اعتبار سازمان هواشناسي جوابگوي نياز تمام استانها نيست

شهركرد-ايرنا- معاون وزير راه و شهرسازي و رييس سازمان هواشناسي گفت: اعتبار اندك سازمان هواشناسي كشور جوابگوي نياز تمام استانها براي راه اندازي ايستگاه هاي جديد هواشناسي نيست.

به گزارش ايرنا، ' داوود پرهيزگار' روز چهارشنبه در ديدار با استاندار چهارمحال وبختياري در پاسخ به مطالبه اين استان براي راه اندازي ايستگاه هاي هواشناسي در مناطق سخت گذر اظهار داشت: اعتبار اندك، سازمان هواشناسي را در انجام برخي امور نظير راه اندازي ايستگاه و تجهيز و توسعه امكانات هواشناسي در ارگان ها محدود كرده است.

وي ميزان اعتبار سالانه اين سازمان را 35 ميليون دلارعنوان و بيان كرد: كشور ژاپن با اينكه يك پنجم كشور ما وسعت دارد از اعتبار سالانه حدود700 ميليون دلاري برخوردار است.

پرهيزگار ادامه داد: براي راه اندازي ايستگاه جديد در استانها، يك تيم مطالعاتي براساس استاندارد بين المللي نيازسنجي مي كند و بنا بر تشخيص اين تيم ايستگاه جديد راه اندازي مي شود.

وي افزود: اين تيم در زمينه راه اندازي ايستگاه جديد در چهارمحال وبختياري اعلام نياز نكرده است اما اگر استانداري تمايل به راه اندازي ايستگاه در مناطق سخت گذر دارد، در صورت تامين اعتبار از محل اعتبارات استاني، سازمان هواشناسي تجهيزات لازم را در اين استان نصب خواهد كرد .

رييس سازمان هواشناسي از اجراي 'طرح ملي پايش ريزگردها' در كشور خبر داد و گفت: شهرهاي فرخشهر و لردگان در چهارمحال و بختياري از شهرهاي در نظر گرفته شده براي اجراي اين طرح است .

وي افزود: اجراي اين طرح در ديگر مناطق منوط به اجراي موفقيت آميز آن در شهرهاي پايلوت (آزمايشي) است.

به گزارش ايرنا، تاكنون66 ايستگاه هواشناسي در كشور راه اندازي شده و در حال فعاليت هستند كه 15 ايستگاه آن به چهارمحال وبختياري اختصاص دارد.

543/8125/ 684

سرخط اخبار اقتصاد