بهره وری جوهره مدیریت در جامعه است

قزوین - ایرنا- پدر علم مدیریت ایران، بهره وری را جوهره مدیریت در جامعه دانست و گفت: در این راستا همه دغدغه های نظریه پردازان بهره وری بوده است.

به گزارش ایرنا، پروفسور سید 'مهدی الوانی' همزمان با هفته پژوهش روز پنجشنبه در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه با اشاره به آموزه‌ها و توصیه‌های ادیان مختلف در خصوص رعایت صداقت، افزود: آینده متعلق به سازمان‌هایی است كه دروغ نمی ‌گویند، این شفافیت باعث از بین رفتن فساد می‌شود؛ فسادهای جامعه‌ امروز به دلیل نداشتن صداقت است.

وی اظهاركرد: بهترین استراتژی در دنیای شفاف، صداقت است، حكومت‌های موفق، حكومت‌هایی هستند كه با شهروندان خود صادق باشند.

الوانی، ضمن انتقاد از وابستگی بیش از حد به تكنولوژی و ابزار دیجیتال و كمك آموزشی در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های كشور، تصریح كرد: رابطه‌ استاد و دانشجو مفاهمه است و نه مكالمه؛ یعنی این دو باید با یك ارتباط چهره‌ به چهره‌ یكدیگر را درك كنند و به یك فهم متقابل برسند، نه این كه تنها مكالمه داشته باشند.

پدر علم مدیریت ایران، با اشاره به برخی مضرات دنیای مدرن، سپردن همه امور به ربات و ماشین را غلط دانست و افزود: قضاوت و تصمیمات انسانی نباید از یك سازمان حذف شود، زیرا در آن صورت، روح از آن سازمان خواهد رفت.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران و مدیر علمی گروه منابع انسانی در سازمان مدیریت صنعتی ایران در ادامه به تشریح اخلاق حرفه‌ای در سازمان‌ها پرداخت.

دكتر 'محمد جزنی' با تاكید بر لزوم رعایت اخلاق حرفه‌ای در جامعه و سازمان‌ها، افزود: در دنیای امروز و در هر سازمان یك آدم حرفه‌ای، هیچ‌گاه بی اخلاق نیست و صادق است، زیرا شایستگی‌های آن شغل را دارد و قدر زمان را می ‌داند.

وی به بیان تفاوت‌ اخلاق حرفه‌ای در جوامع و سازمان‌های مختلف پرداخت و افزود: عوامل فردی، سازمانی، تاثیر رییس، كدها، سیاست‌های اخلاقی و همچنین فرهنگ سازمانی، عواملی هستند كه رفتار اخلاقی ما را در محیط كار شكل می‌دهند.

جزنی ادامه داد: اخلاق نسبی است و در شرایط و محیط‌های مختلف یكسان نیست؛ ممكن است یك مساله‌ اخلاقی در جایی خوب و در جای دیگر بد قلمداد شود.

7389/ 614

سرخط اخبار استان‌ها