تمهيدات لازم براي بسته بندي مناسب كالاهاي توليدي آذربايجان غربي انديشيده شود

اروميه - ايرنا - استاندار آذربايجان غربي گفت: مسئولان دستگاههاي اجرايي مرتبط، تمهيدات لازم را براي سورتينگ و بسته بندي مناسب كالاهاي توليدي استان در راستاي صدور آنها به كشورهاي ديگر بينديشند.

قربانعلي سعادت روز شنبه در جلسه كارگروه توسعه صادرات غيرنفتي آذربايجان غربي افزود: تامين زيرساختهاي لازم براي بسته بندي مناسب و سورتينگ و حمايت هاي بانكي از جمله مواردي است كه مي توانند در راستاي صادرات بهتر محصولات توليدي استان به ويژه سيب تاثيرگذار باشند.

وي با اشاره به بسته بندي سيب توليدي به صورت دستي توسط باغداران اضافه كرد: با توجه به افزايش هزينه ها و كاهش درآمدها، بسته بندي ها در سايز كوچكتر و وزن هاي متفاوت تر بايد انجام گيرد تا بتوان به راحتي در داخل كشور توزيع و براي كشورهاي ديگر صادر كرد.

وي بر تسهيل صادرات و واردات در مبادي گمركي و مرزهاي آذربايجان غربي تاكيد كرد و ادامه داد: مسئولان استاني بايد راهكارهاي كاربردي براي رفع موانع در اين خصوص ارائه دهند تا بتوانيم براي حل مشكلات اين بخش تصميمات عملي بگيريم.

استاندار آذربايجان غربي با بيان اينكه برخي اختيارات در خصوص گمركات از استانها سلب و در كشور متمركز شده است، اظهار كرد: اين مشكلات بايد به صورت ملي و در سطح كلان بررسي و تصميم گيري شود.

سعادت به موضوع تاخير خروج كاميونهاي ايراني در مرز تركيه و حمل يكسره كالا از استان به كشور عراق اشاره كرد و گفت: پيگيري اين دو موضوع در دستور كار مسئولان است كه اميدواريم مشكل مرز تركيه بر اين اساس حل شود ولي طرف عراقي به دليل مسائل و مشكلات خود، اجازه حمل يكسره را نمي دهد .

پرويز تقوي ناظر گمركات آذربايجان غربي نيز در اين جلسه گزارشي از وضعيت صادرات، واردات و ترانزيت در مرزهاي استان ارائه كرد و افزود: آذربايجان غربي در زمينه صادرات در كشور رتبه يازدهم و در زمينه واردات در سطح كشور در رتبه دهم قرار دارد.

وي اضافه كرد: امسال يك ميليون و 376 هزار تن محصول به ارزش 455 ميليون دلار از استان صادر و 397 هزار و 114 تن كالا به ارزش 541 ميليون دلار به كشور وارد شده است.

وي اظهار كرد:‌ در سال جاري همچنين يك ميليون و 155 هزار تن محصول به ارزش دو ميليارد و 817 ميليون دلار از استان تزانزيت شده است.

در اين جلسه به موضوع 500 هزار تن سيب ذخيره شده در سردخانه‌هاي آذربايجان غربي و راههاي بسته بندي و صادرات آن اشاره و نبود بسته بندي و سورتينگ مناسب، نبود سيستم حمل و نقل يخچالدار، نبود حمل و نقل ريلي و هوايي از جمله مشكلات موجود بر سر راه صادرات اين محصول عنوان شد.

آذربايجان غربي، استاني مرزي است كه در طول 960 كيلومتر مرز مشترك آن با سه كشور تركيه، عراق و جمهوري خودمختار نخجوان، 9 گمرك و پنج بازارچه مرزي فعاليت مي كنند.

8137/8136

سرخط اخبار استان‌ها