گزارش تازه از وضعیت هزاران اسیر و آواره ایزدی

اربیل-بغداد-ایرنا-نماینده ایزدیان در وزارت اوقاف اقلیم كردستان عراق، در مورد آخرین وضعیت هزاران اسیر ایزدی در دست داعش، گفت: وضعیت روحی و روانی 500 تن از چهار هزار اسیری كه توانسته اند فرار كنند، بسیار نامناسب است و این افراد اكنون تحت مراقبتهای پزشكی و روانپزشكی قرار دارند.

'خیری بوزانی' در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اربیل، افزود: اگرچه داعش در جریان نبردهای اخیر و شكست های پیاپی دچار ضعف شده، اما اطلاعات ما حاكی است، این گروه تروریستی فشار را بر روی حدود سه هزار و 500 اسیر باقی مانده تشدید و وضعیت آنان را وخیم تر كرده است.

بوزانی اضافه كرد: بر اساس اطلاعات دریافتی به دنبال تشدید فشارها بر داعش در استان موصل این گروه اسرا را به مناطق تحت كنترل خود در سوریه از جمله شهر رقه و شدادیه در استان حسكه منتقل كرده است و همزمان فشارها را بر اسرا شدیدتر كرده است.

نماینده ایزدی ها در وزارت اوقاف اقلیم كردستان عراق، با تایید كشف 9 گور دسته جمعی در شهر سنجار گفت: تروریستهای تكفیری داعش درچارچوب اعمال ضد بشری و وحشیانه خود اقدام به نسل كشی كردهای ایزدی كرده است و ما از مقامات مسئول خواسته ایم این گورها به عنوان سندی در راستای اثبات این نسل كشی برای جامعه بین الملل حفاظت شده و پس از آزادسازی كامل این مناطق تحت نظر كمیته های تخصصی هویت قربانیان موجود درگورهای دسته جمعی شناسایی شود.

وی همچنین با اشاره به آواره شدن 400 هزار كرد ایزدی از خانه و كاشانه شان تصریح كرد: این آوارگان در اردوگاه هایی اسكان داده شده اند كه عموما چادرهای امدادی بی كیفیت در آن برپا شده و در این فصل سرما از امكانات و وسایل كافی گرما زا بی بهره هستند.

بوزانی همچنین گفت: اسرای ایزدی آزاد شده از دست گروه تروریستی تكفیری داعش نیز به دنبال درمانهای اولیه جسمی و روحی ناچار به این اردوگاه ها منتقل می شوند، چرا كه ایزدی ها عموما خانه و كاشانه و اغلب خویشاوندانشان را از دست داده اند.

خیری بوزانی، تنها راه پایان رنج و درد آوارگی را نابودی كامل داعش در عراق و سوریه دانست و گفت: فشارهای مقطعی و موردی به این گروه باعث می شود، آنها فشار بر اسرا را تشدید كنند به همین دلیل تنها راه پایان دادن به جنایات این گروه تكفیری نابودی كامل آنان است.

وی تاكید كرد: نابودی كامل این گروه تروریستی نیز مستلزم عزم و همكاری و همراهی صادقانه جامعه بین الملل می باشد.

گروه تروریستی داعش مرداد ماه امسال به شهر سنجار از توابع استان نینوا حمله كرده و شهر را به اشغال كامل خود درآورد ، تعداد بسیار زیادی از ایزدی های سنجار را قتل عام كرد و هزاران نفر اعم از زنان و كودكان را به اسارت و بردگی گرفت.

صدها هزارنفر از كردهای ایزدی به دنبال اعمال وحشیانه و ضد بشری این گروه تروریستی آواره مناطق كرد نشین سوریه واستانهای سه گانه اقلیم كردستان عراق شدند.

بر اساس اطلاعات موجود، زنان و دختران ایزدی ربوده شده توسط داعش در بازارهای مناطق تحت كنترل داعش به حراج گذاشته می شوند و تعدادی از آنها نیز طی چند ماه گذشته به طرق مختلف موفق به فرار شده اند.

آوارگان عراقی حاصل از اشاعه گروههای تروریستی در عراق و سوریه اعتقاد دارند كه تا هنگامی كه آمریكا و جامعه بین المللی عزم و اراده لازم را نداشته باشد، شكست داعش دشوار و آوارگی شان طولانی خواهد بود.

این موضوعی است كه خود آمریكایی ها هم به آن اذعان دارند به طوری كه جان آلن نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریكا در ائتلاف بین المللی ضد داعش صریحا اعتراف كرد كه باراك اوباما برای نابودی داعش عزم جدی ندارد و این خبر به صورت گسترده ای در جامعه عراق بویژه در كمپ های آوارگان بازتاب داشته است.

یزیدیان كه سرنوشت شان طی ماههای گذشته، یك تراژدی انسانی را رقم زد، موسوم به ایزدی‌ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی كردتباری هستند كه در شمال عراق ،سوریه ،جنوب شرقی تركیه و قفقاز زندگی می‌كنند. اینان به زبان كردی با گویش كرمانجی صحبت می‌كنند و آیین شان، یزیدیه، شاخه ای از بهدینانیه‌ و آمیزه‌ای از عقاید اسرارآمیز و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی‌، یهودیت، مسیحیت، نسطوری، مزدیسنا و تصوف است.

خاورم*3*1770*1586

سرخط اخبار جهان