آخوندی: توافق برای اتصال راه‌آهن ایران و عراق از مرز شلمچه/ عملیات لایروبی اروند تا یك ماه آینده آغاز می شود

تهران- ایرنا- وزیر راه وشهرسازی با اعلام توافق ایران و عراق برای اتصال ریلی از مرز شلمچه از تكمیل ساخت پل مرزی این مسیر در 18 ماه كاری خبر داد و گفت: تا 4 هفته آینده عملیاتی لایروبی آبراه اروند آغاز می‌شود و كشتی‌های 12 هزار تنی در این آبراه فضای عبور می‌یابند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی٬ عباس آخوندی در مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزیر حمل و نقل عراق كه عصر چهارشنبه 10 دی ماه در سالن كنفرانس ساختمان شهید دادمان برگزار شد با بیان این‌كه خوشبختانه مذاكرات بسیار موفق و مثمرثمری داشتیم، اظهار كرد: این مذاكرات در 5 حوزه همكاری‌های حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و هوایی، آبراه اروند و صدور خدمات مهندسی انجام شد. وی اضافه كرد : خوشبختانه مهندس باقر جبر الزبیدی وزیر حمل و نقل كشور عراق، فردی بسیار مصمم و توانمند نسبت به توسعه مناسبات است بنابراین فضای حاكم بر جلسات بیشتر اجرایی بودو تصمیماتی كه اتخاذ شد دارای زمان و برنامه عملیاتی و اجرایی است.

وی با بیان این كه اعضای هیئت حمل و نقلی عراق نیز كاملا علاقه مند به توسعه روابط و طرح‌های عملیاتی بودند،افزود:ما توافق‌های بسیار خوبی داشتیم و امیدواریم ارتباطات اقتصادی، تجاری و همچنین فرهنگی دو كشور در حدی كه ظرفیت تاریخی آن است،به نحوی گسترش پیدا كند كه در آینده تنها روزهای خوش و توسعه روابط را داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:در زمینه همكاری‌های ریلی مقرر شد همچنان كه دولت جمهوری اسلامی ایران تصویب كرد، عملیات اتصال شبكه راه‌آهن ایران و عراق از طریق مسیر شلمچه-بصره و همچنین از طریق مرز خسروی هرچه سریعتر عملیاتی شود.

به گفته آخوندی، برای اجرایی شدن خط آهن شلمچه-بصره احداث پل 700 متری مد نظر است. بر اساس توافق‌های پیشین اجرای این پل بر عهده دولت ایران قرار دارد.

وی توضیح داد: دولت عراق درخواست كرد كه این پل به صورت متحرك اجرا شود كه با تغییر وضعیت عرشه پل امكان عبور كشتی‌ها‌ از زیر آن امكان پذیر باشد؛ قاعدتا برای دستیابی به این هدف باید تغییراتی در نقشه اعمال كرد كه با این كار هزینه‌ های اجرای پل گران‌تر می‌شود.

آخوندی با بیان این كه طرف عراقی پذیرفت كه هزینه اضافی این طرح از سوی دولت عراق پرداخت شود و ما نیز هرچه سریعتر اجرای آن را انجام دهیم، گفت: امیدواریم كه بلافاصله عملیات اجرایی پل شروع شود تا آرزوی دیرینه مردم دو كشور به زودی تحقق یابد.

وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با تفاهم نامه هوایی توضیح داد: پیش‌نویس موافقت ‌نامه‌ای تصویب شد كه امیدواریم وزیر حمل و نقل كشور عراق به اتفاق همكارانشان این موضوع را مورد مطالعه قرار دهند و در سفری كه به عراق دارم این تفاهم‌نامه امضا شود.

آخوندی یادآورشد: در ارتباط با همكاری‌های جاده‌ای دو كشور پیش‌نویسی تهیه شد كه قرار است در سفرم به عراق مورد امضا قرار گیرد. در ارتباط با بحث دریایی نیز آقای زبیدی اراده خود را برای لایروبی آبراه اروند نشان داد و تصمیم گرفتیم كه عملیات اجرایی را به سرعت آغاز كنیم.

وی اظهار كرد: البته همزمان با این كار مذاكرات و گفت‌وگوهایی در سطح وزارت خارجه دو كشور در حال انجام است ولی ما به عنوان وزارتخانه‌های اجرایی تصمیم گرفتیم كه مقدمات اجرای كار را فراهم كنیم تا بلافاصله وارد عمل شویم. وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری كرد این موضوع كه سال‌هاست به طول انجامیده، به سرعت و ظرف دو هفته آینده آغاز شود.

آخوندی تاكید كرد: امیدواریم كه دو شق فعالیت جدید حمل و نقل در حوزه‌های ریلی و دریایی میان دو كشور ایران و عراق برقرار شود.

وی افزود: نكته دیگر در ارتباط با بحث فعالیت‌های مهندسی است. خوشبختانه در ارتباط با خدمات مهندسی در حال حاضر فعالیت‌های خوبی داریم. در این سفر دوستان عراقی با توانایی شركت‌های ایرانی در حوزه حمل و نقل ریلی آشنا شدند كه امیدواریم همكاری‌های خوبی را در این زمینه داشته باشیم.

آخوندی با بیان این‌كه در بحث زمان‌بندی عملیاتی امیدواریم ظرف 2 تا 4 هفته آینده همزمان با مذاكراتی كه در وزارت خارجه دو كشور انجام می‌شود، نخستین عملیات اجرایی در زمینه لایروبی اروند انجام شود، افزود: با انجام این پروژه از لحاظ نظری كشتی‌های 12 هزار تنی فضای عبور را می‌یابند، این رقم در حال حاضر زیر 5 هزار تن است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در تقسیم كار برای اجرای این پروژه مقرر شد كه اجرای خط آهن عراق تا مرز این كشور بر عهده كشور عراق و احداث پل با ایران باشد. این پل كه طولی معادل 700 متر دارد، متحرك است و با تكنولوژی بالا و كار فنی بزرگ و پیچیده احداث خواهد شد.

وی تاكید كرد: برآورد شده كه ساخت این پل حداقل 18 ماه به طول بیانجامد كه در این حالت احتمال افتتاح آن تا اربعین سال آینده كم است و امیدواریم كه تا افتتاح پل، اجرای خط آهن نیز پایان یابد.

آخوندی اظهار كرد: امیدواریم تا فروردین 94 ناامنی‌‌ها در عراق مرتفع شود تا اتصال ریلی به عراق نیز از كرمانشاه ممكن شود. البته ما نیز باید ریل را به كرمانشاه برسانیم كه اجرای این پروژه در كشور ما كمی زمان خواهد برد.

به گفته وی، با اجرای این پروژه بخشی از حجم مسافر كه از طریق جاده تردد دارند، به سمت راه آهن خواهند آمد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عمدتا درباره شبكه‌های حمل و نقل و خطوط زیربنایی مذاكره شد و درباره ترانزیت یا سیستم ناوگان حمل و نقل مساله‌ای مطرح نشد.*مذاكرات برای اتصال ریلی ایران به كربلا

'باقر جبر الزبیدی' وزیر حمل و نقل عراق نیز در نشست اختتامیه گفت: در این مذاكرات در خصوص ارتباط شبكه راه آهن ایران با شبكه راه‌آهن عراق از طریق ارتباط خط شلمچه به بصره به بحث و تبادل نظر پرداختیم. طول این خط آهن 37 كیلومتر است و تمام شبكه راه آهن عراق به ایران و سپس به طرف چین وصل می‌شود.

زبیدی تاكید كرد: ما آمادگی كامل در این زمینه داریم و تمام لوازم را فراهم كردیم. همچنین طرف ایرانی هم باید پلی را كه از اروند زده می‌شود آماده كند.

وزیر حمل و نقل عراق تاكید كرد: قسمتی از این پل كه متحرك است باید سریعتر تكمیل شود كه مسئولیت آن با ایران است و با ارتباط این خطوط راه آهن سفر میلیون‌ها زائر ایرانی از طریق بصره به كربلا فراهم خواهد شد.

به گفته الزبیدی، ایجاد ارتباط بین دو كشور از طریق كرمانشاه نیز پیگیری خواهد شد همچنین خط سومی ایجاد می‌شود كه مسافران دو كشور به راحتی انتقال داده شوند و همچنین تبدیل به مسیری برای حمل و نقل كالا شود.

وی در ادامه این نشست به توافق‌های دیگری كه میان ایران و عراق صورت گرفت اشاره كرد و افزود: ما در زمینه همكاری بندری هم توافق كردیم كه شركت‌های روسی در بصره فعالیت خود را ادامه دهند و با وزارت راه و شهرسازی ایران به این تفاهم رسیدیم كه طی دو هفته آینده در بصره جلسه داشته باشیم و برخی مسائل را كه از نزدیك نیاز به همكاری دارد مورد بحث قرار دهیم.

الزبیدی گفت: به علت لایروبی نشدن اروند رود ما نمی‌توانیم از بندر بصره استفاده كنیم و امیدواریم با لایروبی كه روی این آبراه صورت می‌‌گیرد این آبراه بتواند بین بصره، آبادان و خرمشهر مسیر كشتیرانی ایجاد كند.

وی تاكید كرد: توافق دیگری بین شركت هواپیمایی عراق و همه شركت‌های دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت. این توافقات در گذشته وجود داشته و توافق‌نامه جدیدی نیز در دست داریم. همه فعالیت‌هایی كه ما در گذشته با ایران داشتیم توسعه می‌یابد.

وزیر حمل و نقل عراق اظهار كرد: همچنین آماده هستیم كه وزیر راه و شهرسازی ایران سفری به عراق انجام دهد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این نشست توضیح داد: بدون تردید روابط بین دو كشور از طریق توافق‌نامه‌ها افزایش می‌یابد؛ تفاهم‌نامه‌هایی كه در این سفر امضا شد با تفاهم‌نامه‌های پیشین بسیار متفاوت است. این توافق‌نامه‌ها عملی است در حالیكه توافق‌نامه‌ های پیشین نظری بودند.

زبیدی افزود: در این سفر زمینه عبور كشتی‌ها از اروند رود را فراهم كردیم همچنین انتقال زوار از مرز شلمچه به زودی تسهیل می‌شود كه افزایش حجم تجارت بین دو كشور را در پی دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره فعال كردن خط آهن ایران و بصره اظهار كرد: ما در این زمینه جدی و خواهان سرعت بخشی برای تكمیل این پروژه هستیم و برای آن اهمیت خاصی قائلیم هستیم. همه وسائل لازم برای این خط راه آهن در محل فراهم است تنها مشكلی كه در این میان داریم وجود مین‌های باقی‌مانده از دوران جنگ است.

مدیر كل راه آهن عراق در تكمیل سخنان وزیر حمل و نقل عراق گفت: با راه آهن ایران توافق كردیم كه جلسه ای در 18 دی ماه در محل اجرای این پروژه برگزار شود.

نشست اختتامیه مشترك 'عباس آخوندی' وزیر راه و شهرسازی و 'باقر جبر الزبیدی' وزیر حمل و نقل عراق عصر امروز چهارشنبه 10 دی در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

شبك**1983 **1917

سرخط اخبار اقتصاد