خطر خشونت گرايي و تكفير اسلام را تهديد مي‌ كند

قم ـ ايرنا ـ رييس جامعه المصطفي العالميه گفت: خطر خشونت گرايي، تكفير و افراط اسلام و اديان را تهديد مي كند چراكه به سادگي به خود حق مي دهند كشورها را به هم بريزند و مسلمانان را به خطر بياندازند.

به گزارش ايرنا از مركز خبر حوزه، حجت الاسلام والمسلمين عليرضا اعرافي روز چهارشنبه در ديدار با رييس آژانس اديان قرقيزستان كه در سازمان مركزي المصطفي در قم برگزارشد، با اشاره به لزوم وحدت كشورهاي مسلمان منطقه، به برخي از پيشرفت هاي علمي جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و افزود: طبق آمارها، امروز 4.5ميليون دانشجو و صد هزار استاد داريم همچنين در حدود يكهزار نقطه كشور، دو هزار دانشگاه و شعبه هاي دانشگاهي فعال وجود دارد.

وي وجود يكصد مركز تحقيقاتي و چاپ 500 مجله علمي تحقيقي را بخش ديگري از پيشرفت هاي ايران دانست و تاكيد كرد: رشته هاي علمي ما نسبت به گذشته بسيار گسترش پيدا كرده است و امروز كمتر رشته اي در دنيا وجود دارد كه در كشور ما نباشد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي رتبه توليد علم و مقالات را در كشور ايران بالا ذكر كرد و گفت: بنابر آمارهاي بين المللي ما در برخي از رشته ها مقام اول منطقه را داريم، همچنين ما در فن آوري هاي پيشرفته مانند نانو تكنولوژي و بيو تكنولوژي و انرژي هسته اي سرمايه گذاري هاي وسيعي داشتيم و امروز ايران يك كشور پيشرفته است.

اعرافي ادامه داد: اين پيشرفت هاي بسيار بزرگ و عظيم در حالي است كه كشور ما يا در حال دفاع بوده است و يا در تحريم، ولي اراده كشور ما بيشتر از اينها است.

رييس جامعه المصطفي با تاكيد بر عدالت آموزشي در ايران گفت: ما در برنامه ريزي هاي كلان آموزشي عدالت بين شهرها و روستاها، اقوام و مذاهب و اديان را كاملا مورد توجه قرار داديم.

اعرافي با اشاره به نظام آموزشي حوزوي در ايران اظهار داشت: آموزشهاي ديني در ايران همه آكادميك بوده و منجر به مدرك رسمي مي شود و امروز يكهزار مدرسه و مجتمع ديني است كه زير نظر قم بوده و پانصد مدرسه ديگر مربوط به مذاهب ديني ديگر است كه بيش از 150 هزار نفر از مذاهب مختلف در اين مراكز علمي تحصيل مي كنند.

وي قم را مركز مراكز ديني در كشور ايران دانست و تاكيد كرد: در قم يكصد هزار نفر در علوم اسلامي تحصيل مي كنند و ده هزار استاد وجود دارد، همچنين علما و بزرگان و مراجع در اينجا هستند و بيش از يكصد مركز و موسسه علمي ديني در قم وجود دارد.

وي با تاكيد بر پيشرفت ايران در ديگر زمينه ها تصريح كرد: ما در زمينه هاي ديگر چون؛ آموزش و پرورش، صنعت، زيرساختارها، بيمارستان و علوم پزشكي پيشرفت هاي زيادي داشتيم، در زمينه بيمارستان و علوم پزشكي ايران از كشورهايي است كه داراي رتبه بالا است.

اعرافي در بخش ديگر سخنانش گفت: جامعة المصطفي يك مركز بين المللي است كه عمده دانش پژوهانش غير ايراني هستند و سي هزار نفر از بيش از صد كشور دنيا در حال تحصيل در اين مركز علمي مي باشند.

وي با اشاره به گستره فعاليت جامعه المصطفي اظهار داشت: دانشكده ها و مراكزي كه با المصطفي ارتباط دارند بيش از 200 مركز است و ما علاوه بر قم كه پايگاه اصلي ما مي باشد در چند شهر ديگر ايران هم فعاليت داريم و با پنجاه كشور در برخي شعبه و با برخي نيز همكاري علمي و آموزشي داريم.

وي با اشاره به رويكردها و سياست هاي كلان جامعه المصطفي گفت: يكي از مهمترين سياست هاي ما اين است كه اسلام را درست و جامع و به دور از تعصبات فرقه اي ارائه دهيم، ما در مجموعه المصطفي دانشجوياني از مذاهب مختلف اسلامي داريم و به هر مذهبي تاكيد داريم كه روح همكاري با ديگر مذاهب را داشته باشند، همچنين ما بر اصول مشترك امت اسلام تاكيد ويژه داريم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: هيچ دانش آموخته ما اهل خشونت و تكفير نيست چون ما هيچ كس را به خشونت و تكفير دعوت نمي كنيم و نيز ما هيچ كس را به تغيير مذهب دعوت نمي كنيم بلكه همه را به رعايت مصالح كشورشان و علما و مقامات كشورشان دعوت مي كنيم.

اعرافي افزود: ايران و مخصوصا جامعه المصطفي و قم بر خط استوار تقويت معارف ديني، وحدت و زمينه سازي براي همكاري هاي بيشتر تاكيد دارد.

رييس آژانس اديان قرقيزستان نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از حضور در جامعه المصطفي اظهار داشت: كشورهاي مشترك المنافع و تازه استقلال يافته در حال باز كردن پنجره هاي خود به سوي دنيا هستند و قدرت ها تلاش دارند تا اين كشورها به وحدت و همگرايي نرسند.

وي در ادامه با تاكيد بر حضور برخي از كشورها در قرقيزستان و تاسيس مدارس و دانشگاههاي معتبر ابراز اميدواري كرد تا زمينه هاي همكاري علمي و تحقيقاتي جامعه المصطفي در قرقيزستان فراهم شود.ك/1

569 / 553

سرخط اخبار استان‌ها