ابوترابي‌فرد: دولت و مجلس به دنبال اقتصاد ملي مبتني بر توليد با ارزش افزوده بالا هستند

تهران - ايرنا - نايب رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز دولت و مجلس به اتفاق آرا از نظر نگاه كارشناسي و علمي، همگرايي دارند كه بايد اقتصاد ملي را مبتني بر توليد با ارزش افزوده بالا قرار داد و نفت را از مديريت هزينه كشور به سمت مديريت اقتصاد ملي هدايت كرد.

به گزارش ايرنا از خانه ملت، حجت‌الاسلام «سيد محمدحسن ابوترابي‌فرد» در مراسم ششمين جشنواره پژوهش و فناوري وزارت نفت كه عصر امروز (چهارشنبه 17 دي‌ماه) در پژوهشكده وزارت نفت برگزار شد، با بيان اينكه يكي از واقعيت‌هاي سده‌هاي اخير كشور مصيبت ثروت‌هاي بادآورده و يا مصيبت نفت است، گفت: متاسفانه بسياري از دولت‌ها از اين سرمايه بزرگ به نحو شايسته استفاده نكرده و آن را تبديل به بلاي جانكاهي كرده‌اند.

نايب‌رييس مجلس شوراي اسلامي، نخستين تجربه بشر از اين ثروت‌هاي بادآورده را تجربه پرتغال و اسپانيا عنوان كرد و گفت: در ادامه با كشف قاره آمريكا سيل شمش‌هاي طلا به اين كشورها روانه شد و آنها را در آستانه فقر قرار داد و ركود و فقري كه به اين دو كشور تحميل شد،‌ دستاورد ثروت‌هاي هنگفتي بود كه در اوايل قره 17 اين كشورها آنها را در اختيار گرفتند و همين ثروت ريشه فقر آنها شد.

وي افزود: اين حادثه بعداً هم تكرار شد و بنده تصور مي‌كنم، در آينده نزديك در بعضي كشورهاي منطقه شاهد اين فقر، ركود و ورشكستگي سياسي و اقتصادي خواهيم بود.

حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد با بيان اينكه كاهش قيمت نفت كه امروز علاوه بر واقعيت‌هاي اقتصاد، دست‌هاي سياسي آن را مديريت مي‌كند، گفت: اين مسئله تير خلاصي است به كشورهايي كه بر منطقه مديريت سياسي او را در دست دارند و پايان حيات سياسي خود را رقم مي‌زنند.

نايب‌رييس قوه مقننه در ادامه با بيان اينكه ما در كشور از اين آسيب در امان نبوده‌ايم، يادآور شد: تقريبا در طول بيش از 100 سال كه از اكتشاف نخستين چاه نفت در كشور كه معادل 100 ميليارد بشكه نفت و گاز است، مي‌گذرد، اما امروز شرايط ما اين است كه با كاهش قيمت نفت، بودجه ما دچار نوسان مي‌شود.

وي در ادامه تاكيد كرد: بايد امروز وزير نفت دغدغه سرمايه‌گذاري در حوزه‌هاي كليدي و محوري صنعت نفت و گاز كشور را داشته باشد، هر چند كشور ايران از ظرفيت ويژه برخوردار است و داراي ثروت‌هاي انباشته است.

حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد در ادامه با اشاره به بررسي بودجه لايحه 94 در مجلس شوراي اسلامي عنوان كرد: بودجه عمومي كشور حدود 270 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده است در حالي كه عملكرد اين بودجه در سال 93 از 180 هزار ميليارد تومان بالاتر نمي‌رود و در بودجه 270 هزار ميليارد توماني،‌ حداكثر حدود 70 هزار ميليارد تومان منابع حاصل از فروش نفت خام خواهد بود.

نايب‌رييس مجلس نهم ادامه داد: اگر امروز بخواهيم بودجه را واقعي ببينيم و بودجه 180 هزار ميليارد توماني عملكرد بودجه 93 را با 20 تا 30 رشد در سال 94 نهايي كنيم، احتياجي به منابع حاصل از فروش نفت نداريم و مي‌توانيم منابع فروش حاصل از آن را صرف رشد صندوق توسعه ملي و رفع دغدغه‌هاي وزير نفت براي سرمايه‌گذاري در عرصه‌هايي كنيم كه به ارتقاي بهره‌برداري از ذخاير عظيمي كه داريم، كمك كند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ظرفيت ويژه كشور اذعان كرد: بودجه شركت‌هاي دولتي بيش از 600 هزار ميليارد تومان است در حالي كه نهادي مثل سازمان تامين اجتماعي حدود 45 هزار ميليارد تومان بودجه سالانه دارد و باز هم اين موضوع در حالي است كه فقط در صنعت خودروسازي اگر حدود 1.5 ميليون توليد سالانه خودرو باشد، با گردش مالي حدود 20 هزار ميليارد تومان در اين صنعت روبرو هستيم كه خارج از بودجه عمومي است.

وي در ادامه كشور را به معناي واقعي ثروتمند توصيف كرد و گفت: با وجود اين موضوع نمي‌توانيم از ثروت خود به شايستگي استفاده كنيم.

نايب‌رييس مجلس نهم در ادامه به دغدغه ديروز وزير كه امروز منتفي شده است، اشاره و خاطرنشان كرد: دغدغه ايشان آن است كه اگر ما با افزايش درآمدهاي حال از نفت و منابع طبيعي روبرو شويم، آيا باز استفاده نادرست از اين منابع ما را در معرض آسيب جدي ديگر قرار نمي‌دهد؟ يعني به جاي آنكه خوشحال باشند كه ممكن است در آينده تحريم‌ها به جايي برسد كه دسترسي به منابع بهتر شده و بازار جديدي به دست آوريم و در نتيجه با درآمدهاي ارزي حاصل از فروش نفت (نه حاصل از توليد با ارزش افزوده بالا) روبرو شويم، نگرانند، لذا ما نيازمند تحول نگاه در مديريت كشوريم و بايد اراده كنيم كه از امروز رابطه بودجه سالانه كشور را در نگارش و اعداد و ارقام با اين درآمدها قطع كنيم.

حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد افزود: بايد درآمدها را به جايي بفرستيم و به حوزه‌هايي هدايت كنيم كه دغدغه‌ها را رفع كند نه اينكه بر آنها بيافزايد، همچنيني يكي از مهمترين دستاوردهاي كاهش قيمت نفت آن است كه دولت‌هاي رانتي خود را متولي توسعه كشور مي‌دانند، چون پول و نفت دارند، لذا اجازه نمي‌دهند كارآفرينان و صاحبان انديشه در عرصه رشد اقتصاد كشور حضور پيدا كنند، اما وقتي همين دولت‌ها درآمدهايشان كاهش يافت، به ناچار از اين مسئوليت فاصله مي‌گيرند و كار را به اهلش مي‌سپارند.

نماينده مردم تهران در مجلس نهم در ادامه با بيان اينكه اميدواريم شرايط فعلي كشور راه را براي ايجاد تحول فراهم كند، تاكيد كرد: امروز دولت و مجلس به اتفاق آرا از نظر نگاه كارشناسي و علمي، همگرايي دارند كه بايد اقتصاد ملي را مبتني بر توليد با ارزش افزوده بالا قرار داد و نفت را از مديريت هزينه كشور به سمت مديريت اقتصاد ملي هدايت كرد.

وي ادامه داد: اين امر ممكن است در مقام حركت سخت باشد، زيرا مطالبات زيادي براي مردم درست كرده و هر روز به آن مي‌افزاييم و صادقانه با آنها صحبت نمي‌كنيم، لذا اميدواريم مسير اين نگاه كه مورد تاييد رهبر معظم انقلاب و همه صاحب‌نظران است، هموار شود.

حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد افزود: رهبر معظم انقلاب تاكيد داشتند كه كاهش درآمدهاي كشور نبايد منتهي به كاهش منابع اختصاص يافته مربوط به پژوهش و تحقيق شود و نبايد سرمايه‌گذاري‌هايي كه امروز در عسلويه آغاز كرده‌ايم، از بين برود، لذا بايد تلاش كنيم اين حوزه‌ها آسيب نبينند.

نايب‌رييس نهاد قانونگذاري كشورمان در پايان تصريح كرد: بايد در آينده برداشت‌هاي نفتي كنوني را جبران كرده و اين مسئله بايد جزو سياست‌هاي اصلي باشد؛ بايد هزينه‌ها را كاهش دهيم و منابع را به سمتي هدايت كنيم كه به خلق ثروت بينجامد.

سيام(1)**9189**

سرخط اخبار سیاست