معاون وزیر بهداشت: میزان صادرات دارو از كشور دوبرابر شده است

یزد - ایرنا - افزایش دو برابری صادرات دارو از كشور و همچنین مورد تایید نبودن شیرهای فله ای از سوی وزارت بهداشت ، مباحثی بود كه رییس سازمان غذا و دارو پیرامون آن با خبرنگار ایرنا گفت وگو كرد.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو گفت: صادرات دارویی كشور در مدت سپری شده از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر افزایش داشته است.

'رسول دیناروند' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینكه پیش بینی می شود صادرات دارویی ایران تا پایان امسال به 160 میلیون دلار برسد، افزود: این رقم راضی كننده نیست و باید افزایش یابد.

وی اظهار كرد: برنامه ریزی شده تا در یك برنامه سه ساله، میزان ارزش صادرات دارویی جمهوری اسلامی ایران به كشور عراق به رقم 500 میلیون دلار برسد.

این مسوول، با بیان این كه اكنون دارو از ایران به 40 كشور صادر می شود، از كاهش 25 درصدی واردات دارو نسبت به سال گذشته در كشور خبر داد و گفت: امسال نیز 900 میلیون دلار واردات دارو تا پایان سال خواهیم داشت.

دیناروند در بخش دیگری از سخنان تاكید كرد: شیرهای فله ای به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست و به مردم توصیه می شود از تهیه و مصرف این نوع شیر پرهیز كنند.

وی اظهار كرد: متاسفانه این شیرها پاستوریزه نیستند و امكان انتقال بیماری های مختلف چون تب مالت وجود دارد.

رییس سازمان غذا و دارو ، با بیان این كه سازمان غذا و دارو بر فرآوردهای لبنایی نظارت جدی دارد اضافه كرد: جای هیچ گونه نگرانی در زمینه فرآورده پاستوریزه لبنیاتی در كشور وجود ندارد.

دیناروند، از انعقاد تفاهم نامه ای بین وزارت ورزش و فدارسیون پزشكی ورزش خبر داد و گفت: در این تفاهم بدنبال این هستیم فرآوردها و مكمل های قاچاق از باشگاهها حذف كنیم.

این مسوول خاطر نشان كرد: متاسفانه دستانی در كار است فرآوردههای مجوز داری كه در كشور تولید می شود كمتر در اختیار ورزشكاران قرار می گیرد.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو گفت: این سازمان در نظر دارد با برچسب گذاری روی فرآورده های مواد غذایی و لبنی، محصولات سالم و آسیب رسان را با درج رنگ بر روی كالا به منظور شناسایی و تشخیص كیفیت این محصولات برچسب گذاری كند.

دیناروند یاد آور شد: این امر تحولی بزرگ در صنعت غذایی است كه با هدف اطلاع رسانی فوری به مصرف كننده انجام می شود.

7546/616