فراخوان دوازدهمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی امام رضا (ع) منتشرمی شود

شیراز- ایرنا - مدیركل فرهنگ وارشاداسلامی فارس گفت:فراخوان جشنواره ملی هنرهای تجسمی امام رضا(ع) در فروردین ماه 94 منتشر می شود.

بهزاد مریدی، شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: جشنواره ملی هنرهای تجسمی امام رضا (ع) هر ساله درقالب و تداوم جشنواره بین المللی رضوی در استان فارس برگزارمی شود كه هر استانی در سراسر كشور یكی از رشته های فرهنگی هنری را در استان خود اجرا می كند.

مریدی ادامه داد:آثار هنری بویژه هنرهای تجسمی، علاوه بر ارتباط ذهنی هنرمند با جهان واقعیت، همواره گویای اساطیر هر قوم و ملتی بوده است و امروزه بهترین ابزار انتقال فرهنگ رضوی به شمار می آید.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:از دیگر سو، اسطوره و نماد، نقشی انكارناپذیر در شكل گیری فولكلور در هر جامعه داشته و دارد و امیدواریم امسال آثار تجسمی كاران در جشنواره ملی هنرهای تجسمی امام رضا (ع) بیشتر هرسال رخ نمایی كند.

این مقام فرهنگی با تاكیدبراینكه ادبیات و هنر بازگو كننده ی اساطیر و حماسه های ملی، ارزش ها، دین و تاریخ تمدن هر قوم است ادامه داد: در تمام اعصار، هنر در اختیار ادبیات قرار می گیرد و به گونه ای وامدار ادبیات است، چرا كه ریشه اصلی تمدن و فرهنگ بویژه فرهنگ رضوی با ادبیات محكم و استوار و باهنر به زیباترین شیوه ممكن می تواند در آثار نقاشان و دیگر هنرمندان رشته های هنری بیان شود؛ بنابراین ادبیات از هنر قابل تفكیك نیست.

مریدی بیان داشت: بسیار دیده می شود كه عالی ترین هنرها، ادیبانه ترین سخن ها، زیباترین صنایع به طور كلی، «ترین» های هر جامعه مانند راه و روش ائمه اطهار و در دوران كنونی فرهنگ رضوی در خدمت فرهنگ و رسومی قرار می گیرد كه سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده اند .

وی اظهارداشت: زمانی كه هنر در اختیار فرهنگ و ادبیات قرار می گیرد، جایگاه هنری آن به درونی ترین لایه های زندگی انسان رسوخ می كند و گاه بسته به شرایط، تغییر شكل داده، ساده یا پیچیده تر می شود و آشكار است كه از هنرهای ملموسی چون نقاشی، خوشنویسی، پیكرتراشی، نقش برجسته و نقاشی، اثرگذارترین هنر نسبت به سایر آثار هنری می باشد كه آنهم در جشنواره هنرهای تجسمی حضرت امام رضا(ع) رخ می نماید.ك/3

7374 /675