۱۵ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۱۸
کد خبر: 81451597
۰ نفر
چرا جلوي بمباران تبليغاتي پديده شانديز گرفته شد؟

تهران - ايرنا - سايت خبري پارسينه نوشت :در روزهاي گذشته دادستان كل كشور بنا به درخواست دادستان عمومي و انقلاب مشهد خبر ممنوعيت تبليغات تلويزيوني و رسانه‌اي پديده شانديز را به دليل تخلفات مالي صورت گرفته در اين شركت اعلام كرد.

گروه اقتصادي پارسينه: در روزهاي گذشته دادستان كل كشور بنا به درخواست دادستان عمومي و انقلاب مشهد خبر ممنوعيت تبليغات تلويزيوني و رسانه‌اي پديده شانديز را به دليل تخلفات مالي صورت گرفته در اين شركت اعلام كرد.

ممنوعيت تبليغات تلويزيوني پديده شانديز در حالي‌ است كه طي ماه‌ها و سال‌هاي گذشته اين شركت به مدد پيشتوانه قوي مالي خود هزينه هنگفتي را صرف تبليغات در صداوسيما، فرودگاه‌ها، بيلبوردهاي سطح شهر و همچنين تبليغات دور زمين در مسابقات فوتبال كرده تا حداقل نام پديده شانديز براي هر ايراني شناخته شده باشد.

بمباران تبليغاتي؛ شيوه منحصر به فرد پديده شانديز

محسن پهلوان مدير عامل اين مجموعه پيش از اين در گفتگويي گفته بود كه بازي تبليغات را از يك گروه قدرتمند به نام «ارمغان بهزيستي» ياد گرفته كه يك تيم بازرگاني فرانسوي هم پشت ماجرا بود. او با اشاره به شيوه تبليغات خود مي‌گويد كه در ايام افتتاح يك رستوران كاري كرده است كه هركسي از خواب بيدار مي‌شد، نام رستوران «شانديز» را مي‌شنيد. او مي‌گويد كه براي افتتاح رستوران شانديز در جردن 22 ميليون تومان هزينه كرده در حالي‌كه با مشاوره اين تيم فرانسوي 28 ميليون تومان براي تبليغات خرج كرده است.

به اين ترتيب محسن پهلوان براي پروژه‌هاي مختلف پديده شانديز هم از روش بمباران تبليغاتي با كمك صداوسيما بهره گرفت به نحوي كه منتقدين مي‌گويند اين شركت از شيوه بمباران تبليغاتي و تعيين ارزش سهام توسط مديريت و ساير روش‌ها براي بالابردن ارزش سهام خود استفاده كرده و به‌طور غير واقعي سود مي‌برد.

پديده شانديز و فساد اقتصادي

‌چندي پيش نيز ناصر سراج رئيس سازمان بازرسي كل كشور در همايش مبارزه با فساد بدون ذكر نام اين شركت اشاره تلويحي به فعاليت هاي آن كرد و از تخلفات گسترده و تخطي در واگذاري ها و انحراف از اهداف اوليه آن خبر داد و افزود: از جمله فعاليت‌هايي همچون پارك آبي، شهرك توريستي، آمفي تئاتر در يكي از اين واگذاري‌ها حدود 124 هكتار زمين به منظور احداث شهرك توريستي به شركتي واگذار شده است.

قيمت اوليه كارشناسي متري 10000 تومان برآورد شده و در مراحل بعد به 6500 تومان و در آخر به 1500 تومان تقليل يافته و در نهايت قرار شده رقم كلي با اجراي كارهاي ساختماني از جمله خيابان كشي و بلوار كشي تهاتر شود. در حالي كه قيمت واقعي آن ده ها برابر بيشتر از قيمت واگذار شده است.

دادستان مشهد نيز چندي پيش بدون ذكر نام شركت پديده شانديز به مردم هشدار داده بود كه 'شهروندان فريب تبليغات واهي را نخورند چراكه پروژه هاي مورد ادعاي اين شركت همه مجوزهاي قانوني لازم را ندارند و مردم در امري سرمايه گذاري مي كنند كه عاقبتي جز خسارت و زيان و از بين رفتن سرمايه آنان نخواهد داشت.'

نهايتا در دي ماه 1393 دادستان خراسان رضوي دستور پلمپ دفاتر غير قانوني خريد و فروش سهام شركت پديده در مشهد تا رسيدگي به پرونده آن صادر كرد و دفاتر اين شركت در قزوين نيز پلمپ شد.

همچنين بر اساس اعلام بازپرس شعبه 904 دادسراي عمومي و انقلاب مشهد خريد و فروش سهام اين شركت در خراسان ممنوع شده است.

رييس سازمان امور اراضي وزارت جهاد كشاورزي نيز چندي پيش در اين رابطه از زمين خواري 45 هكتاري در اجراي اين پروژه خبر داده و اعلام كرده بود كه به همين علت بخش هايي از آن متوقف شده است.

شورايعالي معماري و شهرسازي هم در مصوبه‌اي به تخلفات اين شركت در تضييع حقوق بيت المال و تخلفات ارضي ده‌ها هكتاري در مشهد رسيدگي كرده و رييس سازمان امور اراضي از توقف موقف ساخت آن در شانديز خبر داده بود.

تاريخچه پديده شانديز

شركت توسعه بين‌المللي صنعت گردشگري پديده شانديز در بهمن 1383 تحت نام شركت سرمايه گذاري كاوشگران سهام ( سهامي عام ) به ثبت رسيد و در آبان 1387 با 150 ميليارد تومان( 5/1 ميليارد سهم 1000 ريالي) و با نام شركت ' توسعه بين‌المللي صنعت گردشگري پديده شانديز' به مدير عاملي شخصي به نام ' محسن پهلوان' در مشهد ثبت شد.

اين شركت يكسال بعد شركتي ديگر در زيرمجموعه خود را به نام ' ابنيه و ساختمان پديده شانديز' سهامي خاص به ثبت رساند و از اين طريق اقدام به فروش گسترده سهام در بين مردم كرد.

افتتاح مجموعه‌هاي پديده شانديز در مشهد با زيربناي 10 هزار متر مربع و تهران با زير بناي 2 هزار و پانصد متر مربع، ساخت و افتتاح بزرگترين رستوران سرپوشيده جهان و بازار بزرگ كيش با زيربنايي بالغ بر20 هزار متر مربع و افتتاح يكي از بزرگترين هايپر ماركتهاي جهان در زميني به وسعت 22 هزار متر مربع در مركز تعطيلات و سرگرمي پديده شانديز مشهد، از جمله فعاليت‌هاي به اتمام رسيده گروه شركت‌هاي پديده مي‌باشد.

احداث يكي از عظيم ترين مراكز تعطيلات، سرگرمي و خريد جهان در شهر شانديز مشهد با هدف ارائه خدمات ويژه در صنعت گردشگري با كاربري‌هايي همچون هتل 5 ستاره، مركز خريد و سرگرمي، شهربازي سرپوشيده، مجتمع اداري، باغ گل وديگر امكانات رفاهي – تجاري با زير بنايي بالغ بر 1/110/000 متر مربع و احداث پروژه بزرگ شهر افسانه‌اي كيش در جنوب غربي اين جزيره به عنوان يكي از شاخص ترين قطبهاي گردشگري جنوب كشور در زميني به مساحت 20 هزار متر مربع با زيربنايي بيش از 888 هزار متر مربع با كاربري‌هاي منحصر به فرد و بخش‌هاي متنوعي شامل: هتل 5 ستاره - مجتمع بزرگ اقامتي - مراكز همايش- مركز بزرگ خريد - اسكله بزرگ تفريحي - شهربازي سرپوشيده - پارك آبي - باغ گياهان دريايي و ...از جمله فعاليت‌هاي در حال انجام شركت توسعه بين‌المللي صنعت گردشگري پديده شانديز در عرصه فعاليت‌هاي توريسم و گردشگري با هدف جذب گردشگران داخلي و خارجي و ايجاد فرصت‌هاي ناب سرمايه‌گذاري مي‌باشد.

فروش سهام پديده شانديز

حالا پس از گذشت حدود 5 سال ارزش هر سهم اين شركت از 100 تومان به بيش از 11 هزار تومان افزايش يافته است. در حالي‌كه مطابق آنچه از ابتدا اعلام شده بود قرار بود 15 درصد از سهام اين شركت براي ساخت «شهر افسانه اي پديده شانديز» تا سال 93(يعني زمان بهره برداري از پروژه) بين مردم عرضه شود.

برخي كارشناسان اقتصاد اشكالات قانوني بر اين شركت و نحوه عرضه سهامش مطرح كرده‌اند چرا كه براساس ماده 21 قانون تجارت «شركتهاي سهامي خاص نمي توانند سهام خود را براي پذيره نويسي يا فروش در بورس عرضه كنند، مگر اينكه از مقررات شركتهاي سهامي عام تبعيت كنند. شركتهاي سهامي عام نيز با سرمايه بالاي 50 ميليارد ريال حق معاملات سهام خود را در بازاري غير از بازارهاي داراي مجوز(بورس و فرابورس) ندارند.»

اين در حالي‌ است كه سهام شركت پديده شانديز توسط كارشناسان اين شركت و به گفته خودشان متناسب با پيشرفت پروژه قيمت گذاري مي گردد وخارج از بورس و از طريق نمايندگي هايي كه خود داير كرده است خريد و فروش مي شود.

براساس گفته فعالان بازار سرمايه، ارزش ذاتي هر سهم فروخته شده توسط اين مجموعه درحدي كه خريد و فروش مي‌شده است نبوده و اوج‌گيري قيمتي اين سهام باعث شده تا مسئولان قضايي پس از مدت‌ها سكوت به ناگاه در هفته جاري به اين ماجرا ورود و ضربتي با دفاتر غيرقانوني اين شركت‌ها برخورد كنند.

محمدرضا پورابراهيمي، عضو شوراي عالي بورس نيز در همين رابطه در گفت و گوي اختصاصي با سايت پارسينه گفت: بر اساس گزارشات اوليه اي كه به ما رسيده، اين شركت با رويكرد سهامي خااص تشكيل شده اما بر اساس رويكرد سهامي عام سهام فروخته و منابعي به دست آورده است.

وي اضافه كرد: براساس قانون كليه شركت هاي سهامي عام موظفند اطلاعاتشان را نزد سازمان بورس افشا كنند و صورت مالي و برنامه خود را به اين سازمان ارائه كنند و در همين راستا نظارت دستگاه هاي تخصصي مثل سازمان بورس بر آنها اعمال مي شود.

اين نماينده مجلس يادآور شد: اين شركت با رويكرد سهامي خاص تشكيل شده اما براساس رويكرد سهامي عام سهام فروخته و منابعي به دست آورده كه تخلف بوده است. البته اين گزارش اوليه است و بايد به شكل قطعي مورد بررسي قرار گيرد.

منبع/ پارسينه

اول **