سكوت عربستان در قبال كاهش قیمت نفت یك اشتباه استراتژیك است

تهران- ایرنا- معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با رویترز، سكوت عربستان از 6 ماهه گذشته تاكنون در جلوگیری از كاهش قیمت نفت را یك اشتباه جدی و استراتژیك خواند و تاكید كرد كه این مساله آثار منفی بر همه كشورهای منطقه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، حسین امیرعبداللهیان افزود: كاهش قیمت نفت به كشورهای خاورمیانه لطمه خواهد زد مگر آنكه عربستان برای خنثی كردن این روند نزولی قیمت، اقدامی را انجام دهد.

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه به كمتر از 55 دلار در هر بشكه رسید كه پایین ترین حد در پنج سال و نیم گذشته است.

وی افزود: كاهش قیمت نفت دلایل زیادی دارد اما عربستان سعودی می تواند برای ایفای نقشی سازنده در این وضعیت اقداماتی را انجام دهد.

امیرعبداللهیان به رویترز گفت: ایران از طریق مقام های اوپك و وزارت امور خارجه، گفت و گوهای بیشتری با عربستان درباره قیمت نفت انجام خواهد داد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین با انتقاد از مداخله نظامی عربستان در بحرین گفت: ادامه بازداشت شیخ «علی سلمان» از رهبران شیعه بحرین پیامدهایی جدی برای دولت آن كشور خواهد داشت.

وی، تلاش های آمریكا برای مبارزه با داعش را طرحی برای پیشبرد سیاست های كاخ سفید در منطقه دانست و گفت: واقعیت این است كه آمریكا برای از بین بردن داعش اقدام نمی كند.

امیرعبداللهیان افزود: آمریكا حتی علاقه ای به تضعیف داعش ندارد؛ آنان تنها علاقمند به مدیریت داعش هستند.

وی همچنین با تاكید بر تعهد ایران به حمایت از دولت بشار اسد در سوریه گفت: رییس جمهوری سوریه باید در هرگونه طرح انتقال سیاسی با هدف پایان دادن به مناقشه سه ساله در این كشور سهمی داشته باشد.

وی در ادامه از تحریم های تازه آمریكا علیه برخی شخصیت های حقیقی و حقوقی ایران انتقاد كرد و گفت: این تحریم ها تاثیر خوبی بر مذاكرات تهران با قدرت های جهان بر سر برنامه هسته ای ایران نخواهند داشت.

امیرعبداللهیان تاكید كرد: آمریكا باید بداند اگر مذاكرات شكست بخورد در نتیجه چنین اقداماتی است. اگر آنها در اقدامات خود صداقت داشته باشد، در این صورت انتظار داریم مذاكرات به نتیجه مطلوبی برسد.

رسانام**1078** 2023

سرخط اخبار جهان