نوبخت:عده ای می خواهند دولت را در مظان اتهام قرار دهند/دولت به دنبال حاشیه سازی نیست

تهران- ایرنا- سخنگوی دولت همه پرسی را یكی از روش های موجود در قانون اساسی برشمرد و گفت: طرح مساله اجرای همه پرسی بدون مصداق، خلاف قانون نیست و من احساس می‌كنم قرار است عده ای دولت را در مظان اتهام قرار دهند تا همیشه جنبه تدافعی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد باقر نوبخت» پس از پایان جلسه هیات وزیران در نشست خبری خود درباره واكنش ها به اظهارات اخیر رییس جمهوری در مورد اجرای همه پرسی، افزود: مطابق اصل ششم قانون اساسی مساله همه پرسی به عنوان یكی از روش‌های رجوع به آرا و افكار مردم تعیین شده است.

نوبخت به اصل 59 قانون اساسی اشاره كرد و افزود: مطابق این اصل در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با جلب دو سوم آرای نمایندگان مردم و تایید آن ها می توان با مراجعه مستقیم به آرای مردم از همه پرسی استفاده كرد.

وی همچنین با اشاره به اصل 177 قانون اساسی ادامه داد: در موارد ضروری برای اصلاح قانون اساسی، مقام معظم رهبری پس از مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام حكمی را به رییس جمهوری پیشنهاد می‌كند كه می تواند از طریق مراجعه به آرای عمومی و تصویب اكثریت شركت كنندگان در همه پرسی تعیین تكلیف شود.

نوبخت در ادامه توضیحات خود به اصل 113 قانون اساسی هم توجه كرد و گفت: بر اساس این اصل رییس جمهوری پس از مقام معظم رهبری، عالی ترین مقام رسمی كشور است و مسوولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را برعهده دارد.

وی اضافه كرد: آیا این كه مسوول اجرای قانون اساسی به اصل قانون اساسی مبنی بر استفاده از همه پرسی اشاره كند و بگوید خوب است به اقتضا از این اصل استفاده شود و البته مصداقی را تعیین نكند، اشكال دارد ؟

سخنگوی دولت تاكید كرد: طرح مساله اجرای همه پرسی بدون مصداق كار خلاف قانونی نیست و این همه اظهار نگرانی با الفاظی كه زیبنده مقام دوم كشور و نظام صورت می گیرد، سنجیده و مورد تاتید نخواهد بود.

نوبخت ادامه داد: ممكن است حتی عده‌ای همین حرف های من را توهین به خودشان بدانند و من احساس می‌كنم قرار است دولت را در مظان اتهام قرار دهند تا همیشه جنبه تدافعی داشته باشد، در حالی كه ما از ابتدا به دنبال حاشیه سازی نبودیم و فكر نمی كنم در شرایط تحریم ها و كاهش قیمت نفت این اقدامات درست باشد.**سه مصوبه امروز هیات دولت

از اختصاص 17 میلیارد تومان برای جبران خسارات حوادث غیر مترقبه در استان های خراسان رضوی،شمالی و جنوبی و استان زنجان در جلسه امروز(چهارشنبه) هیات وزیران خبر داد.

اختصاص 7 میلیارد و 800 میلیون تومان به جهاد كشاورزی برای مبارزه با آفات از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات وزیران بود.

وی اظهار داشت: از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات دولت این بود كه 167 میلیارد تومان از بدهی های سازمان صدا و سیما و ارتش به شركت سهامی ارتباطات و زیر ساخت تادیه و پرداخت شود.** خبرهای خوب برای فرهنگیان

وی با اشاره به این كه پس از احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی برخی توافقات با وزارت آموزش و پرورش انجام شد، گفت: خبرهای خوبی برای فرهنگیان به ویژه بازنشستگان بیان می كنم.

سخنگوی دولت افزود: در جلسه ای كه با تاكید رییس جمهوری برگزار شد، تمامی مطالبات معوق حق التدریس، اضافه كاری، سرباز معلم ها و نیروهای قراردادی وزارت آموزش و پرورش به صورت كامل در سه ماهه چهارم تخصیص می یابد.

نوبخت اضافه كرد: برای اجرای دقیق تر و با كیفیت تر بیمه طلایی فرهنگیان با توجه به تغییراتی كه در تعرفه ها پیش آمد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی تقبل كرد كه تفاوت ها را به گونه ای پرداخت كند كه خدمات لازم در بیمه طلایی فرهنگیان برای این اقشار همچون گذشته و با كیفیت بیشتر انجام شود.

سخنگوی دولت توضیح داد: در جلسه روز گذشته توافق شد تمامی مبالغی كه به پرداخت بیمه طلایی فرهنگیان بازنشسته مرتبط است، مشابه شاغلین عمل شود.

نوبخت افزود: قرار شد دانشجویانی كه در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می كنند، همچون روال جاری، متعهد به خدمت باشند و وزارت آموزش و پروش برای تامین نیروی انسانی از همین فارغ التحصیلان فرهنگیان متعهد به خدمت استفاده كند، ضمن این كه فرزندان فرهنگیان در همه استخدام های مربوط به وزارت آموزش و پرورش در شرایط مساوی از اولویت برخوردار خواهند بود.

وی با اشاره به حضور استاندار خوزستان در جلسه امروز هیات دولت اظهار داشت: گزارشی از آخرین وضعیت توسعه یافتگی استان و موانع پیش رو به هیات دولت ارایه شد.

نوبخت همچنین با یادآوری جلسه شب گذشته شورای اقتصاد، توضیح داد: قرار شد بهره برداری و سرمایه گذاری در طرح های پارس جنوبی و افزایش سرمایه گذاری از 4.2 میلیارد دلار به بیش از 8 میلیارد دلار افزایش یابد تا سرمایه گذاری برای برخورداری از منابع نفتی و گازی در آن منطقه فراهم تر شود.

سخنگوی دولت تاكید كرد: البته تاكید می كنم در هر شرایطی كشور را اداره خواهیم كرد و همانطور كه در جنگ تحمیلی در مقابل حملات نظامی پیروز شدیم، در مقابله حملات اقتصادی نیز سربلند خواهیم بود و ضعفی از ما دیده نخواهد شد.

**تعامل دولت و مجلس در مورد بودجه در حال انجام است

نوبخت در مورد ضرورت تعامل بین دولت و مجلس برای رسیدگی و تصویب لایحه بودجه 94 گفت: این تعامل از دو سمت در حال پیگیری است و به صورت مستقیم همه كارشناسان دولت به ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور كه نماینده دولت در دفاع از لایحه بودجه است در كمیسیون های مختلف شركت می كنند و در كمیسیون تلفیق هم این حضور انجام می شود تا به صورت رسمی با همفكری و هم رایی لایحه بودجه تصویب شود.

وی با اشاره به اینكه در همین راستا سلسله نشست هایی برگزار می شود، گفت: شب گذشته نیز جلسه ای با تعدادی از نمایندگان در دفتر معاون اول رییس حجمهوری داشتیم تا درمورد بحث بودجه نگاه های نزدیكتر به هم داشته باشیم تا قانون كاملی ارایه كنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره بحث صندوق توسعه ملی گفت: فكر كنم با آن بیانیه مشتركی كه تعدادی از اعضای كمیسیون برنامه و بودجه مجلس و نمایندگانی از دولت در موضوع 4.1 دهم میلیارد دلار آن را امضا كردند، دیگر این مساله به پایان رسیده است زیرا آنجا هماهنگونه كه از سوی سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه بیان شد و بنده نیز جلسه گذشته سخنگوی دولت، بند بند آن را قرائت كردم و اصل مصوبه را نیز برخی سایت ها عینا دستنویس منتشر كردند، فكر می كردم مساله تمام شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینكه ما توضیح دادیم مساله برداشت نبود، افزود: در جلسات پیشین هیات دولت در مورد این مساله توضیحات لازم را دادم، به كسی اهانت نكردم و تصورم این است كه عده‌ای قصد ادامه دادن این مطلب را دارند.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به اینكه یكی از طرف‌های اصلی موضوع برداشت 4.1 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی است كه اسناد آن نیز قابل انتشار است، گفت: اثری از برداشت 4.1 میلیارد دلار در ترازنامه صندوق توسعه ملی وجود ندارد.

نوبخت تصریح كرد: البته من پاكدامنی و شریف بودن افراد را نفی نمی‌كنم اما احساس می‌كنم عده‌ای می‌خواهند این مساله را ادامه دهند و ما ترجیح می‌دهیم سكوت كنیم و در این میدان بازی نكنیم و البته معتقدیم مجلس باید هر مساله‌ای را كه ضرورت دارد پیگیری كند و كارش را به خوبی انجام دهد پس ما اقدام مجلس را تایید می‌كنیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی دیگر در مورد بخشنامه اخیر معاون اول درباره منع حضور مدیران دستگاه های اجرایی برای ارایه پیشنهاد در جلسات كمیسیون های مجلس در خصوص بودجه گفت: دولت بر اساس منابعی كه داشته است و بررسی‌های انجام شده در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، اعتبارات مربوط به دستگاه‌های مختلف با همكاری آنها تخصیص داده است كه این نظر در جلسه هیات دولت نیز به تصویب رسیده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: البته ممكن است تعدادی از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نسبت به اعتباری كه به آنها تخصیص داده شده اعتراض داشته باشند كه نظر آنها برای ما محترم است اما این تصمیم با توجه به منابع محدود موجود اتخاذ شده كه به تصویب هیات وزیران رسیده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: انتظار نداریم كه یك عضو از وزارتخانه‌ها و یا دستگاه‌های مختلف پس از تصویب اعتبارات مربوط به هر یك از این دستگاه‌ها با مراجعه به نمایندگان مجلس بخواهد تا از سر دلسوزی تغییری در بودجه مربوط به دستگاه متبوع خود ایجاد كند. البته معتقدیم كه نیت این افراد خیر است اما این كار را نادرست می‌دانیم.

نوبخت در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد دریافت مالیات‌ها و وضعیت آن در بودجه سال 94 گفت: بدون اینكه نرخ مالیاتی را در بودجه 94 افزایش دهیم، تلاش كردیم پایه مالیاتی را گسترش دهیم و در این راستا اعتبارات كافی را به سازمان امور مالیاتی دادیم تا شناسایی‌های لازم را انجام دهند.

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه امتیازاتی به واردات كالاهای تركیه‌ای داده شده و تاثیر آن در تولیدات داخلی، تصریح كرد: بین ما و ترك‌ها اختلافاتی پیش آمده بود مبنی بر استفاده وسایل نقلیه ترانزیتی آنها از گازوییل ارزان قیمت در كشور ما؛ كه در نهایت قرار بر این شد تا وسایل نقلیه آنها پلمپ شوند تا نتوانند از سوخت داخل ایران با قیمت ارزان‌تر استفاده كنند اما این موضوع باعث صف‌های طویل برای پلمپ شدن وسایل نقلیه می‌شد كه كار را سخت می‌كرد بنابراین در نهایت توافقاتی ایجاد شد تا واردات كالاهایی كه كشور به آنها نیاز دارد با سهولت انجام شود و خودروهای آنها نیز نتوانند در داخل كشور ما سوخت‌گیری كنند.

وی همچنین در رابطه با تلاش‌های دولت مبنی بر كاهش وابستگی بودجه به نفت گفت: بودجه كل 838 هزار میلیارد تومان است و بودجه عمومی 267 هزار میلیارد تومان كه منابع عمومی حدود 224 هزار میلیارد تومان است و درآمدهای ناشی از فروش نفت 71 هزار میلیارد تومان یعنی كمتر از یك سوم كه بی‌سابقه بوده است. البته اگر مجلس طرحی مبنی بر كاهش استفاده از منابع درآمدهای نفتی در بودجه داشته باشد ما از آن استقبال می‌كنیم.

سخنگوی دولت همچنین در رابطه با سوالی مبنی بر استفاده از اراضی جدید برای شهرك‌های صنعتی، گفت: این مساله به معنای عدم رفع موانع شهرك‌های موجود نیست و ما لایحه رفع موانع سرمایه‌گذاری و خروج از ركود را دنبال می‌كنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه دولت ادعا كرده است با درآمد نفتی 35 دلار و صفر دلار نیز می‌تواند كشور را اداره كند، گفت: در حال حاضر درآمد نفتی تعیین شده در بودجه سال 94، 71 هزار میلیارد تومان است كه اگر این بودجه به صفر تبدیل شود ما سعی می‌كنیم بودجه جاری و عمرانی را به اندازه 71 هزار میلیارد تومان كاهش دهیم اما تلاش‌مان این است كه كمتر از طرح‌های عمرانی كم كنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: پیش‌بینی ما این است كه تا پایان سال، 31 هزار میلیارد تومان عدم تحقق داشته باشیم اما كشور را اداره خواهیم كرد البته به طور طبیعی سختی‌هایی وجود خواهد داشت.

وی تاكید كرد: ما تردیدی نداریم كه پشت مساله كاهش قیمت نفت فقط دلایل اقتصادی وجود ندارد بلكه اغراض سیاسی وجود دارد اما ما همان‌طور كه در جنگ تحمیلی و در برابر فشارهای نظامی با وجود خسارت‌هایی كه به كشورمان وارد شد، به پیروزی رسیدیم در مقابله با حملات اقتصادی نیز به لطف خداوند سربلند خواهیم بود چون كشور منابع زیادی دارد و قطعا می‌توانیم از این منابع در چارچوب قانون بهره بگیریم.

سیام**9012**1553

سرخط اخبار سیاست