آيت الله واعظ طبسي:عمل دقيق به نيت واقفان اساس كار آستان قدس رضوي است

مشهد – ايرنا –توليت آستان قدس رضوي گفت: آنچه در طول سالهاي پس از انقلاب اسلامي سرلوحه عمل خدمتگزاران اين آستان بوده، عمل براساس موازين شرعي، فقه شيعه و رعايت دقيق نيت واقفان و عمل به آن بوده است.

به گزارش ايرنا، آيت الله 'عباس واعظ طبسي' چهارشنبه شب طي پيامي به همايش تجليل از واقفان آستان قدس رضوي اظهار كرد: رسيدن به منزل جاودانگي و پيوستن به ملا اعلي، جز با سبك باري و رهايي از تعلقات مادي امكان پذير نيست.

نماينده ولي فقيه در خراسان بزرگ گفت: سنت حسنه وقف طريقي ملكوتي است كه سالك اين راه را بر بال عشق و ارادت به سوي پروردگار سرعت سير مي بخشد.

وي بيان كرد: لطف و رحمت ويژه خداي متعال با هجرت تاريخي امام علم و رافت، حضرت رضا (ع) شامل حال مردمان ايران زمين شد و اين سرسپردگان محبت پيامبر عظيم الشان (ص) و خاندان پاك و مطهرش هر آنچه در بضاعت خويش داشتند به پاي اين سردمداران آفرينش ريختند.

وي اظهار كرد: مشهد الرضا به بركت اجلال نزول خورشيد مهربان امامت و از رهگذر اين همه عشق و ارادت در بستر موقوفات و نذورات، قطب معنوي ايران زمين و تجليگاه سنت و سيره رضوي است.

آيت الله واعظ طبسي گفت: آستان قدس رضوي به بركت همين موقوفات و نذورات و در سايه نظام اسلامي و زعامت ولايت فقيه امروز توانسته منشا خدمات بسياري به جهان اسلام و عموم زائران بارگاه منور رضوي باشد، به طوري كه ارائه چنين خدماتي نظير و مانند ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: خدمتگزاري بي نظير به زائران از بركت نيات خير و انديشه هاي متعالي و ايثارگري است كه مال خويش را در راه رضاي خدا و براي تعالي دين الهي بذل نمودند.

آيت الله واعظ طبسي اظهار كرد: درود خدا بر جان هاي عاشقي كه به خاطر محبت و ارادت به امام هشتم (ع) طي اين مسير نوراني را براي نسل بشر هموار كردند.

توليت آستان قدس رضوي گفت: ما به عنوان امانتداران گنجينه سنگين واقفان بر خود مي باليم و در پيشگاه خداي متعال به اين نوكري و خدمتگزاري افتخار مي كنيم.

وي از همت هاي بلند و تلاش هاي خستگي ناپذير مديران و دست اندركاران امور موقوفات در آستان قدس رضوي قدرداني كرد.

استاد اخلاق حوزه علميه مشهد نيز در اين همايش با اشاره به بركات دنيوي و اخروي وقف گفت: همه اشيا و ذرات اين عالم ميل به تكامل دارند.

حجت الاسلام 'محمد كاظم راشد يزدي' افزود: وقف مسير طبيعي تكامل انسان است زيرا مال خود را نثار ديگران مي كند.

وي بيان كرد: همه باقيات و صالحاتي كه در راستاي خدمت رساني به مردم باشد در هيچ زماني از بين نمي رود و گذر زمان نمي تواند خدماتي كه با عقل و درايت انجام گرفته است را از خاطره بشر از بين ببرد.

وي گفت: بهترين راه جلب رضايت خداوند خدمت به بندگان اوست و بزرگترين خدمت از ديدگاه پروردگار متعال وقف است.

معاون املاك، اراضي و موقوفات آستان قدس رضوي نيز در اين نشست گفت: بنا به نظر توليت عظماي آستان قدس استخراج اسناد وقفي از دفاتر ثبت قديمي به اتمام رسيده كه مشتمل بر862 سند وقفي مربوط به قرون 11، 12 و 13 هجري قمري است.

'جواد محسني' افزود: اين دفاتر با موافقت توليت آستان قدس رضوي در قالب پنج جلد كتاب بازنويسي شد كه در اين همايش از اين كتب رونمايي مي شود.

وي گفت: آستان قدس رضوي به عنوان بزرگترين نهاد موقوفاتي جهان اسلام 452 واقف دارد كه اموال و املاك خود را وقف حضرت امام رضا (ع) كرده اند.

وي بيان كرد: در تاريخ هزار ساله آستان قدس رضوي موقوفات بسيار وقف حضرت امام رضا (ع) شده كه به منظور ساماندهي آنها بعد از پيروزي انقلاب اسلامي گروهي متشكل از كارشناسان دانشگاهي و حوزوي در آستان قدس رضوي تشكيل شد كه با بررسي موقوفات بيش از 100 نيت را استخراج و در 25 فصل سازماندهي كردند.

وي گفت: بر اين اساس وظايفي به معاونت امور حقوقي و موقوفات آستان قدس رضوي محول شد كه شامل شناسايي و احياي موقوفات، تثبيت مالكيت موقوفه از طريق سند دار كردن موقوفات، پيگيري عمران و ايجاد درآمد پايدار و ارزش افزوده براي موقوفات، حفاظت از حقوق موقوفات و تضمين و استيفاي موقوفه مي باشد.

وي اظهار كرد: هم اكنون بيش از 85 درصد موقوفات حضرت امام رضا (ع) داراي سند مالكيت است و پارسال نيز 34 سند براي 12 هزار و 685 هكتار زمين موقوفي صادر شد.

محسني ادامه داد : يك هزار و 135 فقره وقف نامه در آستان قدس رضوي وجود دارد و بيش از 13 هزار هكتار از مساحت 30 هزار هكتاري شهر مشهد جزء موقوفات آستان قدس رضوي است.

معاون املاك، اراضي و موقوفات آستان قدس رضوي گفت: ماهانه دو هزار اعتبارنامه مربوط به تجديد اجاره، نقل و انتقال، تفكيك اراضي و ساير امور مربوط به اراضي وقفي آستان قدس رضوي در اين معاونت صادر مي شود.

محسني افزود: روزانه 250 نفر براي مواردي نظير تجديد اجاره، نقل و انتقال، سند صلح ، تجميع و تفكيك اراضي به مديريت املاك و اراضي آستان قدس رضوي مراجعه مي كنند و سالانه 250 قطعه زمين مربوط به آستان قدس رضوي از طريق مزايده و به تناسب عرصه واگذار مي شود.

به گزارش ايرنا، در پايان اين همايش ضمن رونمايي از پنج جلد بازنويسي شده اسناد موقوفاتي آستان قدس و كتاب 'حسن جاويد'؛ نشر جديد آستان قدس به منظور معرفي احكام وقف، ماكت جديد مدور نماي حرم مطهر رضوي كه به صورت مدور ساخته شده بود، به نمايش درآمد.

واقفان برجسته آستان قدس رضوي نيز در اين همايش مورد تجليل قرار گرفتند.

7489/522

سرخط اخبار استان‌ها