واردات روغن خام 12 درصد كاهش یافت/ روغن مورد نیاز كشور تامین است

تهران - ایرنا - دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران به كاهش 12 درصدی واردات روغن خام در كشور اشاره كرد و گفت: طبق مصوبه دولت تنظیم بازار روغن نباتی توسط بخش خصوصی، كاهش واردات روغن خام، حذف دلالان و ثبات قیمت روغن نباتی را موجب شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد قبله روز شنبه در تشریح عملكرد این انجمن طی هشت ماه اخیر در جمع خبرنگاران، افزود: براساس مصوبه دولت مسئولیت تنظیم بازار روغن نباتی از 20 اردیبهشت ماه سالجاری برعهده انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران قرار گرفت در حالی كه دولت كماكان وظایف حاكمیتی خود را در این بخش حفظ كرده است.

وی با بیان اینكه طی این مدت تامین روغن خام مورد نیاز كشور مولفه اصلی تنظیم بازار بوده، اظهار داشت: حفظ شرایط عرضه و تقاضای این محصول نیز موجب برقراری تعادل نسبی قیمت ها در بازار مصرف شده است.

وی ادامه داد: این انجمن توانست با نحوه تنظیم بازار روغن نباتی علاوه بر كاهش میزان واردات روغن خام نسبت به سال گذشته روند رو به رشدی در تولید و توزیع این محصول بین 2 تا 4 درصد ایجاد كند.

وی تصریح كرد: تنظیم بازار روغن نباتی توسط بخش خصوصی باعث حذف واسطه های زائد در واردات و بازار روغن نباتی شد، به طوری كه ارز به كارخانجات و تجار داده شد تا زیرنظر انجمن صنفی روغن خام وارد كنند و به كارخانجات تحویل دهند.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: در هشت ماه سالجاری 885 هزارتن انواع روغن خام وارد كشور شد كه از لحاظ وزنی 12 درصد و رزشی 22 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش نشان می دهد.

به گفته وی، این در حالیست كه سال گذشته طی همین مدت، 11 هزارتن روغن خام به كشور وارد شده بود.

وی اضافه كرد: هم اكنون 580 هزار تن روغن خام در مخازن گمرك كشور موجود است و كمبودی در زمینه تامین روغن خام مورد نیاز كشور نداریم.

وی ادامه داد: طی هشت ماهه گذشته، یك میلیون و 61 هزار تن روغن نباتی در كشور تولید شده است.

قبله تاكید كرد: انجمن صنفی روغن نباتی ایران برای تنظیم بازار روغن نباتی و همراهی و همكاری با دولت، تامین به موقع روغن خام، تولید و توزیع روغن نباتی، حفظ موجودی روغن خام در مخازن و كارخانجات، ثبات قیمت ها، جلوگیری از افزایش قیمت ها، حذف دلالان و واسطه گران اقدام كرده است.

وی روغن نباتی را یكی از كالاهای اساسی و استراتژیك كشور دانست و افزود: موجودی روغن خام در مخازن و كارخانجات ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری كه تلاش شده تا سطح موجودی و ذخایر روغن خام مخازن برای هر 3 ماه ثابت نگهداشته شود.

وی ادامه داد: طی 9هشت ماه اخیر، روغن نباتی مورد نیاز كشور به میزان كافی در بازار وجود داشته و پیش بینی می شود تا پایان اردیبهشت ماه سال 94 نیز این روند ادامه پیدا كند و كمبودی در این زمینه نداشته باشیم.

وی اظهارداشت: با در اختیار گذاشتن تنظیم بازار روغن نباتی برعهده بخش خصوصی توانستیم وابستگی كارخانجات را از دولت كاهش دهیم چراكه برخی كارخانجات امكان واردات مواد اولیه مورد نیاز روغن نباتی خود را دارند اما بخش عمده كارخانجات توان خرید و تامین مواد اولیه مورد نیاز را ندارند.

وی گفت: بنابراین بخش عمده كارخانجات تولید كننده روغن نباتی به شركت بازرگانی دولتی ایران وابستگی داشتند كه این خود تعهداتی را برای دولت ایجاد می كرد اما با ورود بخش خصوصی بخشی از مشكلات دولت در این زمینه كاهش یافت.

وی گفت: در همین راستا بخشی از وابستگی كارخانجات روغن نباتی به سمت تجار و كارخانجات واردكننده روغن خام سوق داده شد و طی این مدت هیچیك از واحدهای تولیدی ما وابستگی به دولت نداشتند.** واردات روغن پالم 30.8 درصد كاهش یافت

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: روغن پالم با نظارت و طبق مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی وارد كشور می شود، بنابراین تلاش شد طی این مدت واردات روغن پالم 30.8 درصد كاهش یابد.

وی رعایت مصوبه وزارت بهداشت درخصوص واردات انواع روغن پالم را از اولویت برنامه های این انجمن برشمرد و افزود: هم اكنون واردات روغن باكیفیت و مرغوب در دستور كار این انجمن است و در همین راستا بخش عمده واردات روغن خام كشور به روغن های با كیفیت و گران سویا و آفتابگردان اختصاص دارد.

به گفته قبله، در هشت ماه امسال واردات روغن آفتابگردان 156 درصد افزایش یافته است.** ثبات قیمت روغن نباتی تا پایان سالجاری

وی گفت: با وجود افزایش هزینه های تولید روغن نباتی، برای همكاری با دولت تلاش كرده ایم تاكنون افزایشی در نرخ روغن نباتی مصرفی كشور نداشته باشیم، همچنین پیش بینی می شود تا پایان سال نیز نرخ روغن نباتی ثابت باقی بماند.

وی با بیان اینكه صنایع به دنبال افزایش نرخ روغن نباتی نیستند، اظهار داشت: با وجود كاهش نرخ انواع روغن خام در جهان، امكان كاهش قیمت این محصول در ایران وجود ندارد چرا كه علاوه بر نوسانات نرخ ارز، افزایش هزینه های تمام شده تولید ناشی از تورم نیز بر این موضوع تاثیرگذار است.

وی شرایط فعلی بازار روغن نباتی را به دلیل تورم و نوسانات نرخ ارز نابسامان عنوان كرد و گفت: معتقدیم صنایع برای تولید و توزیع مناسب محصولات خود به برنامه ریزی مدونی نیاز دارند.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اضافه كرد: بنابراین انتظار می رود وزارت جهادكشاورزی برای تنظیم بازار برنامه ریزی برای سهمیه واردات روغن خام و دانه های روغنی تولیدات كشاورزی داخل با انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران داشته باشد تا با تنظیم میزان واردات روغن خام بتوانیم از دانه های روغنی تولیدات داخل نیز بهره مند شویم.

وی تاكید كرد: مسئولیت برنامه ریزی و هدف گذاری این موضوع برعهده وزارت كشاورزی است و ما نیز در این راستا همكاری های لازم را به عمل خواهیم آورد.

به گفته وی، هم اكنون سرانه مصرف روغن نباتی برای هر ایرانی 18 كیلوگرم است كه در مجموع روغن نباتی مصرفی در كشور سالانه یك میلیون و 400 هزارتن محاسبه می شود.

اقتصام(3)9186**1558

سرخط اخبار اقتصاد