تهران - ایرنا - «مبانی دینی اقتصاد مقاومتی» تازه ترین اثر اقتصادی دینی آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس، با تشریح و بررسی مبانی دینی در اقتصاد مقاومتی روانه بازار كتاب شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، در این كتاب كه به اهتمام محمد رضا نعیم آبادی و علی خلجی و از سوی انتشارات رشید روانه بازار كتاب شده است؛ در چهار فصل به بررسی و كنكاش شكر به عنوان شناخت سرمایه ها و بهره وری اولین گام در اقتصاد مقاومتی، احسان به عنوان كلید مقاوم سازی اقتصاد و قناعت برای زندگی گوارا و همچنین آسیب شناسی اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.

در مقدمه این كتاب تاكید شده است: اساسا هیچ جامعه ای بدون اقصاد ریشه دار و پویا نمی تواند امید چندانی به رشد حتی در ابعادی مانند ابعاد فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.

اقتصاد از ستون های مهم توسعه در یك جامعه است و اقتصاد مستحكم در هر جامعه به مدیران و مردم آن جامعه فرصت خواهد داد كه به بازسازی روابط اجتماعی و بهبود مناسبات فرهنگی خویش بپردازند و هر چه اساس اقتصاد در برابر حوادث مختلف مقاوم باشد، آن جامعه دچار مشكلات كمتری خواهد شد.

این كتاب كه در بررسی اقتصاد مقاومتی از منظر مباحث مطروحه در نوع خود قابل توجه است، در نتیجه گیری تاكید دارد، استفاده صحیح از نعمت ها، هنر بزرگ مومنان است كه هم از نعمت ها استفاده می كنند و مدیون آن نعمت ها قرار نمی گیرند و هم رضایت خداوند را با آن به دست می آورند.

در فصل دوم نیز معنای احسان به عنوان دومین ستون اصلی اقتصاد مقاومتی تشریح شده است.

در بخشی از این فصل تاكید شده است، افزون بر لغت نامه ها، مفسرین نیز احسان را به معنای انجام دادن كار نیك و مستحكم گرفته اند و در عرصه سازندگی، تولید، هنر، نویسندگی، تعلیم و تربیت كار را باید به نحو احسن و اكمل انجام داد.

قناعت به عنوان سومین مفهوم مقاوم سازی اقتصاد در این كتاب مورد كنكاش قرار گرفته و در نتیجه گیری كتاب تلاش شده تا چشم اندازی فراسوی محققان و پژوهشگران در حوزه اقتصاد اسلامی و بیان مبانی اقتصاد مقاومتی از منظر دین ترسیم شود.

نویسنده معتقد است، در این حوزه پژوهشی كار های ناتمام بسیاری وجود دارد و شایسته است پژوهشگران و محققان حوزه های علمیه و دانشگاه تحقیقات جامعی را ارائه داده و خلاء پژوهشی در این حوزه را پر نمایند.

آیت الله نعیم آبادی تاكنون 35 كتاب و پژوهش ریشه دار در حوزه مفاهیم اجتماعی دین اسلام منتشر ساخته كه بازخوانی تعالیم تربیتی اسلام و بررسی آن ها برای مطابقت با شرایط روز جامعه از ویژگی های آثار اوست.

آیت الله نعیم آبادی در سال 1323 در خانواده ای روحانی در شهرستان دامغان پا به عرصه وجود گذارد. از اوان كودكی با علم آموزی در مكتب خانه و سپس با ورود به تهران و تحصیل در آموزش و پرورش گام به وادی معرفت نهاد و با حضور در حوزه پر بركت علمیه قم آن را به كمال رساند.

وی دروس حوزوی را نزد اساتید بزرگ حوزه هم چون: مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی و مرحوم آیت الله العظمی شیخ مرتضی حائری و مرحوم آیت الله العظمی محقق داماد و شهید دكتر مفتح فرا گرفت.

آثار گران سنگ و ارزشمند قلمی این عالم بر جسته گوشه ای دیگر از زندگی پر بار ایشان را رقم می زند. آثاری همچون داروینیسم از دیدگاه دانش و مذهب، آثاری درباره نماز كه از جمله آنها (( نماز زیباترین الگوی پرستش )) است كه به زبان عربی ترجمه و در مصر به چاپ رسیده است.

آسیب شناسی خواص ، عاشورا در عاشورا ، شكر در آینه وحی ، زكات در آینه وحی ، تحریف در آموزه های دینی ، صلیب خونین ، توسل ، زمزمه روزه داران ، امر به معروف و نهی از منكر، آئین پارسایی، رشوه ، تفسیر سوره فجر و تین ، نماز درمانی ، ولایت علی (ع) در آینه وحی ، غدیر در آینه تاریخ، شرحی بر خطبه های امام سجاد (ع) در نزدیك مدینه، احسان ، روزه در آینه وحی و قرآن به روایت نهج البلاغه كه به چاپ رسیده و آثاری همچون شرح دعای سحر ، بحث پیرامون اعتیاد ، نمازجماعت ، شرح كلمات قصار ( نهج البلاغه ) تولی و تبری ، رسالت مسجد ، اعجاز قرآن ، جوان و عقلانیت ، حق و باطل ، آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منكر ، شب عاشورا چه گذشت و تفسیر سوره الرحمن كه در دست چاپ قرار دارد.

1396 **1027**