معاون وزیر راه: خیرین 700 كیلومتر پروژه راهسازی در دست اجرا دارند

تهران - ایرنا - معاون راه‌ روستایی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه انجمن خیرین راه و ترابری بیش از 700 كیلومتر پروژه در دست اجرا دارند، گفت: هم اكنون پروژه راهسازی شهرستانهای رفسنجان، لامرد و فیض آباد بزرگراه های در دست اجرای خیرین راهساز هستند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدحسین میرشفیع با اشاره به اینكه از مجموع 700 كیلومتر پروژه در دست اجرا توسط این انجمن، حدود 250 كیلومتر از این راه‌ها آماده بهره‌برداری است، افزود: این مسئله نشان می‌دهد زمینه كارهای نیك در كشور بسیار زیاد است و ما در كشور سرمایه اجتماعی بزرگی داریم، به همین خاطر باید افتخار كنیم كه امت پیامبر اكرم(ص) هستیم، مكارم اخلاق برای ما سرلوحه است و كارهای خوب را در كشور نهادینه كردیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: پراكندگی راه‌های كشور و نیازمندی راه‌ها به نگهداری نشان می‌دهد كه با هزینه بسیار كم حتی با نگهداری یك تابلو یا روكش راه‌ كوچك روستایی می‌توان كارهای بزرگی انجام داد. نزدیك به 200 هزار كیلومتر شبكه راه‌های روستایی در كشور نیاز داریم. در حال حاضر 103 هزار كیلومتر راه روستایی آسفالت است كه از این میزان 54 هزار كیلومتر نیازمند بهسازی و ایمن‌سازی است.

معاون راه‌ روستایی و سرپرست معاونت امور مجلس و امورحقوقی ادامه داد: خوشبختانه بالای 90 درصد از جمعیت روستایی ما از راه‌های آسفالته روستایی برخوردارند كه نشان می‌دهد تلا‌ش‌هایی كه مردم و دولت تاكنون داشتند، موثر بود، البته تلاش جهادگران سازندگی در بدو انقلاب را فراموش نمی‌كنیم كه دست به دست روستاییان كارهای بزرگی انجام دادند.

وی افزود: باید استمرار كاری در این حوزه داشته باشیم تا حدود 2 میلیون جمعیت روستایی ما كه هنوز از راه‌های مناسب برخوردار نیستند، از راه‌های روستایی بهره‌مند شوند.

وی درباره فعالیت‌های انجمن خیرین راه و ترابری، گفت: این انجمن با هدفی مقدس از سال‌های دور آغاز به كار كرده، بسیاری از خیرین در تاریخ كهن ایران فعالیت داشته اند و تاكنون راه‌ها و پل‌های زیادی را ساختند.

رئیس هیات مدیره انجمن خیرین راه وترابری گفت: پیش از تشكیل انجمن، در كنار پروژه‌هایی كه دولت انجام می‌داد بعضا فعالیت‌هایی از جمله ایجاد تاسیسات بین راهی توسط برخی خیرین انجام می‌‌شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم تشكلی با حمایت وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود تا با حمایت‌های این وزارتخانه و خیرین سرعت بیشتری به انجام فعالیت‌های راهسازی بدهیم.

صادق افشار با تاكید بر اینكه انجمن خیرین راه‌ و ترابری یك تشكل غیرسیاسی، غیرتجاری و مردم نهاد است كه مجوز تشكیل آن بعد از وزارت كشور، از ثبت شركت‌ها نیز اخذ شد، افزود: جلب مشاركت مردمی هدف تشكیل این انجمن است.

وی تاكید كرد: مواردی در آیین‌نامه انجمن خیرین راه و ترابری مبنی بر ارتباط بین وزارت راه و شهرسازی و خیرین ذكر شده تا برنامه‌های انجمن منطبق بر برنامه‌های كلان وزارتخانه باشد.

انجمن خیرین راه و ترابری با هدف ایجاد بستر و تسهیل امكانات حمل و نقل در نقاط نیازمند، آسیب دیده و محروم توسط جمعی از خیرین تشكیل شده است و این انجمن آماده ارائه خدمات، جذب و هدایت كمك‌های فكری، مادی و معنوی خیرین فعال در حوزه حمل و نقل كشور است.

اقتصام(2)1108**1558