده كه از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به تحليل ساختاري داستان‌هاي كوتاه دفاع مقدس مركز تحقيقات صدا و سيما، فرهنگ ديوان شعري دوره اول تا قرن پنجم رودكي و هم‌عصران، محمد(ص) در اشعار شاعران فارسي زبان از رودكي تا كنون، گفتگو در شاهنامه در دانشكده ادبيات و علوم انساني، بازتاب حضور سياسي بيگانگان در ديوان ملك الشعراي بهار در دانشكده ادبيات، تصوير دل در مخزن الاسرار نظامي در دانشكده ادبيات و برگزيده متون كهن حماسي در دانشكده ادبيات اشاره كرد.

بهمن ساكي، شاعري از خطه جنوب است؛ خاك خوزستان را خورده. در سال 1390 دكتراي زبان و ادبيات فارسي خودش را از دانشگاه شهيد چمران اهواز دريافت كرده است.

اين شاعر خوزستاني تا به حال چندين كتاب نوشته كه از مهترين آن‌ها مي‌توان به يك آفتاب اين‌طرف‌ها، آهوان پير ، تا انتهاي خستگي ماه، از حنجره كارون و شهري در آسمان اشاره كرد.

داوري جشنواره شعر خليج فارس، شعر خوزستان و شعر ولايي و دبيري جشنواره شعر دفاع مقدس و جايزه ادبي خوزستان از جمله فعاليت‌هاي او در جهان لطيف شعر است.

سيد احمد نادمي، مهندسي كه ادبيات كسب و كارش است، مهندسي خوانده، آن هم در رشته مخابرات ولي به طور جد دل در گرو ادبيات و به خصوص شعر دارد. مقالات زيادي به چاپ رسانده كه مهترين آن‌ها سه مقاله در دانشنامه رسانه و دين است.

سال‌ها در حوزه راديو برنامه سازي كرده و كتاب شمشير باستاني شرق درباره شعر جنگ سيد حسن حسيني از جمله تاليفات مهم اوست.

البته او يد طولايي در حوزه داوري و دبيري جشنواره‌هاي ادبي و بخصوص شعر دارد كه از مهمترين آن‌ها مي توان به داوري كتاب سال شعر در يك دهه گذشته، داوري جايزه گام اول، داوري شعر دفاع مقدس، عضويت در هيات علمي شعر پايداري اسلامي و... اشاره كرد.

افشين علاء شاعر و تحصيل كرده رشته حقوق از دانشگاه تهران. همزمان با تحصيل با مطبوعات هم همكاري مي‌كرده و در راه‌اندازي روزنامه آفتابگردان كه اولين روزنامه كودكان ايران است فعالانه حضور داشته است.

علاوه بر قلم زدن در مطبوعات حوزه كودك و نوجوان سردبيري روزنامه گنبد كبود و مجله صدف را در كارنامه حرفه‌اي خود دارد و سال‌ها در راديو مشغول توليد برنامه بوده و در برهه‌اي هم عضويت در شوراي علي شعر و موسيقي صداو سيما را هم تجربه كرده است.

او همچنين عضو هيات مديره انجمن شاعران ايران است.

سيد ابوالقاسم حسيني ژرفا روحاني شاعر اهل تهران است و رداي طلبگي بر تن دارد. از سال‌هاي دور علاقه ويژه‌اي به شعر و شاعري داشته و از سال 57 يعني همان اوايل انقلاب با تخلص ژرفا كه براي خود برگزيد، شاعري را به صورت جدي آغاز كرد.

اولين شعري كه از او منتشر شد، شعري بود درباره علامه طباطبايي، در صفحه شعر روزنامه جمهوري اسلامي، آن هم در 17 سالگي. از تحصيلات و آثار او مي‌توان پي برد كه به دو شاخه ادبيات و علوم اسلامي علاقمند است؛ علاقمندي‌ كه خودش هم به آن معترف است.

اين استاد فقه و حقوق تا به حال بيش از 28 اثر تاليف و ترجمه كرده است كه از مهمترين آن‌ها مي‌توان به مباني هنري قصه‌هاي قرآن، بهشت ارغوان، توسعه اقتصادي، دانشنامه اميرالمومنين عليه السلام جلد ششم، در آستان جانان، در حريم نور، پناه چلچله‌ها، چرخ پير قصه مي‌گويد و... اشاره كرد.

فراهنگ **9022**1027