روحانی: تهران و آنكارا باید در زمینه مسایل منطقه ای، اهدافی مشترك را دنبال كنند

تهران - ایرنا - رییس جمهوری گفت: تهران و آنكارا باید در زمینه مسایل منطقه ای اهداف مشترك و مهمی را دنبال كنند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» عصر چهارشنبه در دیدار مولود چاووش اوغل0و وزیر امور خارجه تركیه، افزود: همكاری های نزدیك دو كشور می تواند به استقرار ثبات و امنیت در كل منطقه كمك كند.

وی با بیان اینكه ایران، تركیه، عراق و سوریه چهار كشور مهم منطقه هستند، گفت: امروز تهران و آنكارا در زمینه مبارزه با تروریسم، حفظ تمامیت ارضی و استقرار ثبات و امنیت همسایگان اشتراك نظر دارند و می توانند از طریق رایزنی و گفت و گو در این مسیر موثر باشند.

روحانی یادآور شد: اراده سیاسی برای ارتقای سطح روابط در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در هر دو دولت وجود دارد و باید گام های بلندتری در این زمینه برداشته شود.

رییس جمهوری با ابراز خرسندی از استقرار دولت با شرایط جدید در تركیه ، اظهار داشت : در سفر روسای جمهوری دو كشور، تصمیمات مهمی برای گسترش همكاری ها اتخاذ شد كه باید هر چه سریع تر اجرایی و عملیاتی شود.

روحانی تاكید كرد: كمیسیون اقتصادی مشترك دو كشور باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام دهند و باید ضمن كنار گذاشتن تشریفات زاید، راه و تسهیلات لازم برای دستیابی به اهداف تعیین شده در جهت منافع دو ملت فراهم شود.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه تركیه نیز در این دیدار با اشاره به مذاكرات خوب و مفیدش با وزیرامورخارجه كشورمان و همكارانش در سفر به تهران ، گفت : در این دیدارها روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای با همه ابعاد مورد بررسی قرار گرفت و معتقدیم كه می توانیم با كمك هم به راهكارهای قابل توجهی دست یابیم.

وی با اشاره به تعیین هدف 30 میلیارد دلاری حجم مبادلات تجاری تهران – آنكارا از سوی مسولان ارشد دو كشور در حوزه اقتصادی اظهار داشت: دستگاه سیاست خارجی دو كشور باید تمام مساعی خود را به كار بندند تا راه برای دستیابی به این هدف بلند هر چه سریعتر باز شود.

وزیر خارجه تركیه با اشاره به سفر آتی رییس جمهوری كشورش به تهران اظهار امیدواری كرد كه دومین نشست شورای عالی راهبردی دو كشور در این سفر برگزار شود تا زمینه های لازم برای اجرایی و عملیاتی شدن اهداف تعیین شده را بیش از پیش فراهم آورد.

وی خواستار رایزنی و مشورت بیشتر با تهران به منظور نزدیك شدن هر چه بیشتر دیدگاه های دو كشور در خصوص مسایل منطقه ای شد.

سیام(1)**9189**1449

سرخط اخبار سیاست