عراقچی: دور بعدی مذاكرات ماه آینده در سطح معاونان برگزار می شود

تهران– ایرنا– مذاكرات معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 پس از سه روز گفت و گوهای فشرده چهارشنبه شب به وقت محلی در ژنو پایان یافت.

سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاكره كننده هسته ای در پایان این مذاكرات به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت كه دور بعدی مذاكرات ایران و ١+٥ ماه آینده برگزار می شود.

وی تصریح كرد: مذاكرات ماه آتی نیز در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و ١+٥ خواهد بود.

معاونان وزیران خارجه ایران و آمریكا، ١٣ ساعت به صورت دوجانبه با یكدیگر مذاكره كردند. همزمان نیز كارشناسان دو طرف با یكدیگر مذاكرات دوجانبه داشتند.

نمایندگان ایران و فرانسه نیز دو ساعت با یكدیگر به صورت دوجانبه مذاكره كردند. نشست معاونان وزیران خارجه ایران و ١+٥ نیز روز چهارشنبه به صورت رسمی برگزار شد كه دو ساعت بطول انحامید. پس از آن، هیات ایرانی با نمایندگان روسیه و چین به صورت جداگانه گفت‌وگو كرد.

مذاكره معاونان وزیر خارجه ایران با سه كشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه نیز در پایان این دور از مذاكرات به صورت چهارجانبه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در این دور از گفت‌وگوها كه نخستین دور مذاكرات جامع در دوره تمدید هفت ماهه است و به احتمال زیاد آخرین دور مذاكرات در سال 2014 میلادی خواهد بود، ریاست هیات ایرانی را «سیدعباس عراقچی» و «مجید تخت‌روانچی» به ترتیب معاونان حقوقی و بین الملل و اروپا و آمریكای وزیر امور خارجه برعهده داشتند.

علاوه بر عراقچی و روانچی، «حمید بعیدی‌نژاد»، «داود محمدنیا»، «محمد امیری»، «حسین زمانی‌نیا» و یك كارشناس حقوقی اعضای تیم هسته‌ای ایران در این مذاكرات بودند. ریاست هیات آمریكایی را نیز «وندی شرمن» برعهده داشت.

اعضای تیم مذاكره كننده آمریكا نیز در این دور از مذاكرات علاوه بر شرمن، 'مدیركل ارشد شورای امنیت ملی آمریكا در امور ایران، عراق و كشورهای خلیج فارس، مشاور ارشد معاون وزارت امورخارجه در امور كنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی، مدیركل شورای امنیت ملی آمریكا در امور عدم اشاعه، مشاور حقوقی وزارت امور خارجه، مدیركل دفتر ایمنی و امنیت اتمی وزارت انرژی، مشاور ارشد وزارت خزانه‌داری در امور تحریم‌ها و مشاور ارشد معاون وزارت امور خارجه' بودند.

دور قبلی مذاكره ایران و 1+5، 26 آبان‌ماه تا سوم آذرماه در شهر وین اتریش در سطح وزیران امور خارجه برگزار شد اما طرفین نتوانستند در سوم آذرماه(24 نوامبر) كه دومین ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق نهایی بود، به تفاهم برسند.

از این رو، وزیران امور خارجه 1+5 با وجود تایید پیشرفت مذاكرات، اعلام كردند كه برای رسیدن به توافق جامع، نیاز به زمان بیشتری است و تهران با پیشنهاد تمدید مذاكرات برای هفت ماه دیگر موافقت كرد.

مذاكرات برای هفت ماه و هفت روز دیگر تمدید شد تا طرفین در چهار ماه نخست به توافق سیاسی یا كلی دست یابند و در سه ماه دیگر، جزئیات تفاهم را مكتوب كنند.

سیام ١٥٧٢** 2023

سرخط اخبار سیاست