كاهش مصرف هفت میلیون لیتر بنزین در روز

تهران-ایرنا- معاون اجرایی رییس جمهوری گفت: با نوسازی ناوگان تاكسیرانی درون شهری و برون شهری و ابطال تعداد زیادی كارت سوخت غیرقانونی در سال های 92 و 93 روزانه حدود هفت میلیون لیتر بنزین صرفه جویی شد.

به گزارش ایرنا، «محمد شریعتمداری » در گفت و گویی به اهداف تشكیل ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت كشور اشاره كرد و اظهارداشت:هدف از تشكیل این ستاد سیاستگذاری در حوزه حمل و نقل و همچنین مصرف سوخت در كشور و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی در این حوزه با تكیه بر برنامه های مصوب دولت بوده است.

وی ضمن تشریح رویكردهای این ستاد خاطرنشان كرد: ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت كشور در گذشته مجری و اینك ناظر برخی طرح های كلان دولت است كه از جمله این طرح ها می توان به كارت های هوشمند سوخت، نوسازی ناوگان حمل و نقل و طرح توسعه دفاتر پیشخوان خدمات الكترونیك و بیمه رانندگان حمل و نقل عمومی اشاره كرد.

شریعتمداری ادامه داد: رویكرد اصلی این ستاد در دولت یازدهم را می توان به نوعی اتاق فكر بخش حمل و نقل و سوخت كشور دانست.

وی، كمك به سیاستگذاری صحیح دولت در زمینه ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت را از اقدامات اساسی انجام شده توسط ای ستاد بیان كرد.

معاون اجرایی رییس جمهوری با یادآوری از رده خارج كردن 70 هزار دستگاه خودرو در سال 92 و بیش از 100 هزار دستگاه خودرو فرسوده در سال جاری اظهار داشت:كمك به نوسازی ناوگان تاكسیرانی درون شهری و برون شهری و همچنین ابطال تعداد زیادی كارت سوخت غیر قانونی كه به صرفه جویی در مصرف حدود هفت میلیون لیتر بنزین در روز منجر شد از دیگر اقدامات این ستاد است.

شریعتمداری، اسقاط خودروهای فرسوده توسط واردكنندگان خودرو را اقدامی مؤثر در تسریع و تسهیل شرایط و مانعی جدی در مداخله مستقیم بدنه اصلی دولت در این امر دانست و افزود: این طرح در آغاز راه كمی كندتر از حد لازم اجرا شد كه این امر طبیعی بود و اكنون نیز طبق آمار ارایه شده از سرعت قابل قبولی برخوردار شده است.

وی ضمن اظهار تأسف از بی انضباطی های مالی حاكم بر این ستاد در زمان مدیریت گذشته، میزان آن را 900 میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت در جهت وصول مطالبات دولت همكاری بسیار نزدیكی با مراجع نظارتی و قضایی داشته كه با تلاش های انجام شده بخشی از مطالبات به خزانه بیت المال مسترد شده و بخش های دیگر آن نیز در دست پیگیری است.

معاون اجرایی رییس جمهوری، صدور گواهی اسقاط مجازی و اخذ معادل ریالی آن از وارد كنندگان را یكی دیگر از بی انضباطی های این ستاد در دولت گذشته اعلام كرد.

شریعتمداری افزود: این امر منجر به انباشت مقادیر قابل توجهی پول در حساب های ستاد شده كه اخیرا بر اساس هماهنگی هایی كه با خزانه داری كل كشور انجام داده ایم و بر اساس تصمیمات دولت یازدهم، این وجوه پس از تأدیه بدهی های انجام شده در دولت قبل، در حال انتقال به خزانه دولت است تا در بخش های مختلف توسعه حمل و نقل كشور از طریق تخصیص خزانه مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی تصریح كرد: در مرحله اول به میزان دو هزار میلیارد ریال از بودجه به حساب خزانه واریز شده است و بر اساس مصوبه هیأت وزیران، هزار میلیارد ریال آن در جهت كمك به حمل و نقل شهری در اختیار وزارت كشور قرار خواهد گرفت و بخش دیگر آن به حساب خزانه پس از تأدیه بدهی ها واریز خواهد شد.

معاون اجرایی رییس جمهور برخی وظایف اجرایی ستاد سوخت را غیر ذاتی خواند و اظهار داشت: این مأموریت ها به مرور زمان به این ستاد تحمیل شده كه در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید، با برون سپاری این وظایف و همچنین كیفی تر كردن نیروها، ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت نسبت به كوچك سازی و چابك سازی خود اقداماتی انجام داده است.

وی همچنین به ظرفیت های این ستاد در زمینه سیاست گذاری در بخش حمل و نقل و سوخت و تصمیم سازی برای كارگروه ویژه حمل و نقل و سوخت كشور اشاره و خاطر نشان كرد: ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت قصد دارد تا با تقویت كیفی خود و با بوجود آوردن هماهنگی بین همه بخش های فعال در این زمینه، ضمن ایجاد یك وحدت رویه قدم های مؤثرتری را در جهت خدمت به مردم برداشته و روز به روز بر رضایت مندی مردم بیافزاید.

سیام(1)**2021**1336