دو سوم زائران اربعین حسینی به میهن بازگشتند/هیچ حادثه امنیتی برای زائران كشورمان پیش نیامد

تهران- ایرنا- مدیر كل مرزهای وزارت كشور با بیان اینكه روند بازگشت زائران اربعین حسینی از كربلای معلی تراكم كمتری پیدا كرده است، گفت: در حدود دو سوم زائران به كشور بازگشته اند و ما بقی نیز در فرصت باقیمانده باز خواهند گشت.

مجید آقابابایی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، اظهار داشت: نزدیك به یك میلیون نفر از زائران اربعین حسینی از مرزهای زمینی و هوایی به كشور بازگشته اند و با توجه به كاهش تعداد مسافران، تراكم جمعیتی كمتری را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: خدمات و تمهیدات لازم برای زائران در نظر گرفته شده بود و آنهایی كه هنوز از كربلا و نجف بازنگشته اند می توانند سفر خود را مدیریت كنند و در روزهای آینده برای این منظور برنامه ریزی انجام دهند.

مدیر كل مرزهای وزارت كشور گفت: بعد از حضور و افزایش چشمگیر زائران كشورمان برای اربعین امسال شاهد آن بودیم كه با توجه به تمهیدات مسوولان دو كشور ایران و عراق، زائران 10 روز فرصت یافتند كه به كشور بازگردند و بدین جهت بهترین فرصت برای كاهش تراكم عبور و مرور شكل گرفت.

آقابابایی تصریح كرد: تمهیدات اندیشیده شده باعث شد به غیر از تراكم شدید در روز نخست پس از مراسم اربعین ، زائران به ترتیب وارد كشور شوند كه تا عصر امروز نزدیك به یك میلیون نفر به خاك میهن بازگشته اند.

وی افزود: خدمات ویژه كه در مرزها برای زائران برقرار بود كم كم كاهش می یابد و این برنامه از فردا در مرزهای چزابه و شلمچه برداشته شده و در مرز مهران هم بنابر كاهش تعداد زوار در عراق، كاهش می یابد.

مدیر كل مرزهای وزارت كشور با بیان اینكه هیچ حادثه ای در مرزهای كشورمان برای زائران حسینی پیش نیامد، گفت: هیچ كس از زائران دچار مشكلی نشد؛ حتی تصادف شكل گرفته و یا مشكل ایجاد شده برای زائران، در خاك عراق شكل گرفت.

آقابابایی تصریح كرد: با توجه به افزایش زائران شاهدیم كه حادثه خاصی رخ نداد و تنها مشكل تاسف انگیز، همان تصادف تریلر و دستگاههای ون بود.

وی اضافه كرد: اجساد متوفیان هنوز در خاك عراق قرار دارد و به زودی و بعد از طی مراحلی به كشورمان باز می گردد.

مدیر كل مرزهای وزارت كشور با بیان اینكه تمامی زائران قانونی تحت پوشش بیمه سازمان حج و زیارت و اداره بیمه بوده اند گفت: خسارت ناشی از تصادف شكل گرفته بنابر قانون به خانواده متوفیان و كسانی كه دچار جراحت در این ایام شده بودند تعلق می گیرد.

آقابابایی همچنین در خصوص بحث مشكلات تروریستی و امنیتی برای زائران حسینی كشورمان نیز گفت: خدا را شكر هیچ حادثه تروریستی علیه زائران در این مدت شكل نگرفت.

وی اضافه كرد: زائران حسینی با توجه به امنیت برقرار شده ، بخوبی این ایام را سپری كردند و دچار حوادث تروریستی نیز نشدند.

سیام**7261 /1449