طرح كلان ملی دانش و فناوری استفاده از آب دریا و آبهای شور برای استفاده در كشاورزی شرب و صنعت

تهران- ایرنا- طرح كلان ملی دانش و فناوری استفاده از آب دریا و آبهای شور برای استفاده در كشاورزی شرب و صنعت درغرفه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری كه در محل پازدهمین نمایشگاه دستاوردهای فناوری و پژوهشی ارائه شده است.

دكتر ' كریم سلیمانی ' مجری طرح روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: طبق آمارهای موجود از 165ملیون هكتار از كل اراضی ایران 25میلیون هكتار آن از اراضی شور بوده و یا به نوعی دچار برخی مسایل شوری هستند.

وی گفت: همچنین از یك طرف هرساله حدود 6میلیارد مترمكعب از آبهای شور و لب شور در رودخانه ها جریان می یابد و از طرف دیگر در منطقه شمال و جنوب كشور با دریای خزر و خلیج فارس همجوار است كه با اعمال مدیریت های صحیح كشاورزی می توان از این آبها به عنوان منبع آب كشاورزی استفاده كرد.

سلیمانی خاطرنشان كرد: پس از بررسی بر روی تحقیقات انجام شده در زمینه كاربرد آب شور در كشاورزی با محوریت گیاهان زارعی در كشور طی سالهای 80 تا 91 مشخص شد كه بیشترین تحقیقات در این زمینه روی 66گونه گیاهی انجام شده بود كه از این میان به ترتیب گیاهان گندم، جو، برنج، چغندر قند و آفتابگردان سهم بالایی از مطالعات را به خود اختصاص داده بودند.

وی ادامه داد: نتایج بررسی ها نشان داد كه در مطالعات انجام شده در كشور تنها به اثر شوری در صفات مورد بررسی پرداخته شده و به ارائه كمترین و بیشترین میزان تغییرات صفات اكتفا شده است.

مجری طرح كلان ملی دانش و فناوری استفاده از آب دریا و آبهای شور برای استفاده در كشاورزی شرب و صنعت گفت: این طرح به مدت سه سال زمان اجرا دارد و مجری طرح آن دانشگاه علوم و كشاورزی و منابع طبیعی ساری بوده و مجری همكار دانشگاه یزد و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است.

سلیمانی محل اجرای این طرح را دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری عنوان كرد و گفت: بومی سازی تكنولوژی های شیرین سازی ، بومی سازی تكنولوژی های استفاده مستقیم و تلفیقی از آب دریا و تولید ژنوتیپ های گیاهی مقاوم به شوری از دستاوردهای این طرح هستند.

وی ادامه داد: به روز رسانی معیارهای كیفی آب در بخش های كشاورزی شرب و صنعت ، ارزیابی سیستم های موجود شیرین سازی آب در ایران و جهان بررسی مسایل اجتماعی اقتصادی و زیست محیطی شیرین سازی از دیگر دستاوردهای این طرح هستند.

پازدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری روز یكشنبه در محل دائمی نمایشگاهای دائمی تهران شروع به كار كرد و تا عصر چهارشنبه ادامه دارد.

علمی**(4) 2038/9188

سرخط اخبار جامعه