ايران موفق به توليد جديدترين داروي حياتي ضد چربي خون شد

تهران - ايرنا - رييس انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران گفت: با تلاش محققان، پژوهشگران و متخصصان شركت داروسازي عبيدي، ايران پس از كشور انگلستان براي اولين بار در خاورميانه موفق به توليد داروي جديد ضد چربي خون شد.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي انجمن اينترونشنال كارديولوژي ايران، دكتر «محمود هاشميان» افزود: كلسترول يكي از چربي هاي مورد نياز بدن است و بويژه در ساختار بعضي از اعضا مانند سيستم عصبي و همچنين برخي هورمون ها و غشا سلولي نقش بسيار مهمي دارد، ولي افزايش غير طبيعي آن زيان آور بوده و مي تواند در جدار سرخرگ ها رسوب كرده سختي رگ يا آترو اسكلروز ايجاد كند.

وي تصريح كرد: در نهايت نيز با ايجاد لخته خون، سكته هاي قلبي و مغزي رخ مي دهد. حال آنكه با دستيابي ايران به دانش توليد اين دارو مي توان به كاهش جدي عوارض ناشي از كلسترول و كاهش مرگ و ميرهاي ناشي از آن اميدواربود.

فوق تخصص قلب و عروق و اينترونشنال كارديولوژيست نيز درباره اهميت داروي ضد چربي خون گفت: يكي از علل بزرگ مرگ و مير در دنيا و بخصوص ايران بيماري عروق كرونرو سكته قلبي است.

دكتر «ايرج ناظري» افزود: امروزه در دنيا بيشترين كوشش و مخارج براي جلوگيري از آترواسكلروز و بيماري عروق كرونر صورت مي گيرد، اين درحالي است كه متاسفانه در كشور ما بيماري هاي عروق كرونر بسيار شايع بوده وهمزمان با كاهش سن مبتلايان، نخستين علت مرگ و مير نيز به شمار مي رود كه با دستيابي ايران به دانش توليد اين دارو شاهد رشد سلامت قلبي وعروقي مردم خواهيم بود.

به گفته وي، يكي از عوامل مهم خطرزا براي سكته هاي قلبي، چربي خون بالا يا هايپر ليپيدمي است كه شامل كلسترول و LDL است كه بايد از كودكي كنترل شود، چنانچه چربي خون هم بالا باشد فرد حتما بايد تحت درمان داروهاي ضد چربي مثل استاتين قرار گيرد تا از ايجاد سكته هاي قلبي و مغزي جلوگيري شود.

دكتر «مسعود قاسمي» رييس انجمن آترواسكلروز كشور نيز اظهار داشت: با كشف و ساخت گروهي از داروها كه در حال حاضر آنها را استاتين مي ناميم تغييرات شگرفي در رسيدن به هدف درماني يعني كاهش چربي خون از نوع كلسترول بدست آمده است .

وي افزود: مطالعات مكرر در مراكز متعدد قلبي و عروقي نيز نشان داده كه اين گروه داروها نه تنها با كاهش كلسترول خون شرايط عروق را بهبود مي بخشند بلكه به طور مستقل موجب افت محسوس حوادث قلبي و عروقي شامل قلب، مغز، كليه و اندام ها شده و نيز در صورت بروز حادثه حاد از عوارض و شدت آن مي كاهند.

وي افزود: آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي نيز منجر به ارائه آخرين نسل از داروهاي استاتيني به نام Rosuvastatin شده است كه خوشبختانه در حال حاضر در ايران نيز به مرحله توليد رسيده است كه بدون شك موفقيت بزرگي به شمارمي رود، چراكه اين دارو مي تواند يكي از درمان هاي بسيار ارزشمند در كاهش كلسترول و حوادث قلبي و عروقي محسوب شود.

دكتر «سيدامير رضويان» مدير عامل شركت داروسازي دكتر عبيدي نيز گفت: شركت عبيدي در مدت 70 سال سابقه فعاليت در صنعت داروسازي همواره كيفيت و نوآوري را سر لوحه كار خود قرار داده و مفتخر است براي اولين بار در ايران با توليد داروي رزوواستاتين (يكي از پرمصرف ترين داروي ضد چربي خون در جهان ) تحت نام تجاري 'روپيكسون' ابزار نويني در اختيار كادر پزشكي و بيماران براي كاهش كلسترول و LDL (چربي بد) و افزايش HDL (چربي خوب) قرار دهد..

وي افزود: اين دارو كه تا به امروز توسط يك شركت دارويي بريتانيايي توليد مي شود، براي اولين بار در ايران توسط شركت داروسازي دكتر عبيدي در كنار ديگر داروهاي كاهنده چربي خون همانند ' آتوواست' (آتورواستاتين) با كيفيت بالا و هزينه درماني مناسب ارائه مي شود.

اجتمام**7268 ** 1418