حركت اصناف به سمت تاسیس فروشگاه های زنجیره ای ضروری است

تهران - ایرنا -رییس مركز اصناف و امور بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت در نخستین اجلاس سراسری دوره ششم اتاق اصناف ایران، حركت اصناف به سمت تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای را ضروری دانست.

محمدحسن نكویی مهر روز چهارشنبه در این مراسم افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای جزیی از اقتصاد كشور و صنفی محسوب می‌شوند و نیازمند حمایت اصناف هستند و اصناف نیز باید به سمت تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای حركت كنند.

وی نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ را در توزیع كالا و خدمات مهم ارزیابی كرد و با بیان اینكه، در كشورهای اروپایی بیش از 75 درصد توزیع كالاها برعهده فروشگاه‌های بزرگ است، اذعان داشت: در كشور ما تنها 3 درصد توزیع برعهده فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.

نكویی مهر اظهار داشت: اصناف باید در مجموعه خود بزرگ سازی داشته باشند و به سمت زنجیره‌ای شدن حركت كنند و دولت نیز با ارائه تسهیلات و معافیت ‌های مالیاتی مشوق اصناف در این راه باشد و نسبت به صدور پروانه كسب برای این فروشگاه‌ها اقدام كند.

وی گفت: مسئولیت برگزاری نمایشگاها در كشور در حال حاضر كاملا در اختیار اتاق‌های اصناف ایران است و در برخی از كلانشهرها كه مشكلاتی در این زمینه بوجود آید سازمان صنعت، معدن و تجارت با اجازه اتاق اصناف ایران عمل خواهد كرد.

نكویی مهر در خصوص حق آموزش 15 درصدی اصناف، تصریح كرد: فلسفه وجودی اتاق‌های اصناف این است كه بتوانند زیرمجموعه خود را رشد و پرورش دهند و انتظار است تا اتاق‌های اصناف برای رشد علمی مجموعه اصناف به سمت آموزش حركت كند.

وی ضمن تاكید بر اولویت اجرای دستورالعمل آیین نامه 46 پیوست قانون نظام صنفی، گفت: رویه ای كه یك آیین نامه تصویب می‌شود، فرآیند زمانی طولانی را به همراه دارد و اتاق های اصناف شهرستانها نیز باید موارد مورد نظر ارائه دهند و آیین نامه ها باید كیفی باشند.

نكویی مهر تصریح كرد: وزیر صنعت،معدن و تجارت شخصأ نیز به بررسی آیین نامه‌ها می‌پردازد و تك تك صفحات را امضا می‌كند و این امر در ارتقاء كیفی آئین نامه ها موثر است.

وی افزود: تامین منابع مالی اتاق اصناف نیز مدنظر بوده و منابع مالی خوبی در بودجه سال 94 برای اتاق های اصناف دیده شده كه با همت اتاق اصناف ایران تعاملات خوبی را در بحث بازرسی و نظارت خواهیم داشت.

اقتصام(3) 1836**1558

سرخط اخبار اقتصاد