اجرای تفاهم نامه وزارت علوم و سازمان محیط زیست در دستوركار دانشگاه تهران قرار گرفت

تهران- ایرنا- رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران از عزم جدی این دانشكده برای اجرایی كردن مفاد تفاهم نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران، عبدالرضا كرباسی در مورد این تفاهم نامه اظهار كرد: دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران به عنوان یكی از مراكز دانشگاهی و پژوهشی فعال و باسابقه در حوزه محیط زیست آماده اجرای مفاد این تفاهم نامه برای رسیدن به اهداف كلان زیست محیطی كشور است.

وی با بیان اینكه برنامه‌ریزی ویژه در دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی به منظور كاهش آلاینده‌های زیست‌ محیطی از جمله اهداف این تفاهم نامه است، در مورد طرح های اجرایی دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران در این مورد گفت: راه اندازی آزمایشگاه پسماند و انرژی، تولید انرژی از جلبك ها به عنوان سوخت پاك، استفاده از زیست فناوری نظیر جلبك ها در تصفیه پساب و پالایش نیترات و فسفات از جمله طرح هایی است كه در دانشكده محیط زیست به ثمر رسیده است.

كرباسی افزود: فناوری بازیافت بطری های پت و تبدیل آن به ترفتالیك اسید در دانشكده محیط زیست كسب شده و آماده عرضه به بازار است. این دانشكده همچنین در راستای تبدیل ضایعات پالایشگاهی نظیر گوگرد به كود سولفاته به منظور افزایش راندمان محصول به هكتار در بخش كشاورزی، آزمایش های مقدماتی خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

وی گفت: یكی از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا نیز در محوطه دانشكده محیط زیست قرار دارد و داده برداری می شود.

رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران همچنین از تخصیص چهار واحد درسی محیط زیست برای تمام رشته‌های تحصیلی دانشگاه تهران در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری خبر داد.

كرباسی توضیح داد: طبق مصوبه 264 جلسه شورای برنامه ریزی آموزشی دانشگاه تهران در دی ماه سال 1392، درس دو واحدی 'شناخت محیط زیست' ‌(دروس اختیاری) در دوره كارشناسی و درس دو واحدی 'شناخت و تحلیل مسایل محیط زیست' (اختیاری دروس پایه) در مقاطع تحصیلات تكمیلی (كارشناسی ارشد و دكتری) برای تمام رشته‌های تحصیلی گنجانده و لازم الاجرا می‌شود.

وی ادامه داد:‌ در اجرای این تصمیم گیری، دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران موظف به تهیه و ارایه سرفصل این دروس شده است كه از آغاز سال تحصیلی 1393 برای مقاطع تحصیلی كارشناسی و تحصیلات تكمیلی به مورد اجرا گذاشته می شود.

رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان اهداف اجرایی این برنامه آموزش گفت: هدف اصلی از اجرای این طرح آشنایی فارغ التحصیلان سایر رشته‌های دانشگاهی با مسایل زیست محیطی است.

كرباسی در مورد ویژگی این طرح گفت: پیرو تاكید رییس سازمان محیط زیست این برنامه آموزشی برای نخستین بار در دانشكده‌های دانشگاه تهران در بین تمام رشته‌های دانشگاهی به اجرا گذاشته می شود.

رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران ابراز امیدواری كرد: دانشجویان كارشناسی و تحصیلات تكمیلی در دانشگاه تهران كه بالغ بر 23 هزار دانشجوی كارشناسی، 9 هزار ارشد و سه هزار دكتری هستند، موفق به گذراندن این واحدهای درسی در حوزه محیط زیست شوند.

كرباسی با یادآوری سایر برنامه‌ ریزی‌های آموزشی در حوزه محیط زیست عنوان كرد: قرار است دانشجویان ارشد و دكتری دانشكده محیط زیست با حضور فعال خود در مدارس كشور نسبت به برگزاری دوره های خاص آموزش محیط زیست با همكاری وزارت آموزش و پرورش اقدام كنند.

تفاهم نامه همكاری های علمی، پژوهشی و آموزشی بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست در 6 ماده و 26 بند به امضا رسیده است.

اجرای تدابیر و منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توسعه علمی و بهره برداری همه جانبه از ظرفیت دانشگاه ها و مراكز پژوهشی در زمینه توسعه فناوری های پیشرفته، هم افزایی ظرفیت های علمی، تحقیقاتی و اجرایی دو طرف و بهره وری از توان بالقوه و بالفعل مراكز دانشگاهی، پژوهشی و انجمن های علمی در ارتقای كیفی و كمی حوزه محیط زیست، بومی سازی و كاربردی ساختن پروژه های زیست محیطی پایان یافته یا در حال اجرا در دانشگاه ها از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

علمی1834**1440