معرفي شعر كردي به نسل جديد از اولويت هاي كنگره احمد بگ كوماسي است

مريوان - سنندج- ايرنا - دبيره كنگره بين المللي احمد بگ كوماسي با اشاره به اينكه معرفي شعر كردي به نسل جديد از اولويت هاي كنگره احمد بگ كوماسي است گفت: براي اداي دين و پاسداري از فرهنگ و زبان اصيل كردي، نياز بيشتري به حمايت هاي دستگاه هاي اجرايي داريم.

فاتح مصطفايي روز جمعه در دومين روز كنگره بين المللي احمد بگ كوماسي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: برگزاري چنين همايش هايي قطعا رويكرد بسيار مثبت و قابل تاملي در وضعيت روبه رشد فرهنگ و شناخت زبان و آداب و رسوم كردي داشته و چنين آيين هاي مي تواند به شناخت بهتر شعر و ادبيات كردي در ميان جوانان و نوجوانان كمك كند.

وي يادآور شد: هنر و فرهنگ غني استان كردستان و شهرستان مريوان بنيه و اساس داشتن فرهنگي اصيل و خود باورانه است كه شخصيت هاي بزرگي مانند احمد بگ كوماسي در توسعه و تداوم اين زبان و فرهنگ، نقش اساسي و انكار ناپذيري داشته اند.

مسوول انجمن فرهنگي ادبي مريوان تصريح كرد: از آنجايي كه شخصيت فرهنگي و زندگي اين شاعر كرد در سادگي و گمنامي مطلق سپري شده و متاسفانه با وجود اينكه اشعار اين شاعر در ادوار مختلف سروده شده است ولي هنوز در ميان دوستداران فرهنگ و شعر جايگاه واقعي اين شاعر به درستي معرفي نشده است.

مصطفايي گفت: تاكنون توسط اشخاص مختلف سه بار ديوان اشعار اين شاعر بزرگ به نوع هاي متفاوتي به چاپ رسيده است ولي با توجه به عدم نظارت هاي كافي و نبود اعتبارات لازم موفق به جمع آوري كامل نسخه واقعي اشعار اين شاعر بزرگ نشده ايم.

وي در ادامه گفت: در كوتاهترين فاصله زماني ممكن و بعد از برگزاري كنگره درصد هستيم با همت دوستداران و علاقه مندان به شعر و ادب زبان كردي، ديوان كامل شعرهاي اين شاعر بزرگ را جمع آوري كرده و منتشر كنيم.

او با اشاره به اينكه اعتباري افزون بر 25 ميليون تومان از طرف اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان به اين كنگره اختصاص يافته بود و طبق برنامه هاي مصوب قرار بود 13 ميليون تومان آن در اختيار دبيرخانه كنگره قرار گيرد گفت: تاكنون فقط چهار ميليون تومان از اين مبلغ به حساب دبيرخانه واريز شده است.

مصطفايي در ادامه ترويج فرهنگ غني منطقه و آشنايي نسل جديد با شخصيت هاي فرهنگي و شاعران نامدار كُرد را مستلزم توجه بيشتر مسوولين به امر فرهنگ دانست و از آنان خواست نسبت به تعهد خود پايبند باشند.

احمد بگ كوماسي (1793-1876) متخلص به خالو كوماسي از شاعران قرن 19 ميلادي است كه زادگاه اصلي وي روستاي كوماسي از توابع بخش سرشيو شهرستان مريوان بوده و به باور بزرگان اهل قلم اين شاعر نامدار كرد هم عصر با شاعراني همچون مولوي تاگوزي بوده است.

كنگره احمد بگ كوماسي از روز گذشته در مريوان آغاز شده است.

مريوان در 130 كيلومتري غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.ك/3

533