تلاش برای كاهش وابستگی بودجه به نفت/تحمیل  650 هزار نیرو از دولت قبل به دولت فعلی

تهران- ایرنا- كلیات بودجه سال 94 در برنامه نگاه یك با حضور دو نماینده مجلس مورد بررسی قرار گرفت و شركت كنندگان در این نشست بر كاهش یا حذف وابستگی بودجه به نفت را مورد تاكید قرار دادند.

به گزارش ایرنا، كلیات غلامرضا مصباحی مقدم رییس كمیسیون اقتصادی و ایرج ندیمی از اعضای كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این نشست دیدگاه متفاوتی را در باره بودجه 94 ارایه كردند.

مصباحی مقدم با بیان این كه در بودجه سال 94 اتكای بودجه به نفت كاهش یافته یادآور شد: این اتفاق از باب ناگریزی است. صادرات نفت محدود شده و از طرفی قیمت نفت نیز در بازارهای جهانی كاهش یافته است.

رییس كمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: 73 هزار میلیارد از درآمد نفت پیش بینی شده اما به نظر من این میزان هم محقق نمی شود.

مصباحی مقدم با بیان اینكه یكی از بندهای اقتصاد مقاومتی، كاهش وابستگی به نفت تا رسیدن به صفر است، تاكید كرد: بودجه امسال این رویكرد را ندارد.

وی اظهار كرد: بودجه به مذاكرات پیوست نشده و این نكته وجود دارد كه لایحه بودجه سال 94 را خنثی كننده تهدید ها هم نمی بینیم؛ این بودجه عادی است و با فرض وجود تهدید، پیش بینی نشده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: انتظار داشتم دولت بودجه ای را پیشنهاد می كرد كه

5+1 را در برابر ایران خلع سلاح می كرد چرا كه آنها می خواهند با فشارها ما را متقاعد كنند و لایحه كنونی این ویژگی را ندارد.

مصباحی مقدم تاكید كرد: اینكه تورم تا پایان سال به 14 درصد برسد، بسیار بعید است و در تبیین دستمزدها باید تورم سال قبل مورد ملاك قرار گیرد در این صورت هزینه های دولت 10 تا 15 هزار میلیارد افزایش می یابد برای تامین این امر نیازمند كاهش بودجه عمرانی و یا استقراض خواهیم بود.

وی گفت: ما اگر از این دو طریق نتوانیم تامین بودجه كنیم می توانیم از دیگر منابع تامین اقدام به این امر داشته باشیم.

این نماینده مجلس تاكید كرد: در گذشته راه هایی را برای بهبود وضعیت مردم تبیین كردیم اما انتخاب راه های نادرست، فشارهای بیشتری را به آنان وارد كرد.

مصباحی مقدم گفت: بالا رفتن بی رویه هزینه های جاری دولت موجب كمبود بودجه می شود؛ ما بودجه عملیاتی نداریم و در بوجه 94 هم بودجه عملیاتی نیست. بودجه عملیاتی مبتنی بر عملكرد است و بودجه دستگاه ها بر اساس چانه زنی شكل می گیرد و دستگاه ها نیز سعی كردند حداكثر بودجه خود را هزینه ای تبیین كنند.

به گفته وی، شكل گیری بودجه بر اساس چانه زنی از دلایل كمبود بودجه در سال های مختلف است.

این نماینده مجلس تصریح كرد: 650 هزار نیروی انسانی بیشتر از حد مجاز در 8 سال اخیر وارد دولت شد حال آن كه قرار بود كه ما سالانه 2 درصد از نیروی دولت كم كنیم اما چنین اتفاقی نیفتاد.

مصباح مقدم تاكید كرد: 2 هزار و 500 میلیارد تومان مطالبات معلمان هنوز پرداخت نشده است و دولت باید بدهی های مختلف را در بودجه ببیند.

رییس كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار كرد: با لایحه موجود به نتیجه نمی رسیم و امیدواریم با اصلاحات مجلس گامی به سوی این اهداف برداریم.

وی ادامه داد: در سال های اخیر ارقام بودجه عمرانی را فراتر از توان تامین بودجه ها دیدیم؛ امسال و در سال جاری، 42 هزار میلیارد تومان برای این بخش دیدیم و در نهایت 30 هزار میلیارد تومان محقق شده و به عبارتی در خوش بینانه ترین حالت 10 هزار میلیارد بودجه در این بخش تامین نمی شود.

مصباحی مقدم گفت: دولت مقید به قوانین است گرچه ما مناقشاتی هم داریم. معتقدم بودجه می تواند بدون اتكا به نفت بسته شود؛ منابع نفتی 73 هزار میلیارد در بودجه سال 94 تبیین شده حال آنكه بودجه كل كشور 267 هزار میلیارد است.

وی تصریح كرد: چنانچه این 73 میلیارد را از این بودجه برداریم چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت فروش را متوقف كرده و یا اینكه هزینه فروش نفت به صندوق ملی واریز شود. ما باید اتكای بودجه به نفت را صفر كنیم اما در این راه نیازمند حمایت ملی هستیم.

این نماینده مجلس اظهار كرد: ما باید حامل های انرژی را واقعی كنیم تا میزان مصرف آن كاهش یابد. مجلس در این بخش نمی تواند ورود مستقیم داشته باشد چراكه قیمت ها را دولت می گذارد و ما سقف تعیین می كنیم.

مصباحی مقدم ادامه داد: در بخش پرداخت یارانه ها از سوی دولت باید به این امر توجه كنیم كه فقرا قابل شناسایی هستند؛ 5 تا 6 میلیون نفر تحت نظر كمیته امداد هستند. تعدادی نیز شناسایی شده اند كه كمیته امداد توانایی پرداخت كمك به آنان را ندارد.

وی گفت: كم درآمد ها قابل شناسایی بوده و پردرآمدها قابل شناسایی نیستند از این رو بجای حذف یارانه پردرامدها به دنبال شناسایی كم درآمدها باشیم.**تلاش برای وابستگی حداقلی به نفت

ایرج ندیمی دبیر كمیسیون اقتصادی مجلس نیز یادآور شد: در حال حاضر 36 درصد وابستگی به نفت داریم. تحریم غرب و توطئه عربی دلیل این امر است.

وی همچنین یادآو شد كه رویكرد دولت تلاش برای رسیدن به وابستگی حداقلی به نفت است.

این نماینده مجلس درباره حقوق و دستمزد اظهار كرد: بر اساس قانون حقوق و دستمزد باید متناسب با تورم باشد. دولت می گوید ما تورم را 14 درصد تعیین می كنیم از این رو حقوق كارمندان بر این اساس تبیین می شود.

ندیمی اظهار كرد: جامعه حقوق بگیر قدرت خریدش باید حفظ شود اما خدمات جبرانی دیگری هم می تواند باشد كه نیاز مردم از طریق آن تامین شود. ما یقین داریم كفاف حقوق بگیران این 14 درصد نخواهد بود اما خدمات دیگری از جمله یارانه ها وجود دارد.

به گفته وی، قرار بر این است كه در آیین نامه تلفیق، بر سر چند موضوع به توافق برسیم از جمله این كه بودجه را افزایش ندهیم.

این نماینده مجلس توضیح داد: دولت با ناچاری هایی روبرو است. ما در مقابل دشمن باید نقاط ضعف خود را پوشش دهیم اما كدام بخش هزینه های خود را كم كنیم؟ در بخش عمرانی، یارانه ها و حقوق نمی توان این كار را انجام داد .

ندیمی اظهار كرد: ما باید پاسخگوی مطالبات بسیاری در جامعه باشیم. ما نمی توانیم بگوییم سال، سال فرهنگ است و به این بخش حداقل بودجه را اختصاص دهیم.

وی با بیان این كه قیمت نفت در بودجه بین 60 تا 70 دلار بسته خواهد شد، تصریح كرد: این كه نفت نفروشیم یك تعریف دارد و با این كه درآمد نفتی را به بودجه نیاوریم تفاوت دارد. اگر ما بخواهیم اندكی از بشكه را كاهش دهیم بعدها به مشكل روبه رو می شویم.

دبیر كمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینكه معنای مبارزه با تحریم این نیست كه به یك باره اعلام كنیم به نفت نیاز نداریم ، گفت: ما در بخش های مختلف نیازمند ارز هستیم كه آن را در اختیار مصرف كننده قرار دهیم.

ندیمی ادامه داد: اگر به جای 45 هزار میلیارد تومان جبرانی به مردم، 10 هزار میلیارد تومان پرداخت كنیم و به جای 78 میلیون نفر به 20 میلیون نفر یارانه بدهیم 60 میلیون نفر را كنار در این بخش كنار گذاشتیم.

وی یادآور شد: درباره حذف درآمد پر درآمدها لازم نیست به حساب مردم سرك بكشید . از دولت می خواهم انتخابات را فراموش كند و بداند كسی راضی نیست كه پردرآمدهای جامعه یارانه بگیرد و معتقدم این امر باید اجرا شود.

شبك**1983 **1917

سرخط اخبار اقتصاد