70درصد از پرونده های حقوق بشری علیه ایران برگرفته از فتنه 88 است

تهران – ایرنا – رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: 60 تا 70 درصد از پرونده های اخیر حقوق بشری علیه ایران، برگرفته از فتنه 88 است.

به گزارش ایرنا، «محمدجواد لاریجانی» سه شنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبكه دو سیما افزود: اگر آمریكا ، انگلیس و برخی از دول غربی واقعا به فكر حقوق بشر هستند چرا در خصوص داعش و موضوعات اینچنینی اظهار نظر نمی كنند.

وی تصریح كرد: برخی از دوستان آنها بدترین اقدامات را در زمینه حقوق بشر در كشورهای خود انجام می دهند اما آنها اصلا در این خصوص حرفی نمی زنند و بیانیه ای صادر نمی كنند.

رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به گزارش اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل و قطعنامه اخیر كانادا در خصوص حقوق بشر در ایران گفت: این گزارش ها اكثرا برگرفته از فتنه 88 است و بندهای زیادی در آنها به صورت روشن به فتنه 88 پرداخته است.

وی افزود: اگر آنها 50 برابر گزارش های فعلی را نیز منتشر كنند ما باز هم از مواضع خود دفاع می كنیم چرا كه كشور كوچكی نیستیم، در طرف حق ایستاده ایم و می توانیم از خود دفاع كنیم.

لاریجانی با بیان اینكه این ساده انگاری و ساده سازی است كه همه چیز را به دست فراموشی بسپاریم، اظهار داشت: تفكر در فتنه 88 و حادثه پرشكوه 9 دی درس های بزرگی برای آیندگان دارد و همواره برای ملت ما، یك نقطه عطف است.

رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: پس از فتنه 88، به تدریج ابعاد حادثه روشن شد و حق و باطل از یكدیگر جدا شدند. در نتیجه، معلوم شد كه فتنه 88، كودتای تمام عیاری بود كه ماه ها قبل از سوی برخی دول اروپایی و آمریكایی سازماندهی شده و در داخل نیز توانسته بود یك جریان سیاسی را وارد كند.

لاریجانی اظهار داشت: تمام كسانی كه با ملت مشكل داشتند همه با یكدیگر جمع شدند و در این قضیه وارد شدند.

وی به چرایی این اتفاق اشاره كرد و گفت: اگر چرایی این پدیده را درك كنیم به راحتی می توانیم نتیجه خطای افراد را بفهمیم.

رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: در این پدیده افرادی نقش داشتند كه بین مردم شناخته شده بودند.

وی ادامه داد: برخی می گویند ما به آمریكایی ها فحاشی می كنیم و آنها نیز از ما عصبانی هستند در حالی كه باید اینگونه شعارهای ضد آمریكایی را ندهیم و آنها نیز با ما خوب باشند حال آنكه، در واقع، این فرضیه ناشی از بدفهمی است.

لاریجانی اظهار داشت: ما پیشرفته ترین كشور منطقه در علم و دانش هستیم و از همه مهمتر دارای یك نظام مدنی هستیم كه به مانند آن وجود ندارد.

وی به تحولات مصر و شكست انقلاب این كشور اشاره كرد و گفت: تلاش برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران و تبدیل آن به یك دیكتاتوری سكولار، یكی از دلایل همراهی دشمنان خارجی با فتنه 88 است.

لاریجانی به چرایی داخلی وقوع فتنه 88 اشاره كرد و گفت: باید این پدیده را زنجیره ای ببینیم كه از انحراف شروع و به نفاق در عمل منجر شده و در پایان به خروج از حكومت مشروع ختم می شود.

رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: این فتنه ها ریشه اش از بدعت است و سرانجام به نفاق تبدیل می شود چرا كه گروهی می خواهند اسلام را از حكومت جدا كنند.

وی با بیان اینكه این جریان سیاسی بعد از خرداد 72، باز هم دست به چنین كارهایی زده بود، تصریح كرد: ما باید موشكافی دقیق تری داشته باشیم كه چرا این تحركات سیاسی پی در پی رخ می دهد.

لاریجانی اظهار داشت: دشمنان برای ضربه زدن به ما، در فتنه 88 فرصت های طلایی یافته و تحریم ها، اقدامات تروریستی و بسیاری دیگر از موضوعات علیه ایران را توجیه كردند.

وی افزود: كسانی كه در این جریان بودند خیانت بزرگی به مملكت كردند. اگر چه این موضوع گذشته است اما اگر ما چشم خود را بر روی این موضوع ببندیم، زمینه های فتنه دوباره به اشكال مختلف پیدا می شود.

لاریجانی اضافه كرد: آمریكا و انگلیس و دول غربی برای وارد كردن فشار بر ایران، تلاش می كنند توجیه داشته باشند. قبل از فتنه، ما را به لولوی اتمی تبدیل كرده بودند اما بعد از جریان فتنه، مشروعیت بیشتری پیدا كردند و توانستند به خیال خود، مردم را از حكومت جدا كنند و بگویند حكومت ایران دیكتاتور و در عمل خطرناك است.

وی گفت: تئوری تحریم ها این است كه ایران زودتر در مقابل دشمنان زانو بزند و رییس جمهوری آمریكا امروز مدعی است كه با تحریم ها توانسته ایران را بر سر میز مذاكرات بنشاند.

لاریجانی گفت: بعد از فتنه، اولین صدمه به همبستگی ملت زده شد، در فتنه بخشی از حق و باطل با یكدیگر در آمیخت و برخی نتوانستند آن ها را از هم تفكیك كنند.

رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اظهار داشت: انرژی عظیم حضور مردمی در پای صندوق های رای پس از این جریان، علیه نظام استفاده شد و مردم شك كردند كه آیا به راستی چه اتفاقی افتاده است.

وی گفت: ما تمام كسانی كه اشتباه كرده اند را شخصا دوست داریم اما به دلیل ضربه ای كه به نظام زده شده و انحرافی كه در دین داشتند و كار منافقانه ای كه انجام دادند، با آنها مخالف هستیم.

لاریجانی تاكید كرد: همواره باید هوشیار باشیم و از طرف دیگر بصیرت باید در راس كار ما باشد.

وی ادامه داد: بصیرت اساس تفكر دینی ما است و راه اسلام، راه بصیرت است و بصیرت برای عموم مردم و سیاستمداران ما، یك ضرورت است.

رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: ورود ما به سیاست باید بر اساس بصیرت باشد و بدانیم چه برداشتی از اسلام داریم و چگونه باید با چالش ها روبرو شویم.

وی یادآور شد: زنده باد و مرده باد، بصیرت نیست و در ادامه راه باید بر توان ملی توجه كنیم، البته منظور من این نیست كه درهای كشور را به روی دنیا ببندیم، بلكه معتقدم باید با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم.

لاریجانی افزود: دشمن شناسی امروز بیش از هر زمانی لازم است، برخی فكر می كنند به دلیل شعارهای ضد آمریكایی مردم، آنها با ما دشمن هستند در حالی كه این ساده انگاری است.

لاریجانی، بصیرت را سلاحی بازدارنده در عرصه اجتماعی توصیف كرد و اظهار داشت: به طور مثال ما در حوزه اجتماعی با تهدیدهای زیادی روبرو هستیم و سلاح ما در این بخش، بصیرت است.

وی افزود: سلاح اقتصادی ما نیز در برابر دشمنان، رسیدن به اقتصاد مقاومتی است.

لاریجانی گفت: كسانی كه در فتنه بودند، به اعتماد مردم ناسپاسی كردند و وقتی حق و باطل جدا شد، مشخص گشت مردم به نظام و انقلاب علاقه بسیاری دارند كه این چیزها نمی تواند آن را از بین ببرد.

وی خاطرنشان كرد: نا امیدی غرب از نتایج اتفاقات اینچنینی و علاقه مردم به نظام و انقلاب همگی مواردی است كه دستاوردهای زیادی برای ایران در آینده خواهد داشت.

شبس (2) 1346 **1551

سرخط اخبار سیاست