۲۰ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۱۰
کد خبر: 81458506
۰ نفر
آزمایشی دقیقتر از غربالگری پاپ اسمیر

تهران - ایرنا - مطالعات محققان گروه انكولوژی زنان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام نشان می دهد كه تست غیر تهاجمی HPV برای تشخیص سرطان رحم، بسیار دقیق تر از تست پاپ اسمیر است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، چندی پیش سازمان غذا و داروی آمریكا (FDA)، برنامه ای را برای آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام داد. تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آلاباما در جهت حمایت از برنامه FDA ، نشان می دهد كه تست غیر تهاجمی HPV نسبت به غربالگری پاپ اسمیر، روش بسیار دقیق تری برای تشخیص سرطان دهانه رحم است.

توصیه شده است كه تست پاپ اسمیر هر سه سال یكبار انجام شود، ولی تست HPV‌ را می توان با وقفه های دلخواه انجام داد و هیچ ممنوعیت زمانی برای آن وجود ندارد. محققان به تمام زنان بالای 25 سال توصیه می كنند كه به صورت مستمر این آزمایش را برای اطمینان از سلامت خود تكرار كنند. درصورت وجود HPV مثبت، برای تشخیص نهایی از تست پاپ اسمیر هم استفاده می شود.

دو گونه مختلف ژنتیكی HPV‌، عامل 70 درصد از سرطان های مهاجم دهانه رحم محسوب می شوند.

سرطان رحم مهمترین عامل مرگ ناشی از سرطان در زنان محسوب می شود. به گزارش انجمن سرطان آمریكا، خوشبختانه مرگ و میر ناشی از این عارضه طی چهار دهه گذشته كاهش پیدا كرده است؛ چراكه زنان اهمیت آزمایش های غربالگری را درك كرده اند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Gynecologic Oncology منتشر شده است.

علمی (6) ** 9259**1599