خبرگزاری یمن: مرگ ملك عبدالله  درگیری بین شاهزادگان سعودی را تشدید می كند

تهران - ایرنا - خبرگزاری یمن نوشت: در سایه ناآرامی هایی كه خاورمیانه شاهد آن است، انتقال آرام قدرت در عربستان مساله ای حایز اهمیت است، اما اینكه چه كسی جانشین 'ملك عبدالله' كه 90 سال از عمرش می گذرد، در ابهام قرار دارد.

خبرگزاری یمنی 'سبا' در مطلبی كه امروز (سه شنبه) منتشر كرد، افزود: بدست گرفتن زمام امور برای كشوری مثل عربستان سعودی به دلیل سرپرستی امور حرمین شریفین (مكه مكرمه و مدینه منوره) كه به واسطه آن ادعای رهبری اهل سنت را دارند، مهم ارزیابی شده است.

این خبرگزاری نوشت: عربستان سعودی نقش مهمی در بین كشورهای عربی دارد و بزرگترین تولید كننده نفت در جهان محسوب می شود.

به نوشته سبا، در ظاهر توافقی برای جانشینی ملك عبدالله بین بزرگان خانواده آل سعود وجود دارد، همچنان كه می گویند، شاهزاده 'سلمان بن عبدالعزیز' بجای ملك عبدالله به قدرت خواهد رسید و شاهزاده 'مقرن' نیز كه اكنون جانشین ولیعهد است را ولیعهد خود خواهد كرد.

سبا افزود: سلمان كه اكنون در مقام ولیعهدی قرار دارد، یكی از فرزندان ملك عبدالعزیز موسس عربستان است كه در سال 1953 میلادی فوت كرد.

تمامی پنج شاهزاده سعودی كه پس از فوت عبدالعزیز روی كار آمدند و به فرزندان سعود معروف هستند، از جمله دهها فرزند عبدالعزیز بودند.

خبرگزاری یمن با تاكید بر اینكه اوضاع همیشه به همین منوال نخواهد بود، نوشت: شاهزاده مقرن كه 60 ساله است، كوچكترین فرزند عبدالعزیز است و برخی دیگر از برادران ناتنی وی نیز هستند مثل شاهزاده احمد كه برادر اصلی شاهزاده سلمان است. آنها جمعا هفت برادر از یك مادر به نام 'حصه' بوده و همه در قید حیات هستند، آنها به هفت برادران 'سدیری' شهرت دارند و قوی ترین گروه فرزندان پسر عبدالعزیز هستند.

سبا اضافه كرد: 'سلطان' و 'نایف' نیز دو نفر دیگر از رقبای پادشاهی بودند كه در مدت زمامداری ملك عبدالله به دلیل كهولت سن درگذشتند. شاهزاده سلمان نیز كه نامزد پادشاهی است، اكنون 78 ساله دارد و از بیماری رنج می برد.

خبرگزاری یمن سپس به سابقه نشست 'شورای بیعت' در عربستان اشاره كرده و نوشت: در نشست شورای بیعت متشكل از فرزندان و نوادگان آل سعود كه در سال 2014 میلادی برگزار شد، همه بر انتخاب مقرن در منصب ولیعهدی ملك عبدالله اجماع نظر داشتند، به شرط اینكه این انتخاب نهایی و دایمی نباشد، امری كه زمینه شعله ور شدن آتش اختلاف را در بین شاهزادگان عربستان نهفته دارد.

به گفته این خبرگزاری، آشكار است كه اختلاف نظر در مورد ولایتعهدی شاهزاده مقرن كه كوچكترین فرزندان عبدالعزیز است، همچنان وجود دارد، چرا كه در میان خاندان آل سعود، نامزدهای قوی تر و با نفوذتری نیز به چشم می خورند.

این خبرگزاری سپس از مشكل دیگری كه به حقیقت خیلی نزدیك است، نام می برد و آن وجود افرادی صاحب منصب در حكومت آل سعود كه مایلند فرزندان آنها به پادشاهی و ولیعهدی برسند، از جمله شاهزاده 'متعب' 60 ساله یكی از چهار فرزند ملك عبدالله كه در سال گذشته به عنوان فرمانده گارد ملی عربستان انتخاب شد و فردی بانفوذ و مدعی قدرت است .

به گفته این خبرگزاری، شاهزاده 'محمد' فرزند 'نایف' كه هم اكنون وزیر كشور عربستان است (پستی كه قبلا پدرش عهده دار بود) نیز با توجه به وجهه مردمی و مسافرت های زیادی كه به آمریكا و دیگر كشورهای غربی داشته، از جمله افراد مطرح است .

خبرگزاری یمن نوشت: عربستان علاوه بر این مشكلات با مسایل داخلی متعددی نیز مواجه است كه از جمله می توان به بیكاری جوانان ، بازگشت تروریستهای وابسته به 'داعش' و 'القاعده' از عراق و سوریه اشاره كرد كه علاوه بر مشكل اختلاف بر سر حكومت و پادشاهی ممكن است به تسویه حسابهای مخفی یا آشكار در بین فرزندان آل سعود بیانجامد.

**خاور*1653**1651