۱ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۶:۵۱
کد خبر: 81435205
T T
۰ نفر
روسیه خریدار محصولات شیلاتی ایران شد

تهران - ایرنا - سازمان دامپزشكی كشور و سرویس فدرال نظارت دامپزشكی و بهداشت نباتی فدراسیون روسیه تفاهم نامه ای به امضا رساندند كه بر اساس آن، مجوز صادرات فرآورده های شیلاتی به كشور روسیه و اتحادیه گمرگی اورآسیا رسما صادر شد.

به گزارش ایرنا از سازمان دامپزشكی كشور، براساس این تفاهم نامه كه به امضای «الكسی الكسینكو» معاون مدیركل سرویس فدرال نظارت دامپزشكی و بهداشت نباتی فدراسیون روسیه و «مهدی خلج» رییس سازمان دامپزشكی كشور رسید، نمایندگان سرویس فدرال نظارت دامپزشكی و بهداشت نباتی فدراسیون روسیه رسما مجوز صادرات فرآورده های شیلاتی را به فدراسیون روسیه تایید كردند.

همچنین طی توافقات انجام شده، طرف ایرانی تمایل خود را به صادرات دام و فرآورده های خام دامی از جمله گوشت طیور، تخم مرغ نطفه دار، تخم مرغ خوراكی، عسل و محصولات زنبورداری، روده و پوست گاوی اعلام كرد و طرف روسی متعهد شد در اسرع وقت مقررات پیش بینی شده در قوانین روسیه و اتحادیه گمركی اورآسیا را در این خصوص به سازمان دامپزشكی كشور اعلام كند.

براساس این تفاهم نامه،‌ ظرف سه ماه آینده تیمی از كارشناسان روسی جهت ارزیابی نهایی شرایط بهداشتی كشور در زمینه گوشت طیور و لبنیات به ایران سفر می كنند تا در آینده، مجوز صادرات به فدراسیون روسیه و اتحادیه گمركی اورآسیا نیز صادر شود.

براساس این گزارش، بازدید از واحدهای تولید و فرآوری محصولات شیلاتی، گاوداری صنعتی، صنایع لبنی، مزارع جوجه كشی و همچنین كشتارگاه صنعتی طیور از برنامه های سفر یك هفته ای هیات روسی در ایران بود.

هیات روسی دوشنبه - هفته گذشته (24 آذرماه)به منظور تایید نهایی صادرات محصولات شیلاتی، امضای پروتكل همكاری دوجانبه، تسهیل در صدور مجوزهای بهداشتی صادرات، آشنایی با كشتارگاه های طیور و صنایع لبنی ایران و همچنین افزایش آگاهی شركت های صادركننده فرآورده های شیلاتی با ضوابط و مقررات فدراسیون روسیه و اتحادیه گمركی اورآسیا (روسیه، قزاقستان و بلاروس) وارد ایران شدند و امروز (دوشنبه) تهران را ترك كردند.

اقتصام(1)9186**1558