رييس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي: ابعاد شخصيتي رهبر انقلاب مغفول مانده است

قم ـ ايرنا ـ رييس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي گفت: ابعاد شخصيتي رهبر معظم انقلاب در جامعه مغفول مانده است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين 'علي اكبر رشاد' چهارشنبه شب در آيين رونمايي از كتاب 'فلسفه سياسي آيت الله خامنه اي' در قم اظهار كرد: امروزه متاسفانه آنگونه كه بايد و شايد نه ابعاد شخصيتي حضرت امام خميني (ره) و نه رهبر معظم انقلاب را نشناخته ايم.

وي با اشاره به برخي ويژگي هاي برجسته علمي و اخلاقي رهبر انقلاب گفت: برخي جهات شخصيتي ايشان كه در جامعه بيشتر شناخته شده، مانع از شناخت جهاتي ديگر از شخصيت برجسته و ذوابعاد ايشان شده كه حتي برجسته تر و عظيم تر است.

رييس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با بيان اينكه نفوذ كلام و انديشه معظم له در عرصه سياست ناشي از بعد معرفتي و حكيمانه ايشان است، اظهار كرد: ما همچون افرادي كه در كوهپايه توان درك و شناخت قله كوه را ندارند، هيچگاه بخوبي شخصيت بزرگاني همچون امام راحل(ره) و مقام معظم رهبري را نخواهيم شناخت.

وي وجود مقام معظم رهبري را از نعمت ها و الطاف خفيه الهي براي نظام مقدس اسلامي دانست و گفت: پس از انتخاب رهبر معظم انقلاب توسط مجلس خبرگان رهبري، هيچ كم و كاستي در كشور احساس نشد و ايشان همچون بنيانگذار كبير انقلاب، جامعه را به سوي سرمنزل مقصود هدايت و رهبري مي كنند.

دبير انجمن هاي علمي حوزه علميه قم و نويسنده كتاب نيز در اين آيين گفت: عدالت و امنيت، عناصر كليدي جامعه اسلامي در فلسفه رهبر معظم انقلاب است كه بدون آنها شالوده جامعه از هم مي پاشد.

حجت الاسلام و المسلمين 'محسن مهاجرنيا' افزود: مقام معظم رهبري 'دين' و 'مردم' را دو ركن اساسي نظام جمهوري اسلامي مي دانند كه بدون آنها نظام مشروعيت نخواهد داشت.

وي با بيان اينكه حقوق شهروندي، ارمغان انقلاب اسلامي است و در دوران ستمشاهي همواره نظام ارباب و رعيتي در جامعه حكمفرما بود، گفت: قوانين در فلسفه سياسي اسلام بر مبناي شريعت شكل گرفته و جامعه بدون دين هرگز به سرانجام نخواهد رسيد.

نويسنده كتاب 'فلسفه سياسي آيت الله خامنه اي' با اشاره به روند تاليف اين كتاب، اظهار كرد: فلسفه سياسي موضوع گفتمان افلاطون در بحث جمهوريت، فارابي در آراي مدينه فاضله و حضرت آيت الله خامنه اي در حديث ولايت است.

مهاجرنيا با بيان اينكه اين كتاب محصول سال ها مطالعه بوده و پنج حوزه فلسفه، كلام، جامعه شناسي، انديشه و روابط بين الملل را دربر دارد، گفت: از ويژگي هاي كتاب 'فلسفه سياسي آيت الله خامنه اي' جامعيت و همه سونگري كتاب و نيز مستند بودن آن با توجه به اهميت و حساسيت آن است.

در اين آيين، از كتاب 'فلسفه سياسي آيت الله خامنه اي'، با حضور جمعي از علما، فضلا و پژوهشگران حوزه هاي علميه در پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي قم رونمايي شد.

اين كتاب متمل بر پنج فصل 'آيين انديشه، آيين اجتماع، آيين شهروندي، آيين شهرياري و آيين سعادت' است كه در 532 صفحه، با شمارگان يك هزار و 500 نسخه از سوي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي قم منتشر شده است. ك/2

8146/550/626